Dzień Niepodległości USA w Powiecie Kolskim

Autor: kurier-kolski.pl | 02.07.2021

Z okazji zbliżającego się Dnia Niepodległości USA (Independence Day USA), najważniejszego święta USA, Starosta Kolski Robert Kropidłowski w dniu 1 lipca br. zaprosił do Starostwa rodowitych Kolan, także równocześnie Obywateli USA, Panów: Grzegorza Gerjatowicza i Jacka Skryckiego, którzy część swojego życia spędzili w Ameryce. Z przyczyn zdrowotnych p. Grzegorz nie był obecny.

Starosta Kolski w imieniu Rady Powiatu przekazał na ręce pana Jacka życzenia i pozdrowienia dla wszystkich Polaków i Obywateli amerykańskich wywodzących się z Ziemi Kolskiej, jak również podarował flagę Powiatu Kolskiego, która zostanie przekazana do klubu Koło nad Wartą w Chicago, którego członkami jest wiele osób z naszego powiatu. Wczorajszy gość , będący także obywatelem USA, obdarował Starostę symbolami Ameryki: statuetką Orła Bielika, miniaturą Statuy Wolności oraz flagą USA. Jako, że nasz Starosta jest Strażakiem, jak zaznaczył pan Jacek: „Pierwszym Strażakiem w Powiecie Kolskim”, zrobił miłą niespodziankę dając włodarzowi powiatu miniaturki pojazdów nowojorskich Strażaków. Spotkanie przebiegło w sympatycznej atmosferze w iście amerykańskim stylu.

-Starosta Kolski zapraszając mnie i kolegę Grzegorza Gerjatowicza, w ten sposób okazał szacunek i pamięć o rodakach z obywatelstwem amerykańskim wywodzących się z Ziemi Kolskiej – podsumował po wyjściu z gabinetu włodarza powiatu Jacek Skrycki –  Było to pierwsze takie spotkanie i zapewne nie ostatnie. W czasie wizyty na moje ręce, Starosta kolski przekazał z okazji nadchodzącego amerykańskiego święta najserdeczniejsze życzenia i pozdrowienia dla polskich emigrantów mieszkających za oceanem, a także tych, którzy powrócili do Ojczyzny. W ramach podziękowania za zaproszenie, ofiarowałem Panu Staroście statuetki : Orła Bielika, Statuę Wolności, a także flagę amerykańską i 1 dolara amerykańskiego, ale nie tego popularnego banknotu, lecz monetę, na której znajduje się pierwszy prezydent USA – George Washington i Statua Wolności. Według opowieści polskich emigrantów, a także i innych, którzy znaleźli się na Ziemi Obiecanej, 1 dolar przyniósł im szczęście. Cyt: ” Miałem 1 dolara w kieszeni, od tego zaczynałem i przyniósł mi powodzenie, dzisiaj jestem bogaty „. Życzę tego Panu Staroście. Dziękując za miłe i bardzo sympatyczne spotkanie, udekorowany stół w symbole amerykańskie, a przede wszystkim za pamięć o nas, składam serdeczne podziękowania Panu Robertowi Kropidłowskiemu – Staroście Kolskiemu, Arturowi Szafrańskiemu – Sekretarzowi Powiatu, Dorocie Szkudlarek- Naczelnikowi Wydziału Oświaty i Promocji Starostwa oraz Katarzynie Nowickiej.

Źródło: Powiat Kolski

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526