Rzeka Rgilewka uregulowana i nowy jaz w Barłogach – bezpieczniej w Powiecie Kolskim [WIDEO]

Autor: kurier-kolski.pl | 08.06.2021

Uregulowanie rzeki Rgilewki, wyczyszczenie jej koryta, budowy nowych mostów oraz jazów spiętrzających wodę – to obraz wielomilionowych prac, jakie wykonano w ostatnich latach na terenie Powiatu Kolskiego, by polepszyć bezpieczeństwo retencyjne. Działania przeciwpowodziowe prowadzone przez Gospodarstwo Państwowe Wody Polskie zwieńczyło uroczyste oddanie wczoraj (7 czerwiec 2021 r.) jazu na Rgilewce w m. Barłogi (gm. Grzegorzew). W wydarzeniu wzięli udział m.in. Przemysław Daca – Prezes Wód Polskich, Poseł Leszek Galemba i Starosta Kolski Robert Kropidłowski. Gospodarzem była Pani Wójt Bożena Dominiak. Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć oraz nagrania pod spodem.

Jak podkreślił Starosta Kolski Robert Kropidłowski, wybudowanie i oddanie do użytku jazu Barłogi, podobnie jak innych jazów na Rgilewce, oraz regulacja koryta rzeki, to bezpieczeństwo dla Powiatu Kolskiego, dla gmin Kłodawa i Grzegorzew, dla mieszkańców, mających tu swoje domy, gospodarstwa i grunty. To duży krok do przodu w walce z ciągłymi podtopieniami i problemami.

W uroczystości w Barłogach wzięli udział m.in.: Poseł na Sejm RP Leszek Galemba, Starosta Kolski Robert Kropidłowski, członek Zarządu Powiatu Kolskiego Waldemar Banasiak, Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Przemysław Daca, Prezes Zarządu Wojewódzkiego Wód Polskich, Dyrektor Zarządu Zlewni Wód Polskich w Kole Jan Bartczak, Wójt Gminy Grzegorzew Bożena Dominiak, Przewodniczący Rady Gminy Grzegorzew Tadeusz Sosnowski.

W ramach Programu Kształtowania Zasobów Wodnych Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Poznaniu wybudował 6 jazów na rzece Rgilewce. Inwestycje te zlokalizowane są w gminach Grzegorzew i Kłodawa, czyli u nas, w Wielkopolsce Wschodniej, która boryka się z największymi deficytami wody. Koszt inwestycji wyniósł 10 630 817 zł. Uzyskana dzięki temu retencja wyniesie 21 tys. m3. Bezpośrednim zasięgiem oddziaływania objęty zostanie obszar o powierzchni 284 ha, a pośrednim obszar o powierzchni blisko 3 tys. ha.

Kolejną inwestycją, tym razem zrealizowaną w powiecie konińskim, którą oddano w tym samym dniu, było zadanie polegające na odprowadzeniu wody z polderu Barłogi do rzeki Warty – w gminie Rzgów. Celem inwestycji była budowa pompowni odwadniającej, umożliwiającej odprowadzenie wód roztopowych i deszczowych z terenu polderu Barłogi na wypadek wystąpienia wielkich wód w korycie rzeki Warty oraz dużego spływu wód z terenu polderu.

Wody Polskie opracowały plan przeciwdziałania skutkom suszy (PPSS)

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie zakończyło prace nad projektem planu przeciwdziałania skutkom suszy. Tym samym nasz kraj znalazł się w gronie 10 państw europejskich, które stworzyły i przyjęły taki dokument planistyczny. Ma on wskazać najistotniejsze kierunki działań, które pomogą zapobiec kryzysowi wodnemu w Polsce. Podkreślano w nim kluczową rolę jednostek samorządu terytorialnego we wdrażaniu ustaleń PPSS. Końcowym etapem przygotowania planu będzie jego przyjęcie w drodze rozporządzenia ministra właściwego do spraw gospodarki wodnej.

Plany zarządzania ryzykiem powodziowym są opracowywane na 6 lat. Obecnie po raz pierwszy są aktualizowane. Zaplanowano w nich najważniejsze działania dotyczące bezpieczeństwa mieszkańców zagrożonych terenów. Do 22 września br. potrwają, ogłoszone przez Ministra Infrastruktury i koordynowane przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, konsultacje społeczne projektów aktualizowanych PZRP. W sumie odbędą się w aż 28 miejscowościach w całym kraju.

Źródło: Wody Polskie, foto i wideo: Mariusz Kozajda

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526