Otwarcie siedziby Towarzystwa Przyjaciół Miasta Dąbia nad Nerem

Autor: kurier-kolski.pl | 21.10.2021

W zabytkowym, niedawno pięknie odnowionym staraniem władz gminy, ratuszu w Dąbiu nad Nerem nastąpiło uroczyste poświęcenie wraz z oficjalnym rozpoczęciem działalności w nowym lokum Towarzystwa Przyjaciół Miasta Dąbie nad Nerem. Mimo niesprzyjającej pogody na uroczystości zjawili się: Robert Kropidłowski – Starosta Kolski, Tomasz Ludwicki – Burmistrz Miasta i Gminy Dąbie nad Nerem, Wacław Zwonarkiewicz – Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Dąbie oraz Monika Szymanowska – dyrektor ds. administracyjnych.

 

Na uroczystości przybyli regionaliści z Koła, Konina oraz Uniejowa wraz z Kazimierzem Kasperkiewiczem – nestorem kolskich regionalistów, Jolantą Ruchlewicz-Oblizajek, Grzegorzem Mokrzyckim – prezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Miasta Koła nad Wartą, Urszulą Urbaniak – prezesem Towarzystwa Przyjaciół Uniejowa.

Ksiądz dr Karol Łazik – wikariusz miejscowej parafii św. Mikołaja, dokonał uroczystego poświęcenia pomieszczeń Towarzystwa Przyjaciół Miasta Dąbia. Warto zaznaczyć, iż dąbscy regionaliści posiadają własny sztandar, eksponują w swojej siedzibie również przedwojenny sztandar Stronnictwa Narodowego w Dąbiu.

Głos zabrał prezes Towarzystwa Przyjaciół Dąbia – Adam Grabowski – dziękując władzom gminnym, że podczas renowacji zabytkowego ratusza nie zapomniały o miejscu dla dąbskich regionalistów. Zaznaczył, że społecznicy działają aktywnie na gruncie wydawania publikacji o dziejach lokalnej społeczności, ostatnio odbyła się w Dąbiu konferencja o wielokulturowości.

Starosta Kolski Robert Kropidłowski podziękował regionalistom za popularyzację lokalnej historii i podkreślił wagę tego typu zabiegów, które mogą liczyć na wsparcie finansowe starostwa. Burmistrz Dąbia Tomasz Ludwicki zapewnił o stałej pamięci władz gminy i trosce o regionalistów. W imieniu regionalistów z Wielkopolski i Ziemi Łódzkiej głos zabrali: Kazimierz Kasperkiewicz z Koła oraz Urszula Urbaniak z Uniejowa. Gratulowali licznych publikacji z dziejów Dąbia i zachęcali Adama Grabowskiego do dalszej pracy dokumentacyjnej.

Bartosz Kiełbasa

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526