Prawda i pamięć Kulmhof trwa! [WIDEO]

Autor: kurier-kolski.pl | 20.09.2021

Jak co roku, we wrześniu na terenie byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem odbywają się uroczystości upamiętniające pomordowanych Polaków, Żydów, Romów, Dzieci Czeskich, Jeńców Radzieckich. Już po raz szesnasty spotykaliśmy się w tym miejscu, w którym rozegrał się przerażający, zbrodniczy koszmar. Miejscu, jakże boleśnie i tragicznie zapisanym w historii. ,, … Nienawiść jest drogą donikąd”- mówił bp Krzysztof Wętkowski podczas homilii sprawowanej na terenie byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem, który po raz pierwszy gościł na tych uroczystościach jako nowy duszpasterz diecezji. Pod spodem galeria zdjęć i nagranie z uroczystości Telewizji Wielkopolskiej.

 

Obecnych przywitał ks. Krzysztof Kaczmarek Proboszcz Parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chełmnie. Podkreślił, że Kulmhof był „ fabryką śmierci ”, która pochłonęła tysiące istnień niewinnych ludzi.
Ludobójstwo popełnione w FABRYCE ŚMIERCI JAKIM BYŁ KULMHOF przez funkcjonariuszy hitlerowskiej III Rzeszy, pochłonęło tysiące istnień ludzkich. Byli wśród nich Polacy, Romowie, jeńcy sowieccy – ale przede wszystkim Żydzi.

– Ogrom dokonanej tu zbrodni przeraża, wszystko to trudno objąć umysłem, ale nie wolno nam nigdy zapomnieć ! Holokaust, którego Kulmhof jest symbolem, był zbrodnią wyjątkową w całych dziejach ludzkości. Nienawiść, szowinizm, nacjonalizm, rasizm, antysemityzm przybrały tu postać masowego, zorganizowanego, metodycznego mordu, eksterminacji ludzi. Stając wszyscy razem pochylając głowy przed cierpieniami ofiar – podejmujemy zobowiązanie na przyszłość – zawsze pielęgnować pamięć, strzec prawdy o tym, co się tutaj wydarzyło.
Pomimo tragizmu tego Miejsca – to jednak wartością jest nasze spotkanie, modlitwa, rozmowy … Bardzo to sobie cenimy ! Dlatego tak ważna jest nasza obecność. Tak ważny jest nasz międzynarodowy, międzykulturowy i międzyreligijny dialog.

KLIKNIJ w link, by obejrzeć nagranie Telewizji Wielkopolskiej z uroczystości w Chełmnie:

https://www.facebook.com/tvwielkopolska/videos/237276551520713

-Dziękuję Wam za to, że razem współtworzymy to wydarzenie ofiarowując je TYM, którzy nie mogą przemówi. Ze wzruszeniem i wdzięcznością wspominamy wszystkie te spotkania. Pamięć każe nam tutaj przyjeżdżać, być, by spotykać się, modlić, przywoływać ofiary zbrodniczego koszmaru – mówiła Wójt Bożena Dominiak – Dziękuję przedstawicielom ambasad: Republiki Czeskiej, Republiki Austrii i Federacji Rosyjskiej, posłowi na Sejm RP Leszekowi Galembie, dyrektor Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie dr Annie Ziółkowskiej, Wielkopolskiemu Wojewódzkiemu Konserwator Zabytków Jolancie Goszczyńskiej, staroście kolskiemu Robertowi Kropidłowskiemu, delegacjom władz samorządów powiatowych, miejskich i gminnych z województw : wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, delegacjom Gminy Wyznaniowej Żydowskiej z Poznania i z Łodzi oraz przedstawicielom służb mundurowych, instytucjom kultury, licznym pocztom sztandarowym ze szkół , organizacjom społecznym oraz rodzinom ofiar, przed którymi chylimy czoła. Co roku jest z nami Pani dr Eleonora Bergman, na ręce której także składamy podziękowania oraz pozdrawiamy wszystkich gości, przedstawicieli instytucji i stowarzyszeń Wyznania Mojżeszowego. Bardzo dziękujemy Panu Kierownikowi Bartłomiejowi Grzance i Wszystkim Pracowniom Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie – Oddział w Chełmnie. Zapraszamy Państwa w nasze gościnne progi za rok. Niech naszym wspólnym zobowiązaniem będzie nieść przesłanie i przestrogę, które płyną z tego miejsca. Dzięki naszym spotkaniom, naszej obecności, PRAWDA I PAMIĘĆ KULMHOF BĘDZIE TRWAĆ ! Pamiętamy i pamiętać będziemy na zawsze !

Po uroczystościach odbyła się agapa z udziałem biskupa Krzysztofa Wętkowskiego, podczas której społecznik i regionalista kolski Jacek Skrycki wręczył duszpasterzowi naszej diecezji najnowszą książkę swojego autorstwa oraz Kazimierza Kasperkiewicza pt.: „Tablice pamiątkowe z lat 1901-2020 w kościołach Ziemi Kolskiej świadkami historii”.

Źródło: Gmina Grzegorzew

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526