Dziś 159. rocznica Powstania Styczniowego. Hołd bohaterom oddano pod pomnikiem nad Wartą

Autor: kurier-kolski.pl | 22.01.2022

W celu uczczenia 159. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, władze Powiatu Kolskiego na czele ze Starostą Kolskim Robertem Kropidłowskim i Miasta Koła na czele z Z-cą Burmistrza Lechem Brzezińskim, wraz z innymi delegacjami, stanęły u stóp pomnika „Bojownikom o wolność Ojczyzny” usytuowanego nad zalewem rz. Warty, by kultywować pamięć i oddać cześć bohaterom tego zrywu narodowego, którzy w tamtym trudnym czasie walczyli i ginęli za Polskę.

 

W przeddzień 159. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego Starosta Kolski, Wicestarosta Kolski, Sekretarz Powiatu Kolskiego, Zastępca Burmistrza Miasta Koła, Komendant Straży Miejskiej, Przedstawiciele Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kole, Miejskiego Domu Kultury w Kole, Muzeum Technik Ceramicznych w Kole, Stowarzyszenia Budowy Pomnika-Ławeczki Czesława Freudenreicha, Miejskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Kole pełnym zadumy szeregu stanęli przed monumentem ku czci bojowników o wolność naszej Ojczyzny, której na imię Polska w latach 1831, 1863, 1914-1918, 1939-1945 nad zalewem Warty w Kole, by oddać hołd bohaterom zrywu narodowowyzwoleńczego z 1863 roku oraz złożyć kwiaty.

Powstanie Styczniowe wybuchło 22 stycznia 1863 r. w Królestwie Polskim przeciwko Rosji. Miało charakter wojny partyzanckiej, w której stoczono ok. 1200 bitew i potyczek. Jedną z nich była bitwa pod Kołem – 6 maja 1863 r., podczas której oddział Edmunda Taczanowskiego zmusił do wycofania nacierających Rosjan. Choć zakończyło się klęską, rozszerzyło i umocniło polską świadomość narodową przyczyniając się do odzyskania niepodległości w 1918 r. Walki na naszych ziemiach rozpoczęły się 10 lutego 1863 roku pod Cieplinami. W powstaniu brali udział powstańcy listopadowi. Następstwo pokoleń przyniosło Powstanie Warszawskie.

Każdego roku w Kole kultywowana jest pamięć tego największego zrywu, który choć zakończył się klęską, znacząco wpłynął na przyszłe pokolenia dążące do niepodległości. Z Koła pochodziło wielu uczestników powstania, których potomkowie bywali w naszym mieście przy wielu lokalnych uroczystościach, m.in. sesji popularnonaukowej „Powstanie Styczniowe na Ziemi Kolskiej – w 150. rocznicę zrywu narodowego”, będącej ważnym elementem całorocznych obchodów jubileuszu tego wydarzenia czy wystawy tematycznej zorganizowanej kilka lat temu w Muzeum Technik Ceramicznych. Na pamiątkę powstania, przy wejściu do sali sesyjnej Ratusza, znajduje się obraz zatytułowany „Bój powstańczy w Kole 6 maja 1863 r.” (patrz: niżej) autorstwa naszego lokalnego artysty Zdzisława Biernata.

Najbardziej znanym i opisanym kolskim powstańcem styczniowym jest ppor. Michał Szczesiak, który został ranny w czasie działań powstańczych i zmarł w Kole jako weteran odznaczony najwyższym odznaczeniem powstańczym. Jego grób znajduje się na kolskim cmentarzu parafialnym przy ul. Poniatowskiego.

Kliknij w link, by zobaczyć info o kolskim powstańcu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Micha%C5%82_Szczesiak

KLIKNIJ w obraz, by zobaczyć nasz wcześniejszy artykuł o wystawie w Muzeum w Kole:

Wystawa o Powstaniu Styczniowym hitem kolskiego Muzeum! [wideo]

 

 

 

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526