10 listopada wspominaliśmy Czesława Freudenreicha i jego córkę Krystynę

Autor: kurier-kolski.pl | 12.11.2021

Dnia 10 listopada 2021 r., w 82.rocznicę tragicznej śmierci z rąk hitlerowców, bez procesu i wyroku sądowego, Czesława Freudenreicha, wielkiego patrioty, społecznika, przedsiębiorcy, filantropa, człowieka wielkiej charyzmy, kochającego miasto Koło i okolice, złożyliśmy dowody pamięci przy jego mogile na cmentarzu w Kole i przy tablicy pamiątkowej znajdującej się na murach dawnej Fabryki Fajansu. 1. września 1939 r. Czesław Freudenreich napisał w swoim pamiętniku: „Pamiętajcie moi najdrożsi, że gdybym umarł lub zginął, to macie zawsze w imię ojczyzny żyć i pracować na jej pożytek.”

 

Dnia 10 listopada, w 82. rocznicę śmierci, wspominamy naszego Wielkiego Kolanina i przede wszystkim Patriotę, właściciela kolskiej Fabryki Fajansu i Majoliki, którego życie odzwierciedlało wypowiedziane słowa: „Być zawsze wiernym Ojczyźnie i służyć jej, gdyby nawet miało kosztować to własne życie” – Czesław Freudenreich.

Dla Miasta Koła i Powiatu Kolskiego osoba śp. Czesława Freudenreicha i jego córki Krystyny na zawsze pozostanie w pamięci.

Wiązanki kwiatów na cmentarzu parafialnym w Kole jak również pod tablicą pamięci złożyli: Starosta Kolski Robert Kropidłowski z Sekretarzem Powiatu Arturem Szafrańskim i wnuczką śp. Krystyny, prawnuczką śp. Czesława p. Dorotą Janiszewską, Dyrektor Muzeum Technik Ceramicznych w Kole Tomasz Nuszkiewicz, kolski społecznik Piotr Śniegocki, Bożena Gronert-Ubych, która przybliżyła nam wszystkim sylwetkę Czesława wraz z Magdaleną Biernat z Miejskiego Domu Kultury w Kole, Krystyna Oblizajek wraz z Teresą Brzoska ze Stowarzyszenia Przyjaciół Miasta Koła nad Wartą, Młodzież z klasy mundurowej wraz z Opiekunami Janem Janickim, Michałem Woźniczko i Łukaszem Królasikiem z Zespołu Szkół Technicznych w Kole, oraz Stowarzyszenie Budowy Pomnika – Ławeczki Czesława Freudenreicha, które reprezentowali Agata Dziedziczak, Adam Wilk i Jacek Skrycki.
Dziękujemy Kamili Ignaczak uczennicy z klasy 3 LO, klasy mundurowej z Zespołu Szkół Technicznych w Kole za rysunek portretowy Czesława i Krystyny Freudenreichów.

***************************************************************************

W nocy z 13. na 14. października 1939 r., na mocy decyzji SS Sonderkomando dokonano aresztowania Czesława i jego córki Krystyny. Wywieziono ich do konińskiego więzienia i poddano długotrwałym przesłuchaniom. 10. listopada 1939 r.,w grupie 56. więźniów, zostali przetransportowani na koniński cmentarz żydowski. Tam z podniesionymi rękami stanęli w szeregu nad wykopanym dołem. Do stojących oddawano pojedyncze strzały w tył głowy. Po egzekucji więźniowie z więzienia znajdującego się na ul. Wodnej w Koninie zasypali ziemią dół z leżącymi warstwami zamordowanymi.

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu uznała tę egzekucję jako zbrodnię ludobójstwa wykonaną na ludziach należących do polskiej grupy narodowej w celu ich wyniszczenia. „Wobec tych osób nie przeprowadzono żadnego postępowania sądowego, nie wydano wobec nich wyroków, a jedyną rzeczą do pozbawienia ich życia był fakt, że byli Polakami. Egzekucja ta nieprzypadkowo dokonana w przeddzień święta niepodległości, miała też niewątpliwie za zadanie zastraszenie Polaków i zmuszenie ich do uległości wobec okupanta.” (Rocznik Kolski Nr 10/2017, Nuszkiewicz T.: „Człowiek Niepodległości”, s.207)

Źródło: Powiat Kolski, MDK w Kole, Agata Dziedziczak fb, Jacek Skrycki fb

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Kolega z piaskownicy
Kolega z piaskownicy
2 lat temu

Zabrakło kolskiego burmistrza? Zastanawiające

Tomek śmieciarz
Tomek śmieciarz
2 lat temu
Odpowiedz do.  Kolega z piaskownicy

Pseudo burmistrz rozkminia na co wziaść kolejny kredyt i zadłużyć miasto bo tylko to potrafi np. Bubel skwer przed SP 1 za 1,5 mln gdzie stan Kolskich ulic woła o pomstę do nieba.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526