Zachwycający kolski fajans na wystawie czasowej w Muzeum TC

Autor: kurier-kolski.pl | 26.10.2021

Od niedawna w kolskim Muzeum Technik Ceramicznych można zwiedzać najnowszą wystawę „Pasja i Talent – artystyczny charakter fajansu”, na której prezentowane są prace trzech kolskich malarek – Heleny Majewskiej, Teresy Bąkowskiej i Heleny Teodorowicz. Ich wyjątkowym pracom, które pochodzą ze zbiorów Piotra Śniegockiego i MTC, towarzyszy wystawa fajansu zdobionego przez Kazimierza Wieczorkiewicza. Autorem i kuratorem wystawy, którą można podziwiać do końca stycznia przyszłego roku, jest Piotr Śniegocki. Zachęcamy, bo naprawdę warto!

 

Zbiory powstały w II połowie ubiegłego wieku i były efektem pracy trzech nieżyjących już malarek, które z biegiem lat tworzyły wzory kolskiego fajansu. Nie są produkcją masową, lecz pracami autorskimi. Eksponaty pochodzą ze zbiorów muzeum oraz z prywatnej kolekcji Piotra Śniegockiego. Wystawę można zwiedzać do końca stycznia 2022 r.

Muzeum Technik Ceramicznych w Kole o wystawie:

Ceramika dekoracyjna, bo takim był fajans, opierała się głównie na wzorach ludowych. Dlatego też w powojennej fabryce zatrudniano twórców ludowych, którzy nie tylko projektowali, wykonywali własne prace, ale i uczyli młodzież technik zdobienia wyrobów. Zdobione w ten sposób wyroby są niepowtarzalne.
Zatrudniano też profesjonalnych artystów takich jak Helena Teodorowicz, absolwentka ASP w Krakowie, która w latach 60-tych wprowadziła zdobienie szkliwieniem ociekającym. Na początku lat 70-tych, głównym projektantem zostaje Helena Majewska. Podczas pracy w zakładzie przeszła wszystkie szczeble zawodowe. Tworzyła kompozycje kwiatowe, które z czasem zapełniały cały wyrób. To ona wprowadziła większą ilość kolorów, które sama przygotowywała. Kolejną artystką zdobywającą umiejętności poparte talentem była Teresa Bąkowska. Nie tylko malarka, projektantka, ale i nauczyciel przekazujący swoją wiedzę adeptkom tego trudnego zawodu. Jej ulubionymi kolorami, były brąz i pomarańcz. To właśnie one charakteryzują jej autorskie prace.
Malarki z kolskiego zakładu uczestniczyły w corocznych konkursach- biennale, zdobywając główne nagrody i wyróżnienia, co było powodem, że w trzeciej edycji dyrekcja Włocławskich Zakładów Ceramiki Stołowej podzieliła konkurs na oba zakłady.

W kolskim zakładzie nie tylko kobiety prezentowały wysoki poziom artystyczny. Malowali też mężczyźni, których talent w osobie Kazimierza Wieczorkiewicza prezentujemy na wystawie towarzyszącej. Aby zobaczyć w pełni gamę ich prac, zapraszamy do naszej siedziby na wystawę autorstwa Piotra Śniegockiego zatytułowaną „Pasja i Talent”- artystyczny charakter fajansu.

Źródło: MTC oraz UM w Kole

Subskrybuj
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Mleczarz
Mleczarz
2 lat temu

Wujek, coś w tym jest. Nie poznaję Cię w tej kadencji.

Mietek
Mietek
2 lat temu

Całe koło stare dziady i jaranie się jakimś shitem z porcelany. Dla młodzieży coś macie ? Wszytko był wytłukł badziewie

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
2 lat temu
Odpowiedz do.  Mietek

Młodzież musi sobie zorganizować inne jaranie. Sama!

Mietek
Mietek
2 lat temu
Odpowiedz do.  Wujek Chłodek

Spie…. Portalowy dupolizie

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
2 lat temu
Odpowiedz do.  Mietek

Jaki Ty musisz być prymitywny!
Gdyby to było skuteczne, to bym Ci współczuł

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526