77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego uczczona

Autor: kurier-kolski.pl | 02.08.2021

Wczoraj, 1 sierpnia 2021 r., o godz. 17.00 w Kole zawyły syreny. Zgodnie z wieloletnim zwyczajem, przy tablicy umiejscowionej na ścianie kościoła farnego odbyła się uroczystość upamiętniająca mieszkańców Koła poległych w Powstaniu Warszawskim z okazji przypadającej w tym roku 77. rocznicy tego wydarzenia. Przy północnej ścianie kościoła farnego Wicestarosta Kolski Sylwester Chęciński z Arturem Szafrańskim – Sekretarzem Powiatu oraz Lech Brzeziński – Zastępca Burmistrza Miasta Koła, wraz z innymi przybyłymi delegacjami złożyli znicze i wiązanki kwiatów oddając hołd poległym w powstaniu. Proboszcz parafii ks.kan. Eugeniusz Strzech wraz z ks. Marcinem Olejniczakiem modlili się za tych, którzy polegli oraz tych, którzy przeżyli.

 

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez hitlerowców Europie. Planowane na kilka dni, trwało ponad 2 miesiące – przez 63 dni powstańcy prowadzili z wojskami niemieckimi heroiczną i osamotnioną walkę, której celem było nie tylko wyzwolenie stolicy, ale także niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej.

Każdego roku w Kole, w lokalnym miejscu pamięci gromadzą się władze i delegacje, by oddać cześć bohaterom. Składane są kwiaty i odmawiana jest krótka modlitwa za poległych w obronie Ojczyzny.

Tegoroczną uroczystość rozpoczął dyrektor Muzeum Technik Ceramicznych w Kole Tomasz Nuszkiewicz słowami:


-1 sierpnia to data znana każdemu Polakowi. Tego dnia, jak co roku, na dźwięk syren stajemy przy tablicy na murach kolskiej fary, aby wspólnie oddać hołd poległym i żyjącym uczestnikom Powstania Warszawskiego, którzy 77 lat temu znaleźli w sobie siłę i odwagę, aby walczyć o wolność Polski. W zadumie i skupieniu pochylamy głowy, aby uczcić wszystkich dowódców i żołnierzy Armii Krajowej oraz mieszkańców stolicy, dla których niepodległość Ojczyzny i oswobodzenie Warszawy cenniejsze były niż własne życie. Skłaniamy głowę przed uczestniczką Powstania Warszawskiego Panią Zdzisławą Rzepką, mieszkanką naszego miasta – serdecznie ją pozdrawiamy, życzymy zdrowia i długich lat życia. Na zawsze w naszych sercach pozostanie pamięć o ofierze krwi i życia złożonej na ołtarzu Ojczyzny przez powstańców i ludność stolicy heroicznie wypełniającej swój obowiązek wobec Polski. Ich postawa i bohaterskie czyny utrwalone w naszej świadomości są przykładem wierności przysiędze w imię: Boga, Honoru i Ojczyzny.

W uroczystości uczestniczyli: Wicestarosta Kolski Sylwester Chęciński i Sekretarz Powiatu Kolskiego Artur Szafrański, Zastępca Burmistrza Miasta Koła Lech Brzeziński, Ksiądz Kanonik Eugeniusz Strzech – proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża św. w Kole, Agnieszka Chojnacka i Stanisław Mandziewski reprezentujący posła Leszka Galembę, Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Miasta Koła Grzegorz Mokrzycki i Alina FrątczakKazimierz Kasperkiewicz – nestor kolskich regionalistów i Jacek Skrycki – autorzy mającej się wkrótce ukazać publikacji „Tablice pamiątkowe z lat 1901 – 2020 w kościołach Ziemi Kolskiej świadkami historii”, Dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kole Aleksandra Kowalska, Dyrektor Miejskiego Domu Kultury Radomir Piorun, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 w Kole im. Kawalerów Orderu Uśmiechu Tomasz Poniecki, Agata Dziedziczak – przedstawicielka Stowarzyszenia Budowy Pomnika Ławeczki Czesława Freudenreicha, członkowie Stowarzyszenia „Kolscy Patrioci” na czele z prezesem Sławomirem Grabowiczem.

Spotkanie zakończył wiceburmistrz Lech Brzeziński, dziękując obecnym za przybycie.

W ubiegłorocznych uroczystościach, Ś.P. były burmistrz miasta Jerzy Przybylski opowiadał, jak przed 27 laty odsłaniał tę tablicę na murze świątyni. Mówił wówczas: –Pełniłem funkcję zastępcy burmistrza, burmistrz Józef Dużyński przebywał wówczas na urlopie. Osobiście odsłaniałem tablicę upamiętniającą Powstanie Warszawskie. Szczegóły organizacyjne uroczystości ustalaliśmy wspólnie z przedstawicielami kolskich parafii. Dokładnie w 1994 roku inicjatorem powstania tablicy była ówczesna Rada Miejska, gdy burmistrzem miasta była p. Czesława Gutkowska-Kicińska. W czerwcu były wybory i radzie nie udało się wprowadzić zamiaru w życie. Zatem 1 sierpnia władze nowej kadencji dokonały finalizacji przedsięwzięcia. Ówczesny Ojciec Gwardian Rafał zaproponował, by każdego roku organizować w tym miejscu uroczystości patriotyczne upamiętniające wydarzenia. Jeśli dobrze pamiętam, w odsłonięciu tablicy udział wzięło dwoje uczestników Powstania Warszawskiego.

Źródło: Urząd Miejski w Kole oraz Powiat Kolski
Foto: Zbigniew Rapusta Softfilm oraz Katarzyna Wojtysiak-Banasiak

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526