Odpust św. Bogumiła i procesja z Jego relikwiami w Dobrowie [WIDEO]

Autor: kurier-kolski.pl | 14.06.2021

W niedzielę, 13 czerwca 2021 r., w Sanktuarium Św. Bogumiła w Dobrowie odbył się tradycyjny odpust. To najważniejsze wydarzenie religijne tej wspólnoty, Dobrowa i okolicznych miejscowości, dekanatu oraz jedno z ważniejszych w Powiecie Kolskim. Liczni wierni niosąc w uroczystej procesji relikwie Świętego, następnie wzięli udział w Mszy św. przy 233-letniej Pustelni św. Bogumiła. Pogoda dopisała wyśmienicie i nie spadła nawet kropla deszczu. Zachęcamy do obejrzenia pod spodem zdjęć oraz nagrania wideo z tej pięknej uroczystości.

 

Kult św. Bogumiła, jednego z pierwszych i najważniejszych polskich świętych, ma już blisko tysiąc lat. Szczególnie rozwinął się właśnie tu, w Dobrowie i okolicach, gdzie żył, działał i zmarł święty pustelnik.  Do dziś w Powiecie Kolskim jest duże grono czcicieli św. Bogumiła, które ciągle się powiększa.

13 czerwca 2021 r. odbył się w Dobrowie kolejny odpust bogumiłowy. Uroczystościom przewodniczył ks. Artur Nowak – proboszcz dobrowskiej parafii i Kustosz Sanktuarium św. Bogumiła. Wierni z całej okolicy licznie zjechali się do Dobrowa, gdzie wzięli udział w procesji z relikwiami świętego do jego Pustelni, gdzie odprawiono Mszę św. Kazanie wygłosił ks. Adam Zieliński – wychowawca w Zespole Szkół Katolickich we Włocławku. Były dwie intencje mszalne: pierwsza w intencji wspólnoty parafialnej i gości oraz o ustanie epidemii, a druga – w związku z 95. rocznicą nadania Szpitalowi w Kole imienia św. Bogumiła, za pracowników i chorych kolskiego szpitala. W nabożeństwie wzięła udział dyrektor tej placówki medycznej Pani Iwona Wiśniewska.

W wygłoszonym kazaniu ks. Adam Zieliński podkreślił ogromną rolę, jaką św. Bogumił odegrał w historii naszego kraju i polskiego Kościoła, będąc wówczas, jednym z najważniejszych hierarchów, a mimo to nie zapominał o biednych, chorych i strapionych.

KLIKNIJ W OBRAZ NIŻEJ, BY OBEJRZEĆ NAGRANIE WIDEO:

W tym samym dniu wieczorem, w kościeleckim Pałacu Kreutzów, obecnej siedzibie Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych, odbył się z inicjatywy czcicieli św. Bogumiła na czele z Panią doktor Karoliną Śliwką z Dobrowa wyjątkowy koncert Krzysztofa Antkowiaka poświęcony pamięci świętego eremity. Koncert był emitowany on-line. Wśród zaproszonych nielicznych gości (ze względu na obostrzenia epidemiologiczne) byli m.in. Poseł na Sejm Leszek Galemba oraz Radny Sejmiku Wojewódzkiego Robert Popkowski.

Opracowanie, foto i wideo: MARIUSZ KOZAJDA

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Kolak
Kolak
3 lat temu

Hmmm… Może mam problemy ze wzrokiem, ale widzę tam bardzo mało dzeci na tej procesji. Podobno młodzi odchodzą od kościoła, ale myślałem, że to w dużych miastach. A tu, w małych, lokalnych społecznościach jest inaczej. Smutne…

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526