Dziś 10 czerwca: wspomnienie św. Bogumiła z Dobrowa – patrona Miasta Koła i Powiatu Kolskiego

Autor: kurier-kolski.pl | 10.06.2021

Dziś, 10 czerwca,  przypada liturgiczne wspomnienie św. Bogumiła z Dobrowa – patrona diecezji włocławskiej i miasta Koła, a także tradycyjnego patrona Powiatu Kolskiego. W związku z tym dziś obchodzimy Święto Miasta Koła oraz odpust w Parafii Św. Bogumiła na os. Płaszczyzna. Odpusty bogumiłowe są w Gnieźnie, Kole, Uniejowie, Szczytnikach k/ Kalisza i jubileuszowy, z okazji 50 -lecia parafii, w Poznaniu. Główny odpust ku czci św. Bogumiła 13.06.2021r. o godz. 12.00 w jego sanktuarium i pustelni w Dobrowie, poprzedzony godzinkami ku jego czci o 10.45 w sanktuarium i wyjściem stamtąd procesji z relikwiami Patrona o 11.30.

Tradycyjnie św. Bogumił jest uważany od wieków za patrona Ziemi Kolskiej, a także jest patronem kilku archidiecezji katolickich w Polsce: gnieźnieńskiej, poznańskiej, gdańskiej, wrocławskiej i naszej diecezji włocławskiej, oraz miast: Koła i Uniejowa. Jest też dawnym Patronem Polski oraz noszącym tytuł „Słynnego Cudotwórcy”. Przed II wojną światową jego imieniem został nazwany kolski Szpital (na zdjęciu wyżej – figura świętego z kolskiego Szpitala, obecnie będąca w kolskiej Farze). Biskup Włocławski Wiesław Mering ustanowił w 2006 roku Diecezjalne Sanktuarium Błogosławionego Bogumiła w Dobrowie – w miejscu, gdzie żył, czynił cuda i zmarł czczony przez mieszkańców znany pustelnik.

Kult świętego Bogumiła trwa w Polsce nieprzerwanie od 850 lat, szczególnie w Dobrowie i okolicach, a także w całym Powiecie Kolskim. Bogumił żył w XII wieku, w czasach panowania królewskiej dynastii Piastów. Urodził się w Koźminie, a zmarł w Dobrowie. W 1167 roku został arcybiskupem gnieźnieńskim, jednak szybko zrezygnował z tej godności i został pustelnikiem-eremitą w Dobrowie (w latach 1170-1182), gdzie zajął się nauczaniem i pomocom biednym. Drewniana świątynia, jaka dziś stoi w miejscu jego pustelni, jest już z okresu późniejszego.

Módlmy się dziś szczególnie za wstawiennictwem św. Bogumiła.

LITANIA O CUDOTWÓRCZYM ŚW.BOGUMILE dostępna na Facebooku, na Święty Bogumił: strona nieoficjalna.

Źródło: Kolska Fara i https://www.facebook.com/%C5%9Awi%C4%99ty-Bogumi%C5%82-strona-nieoficjalna-1783758258556573
Opracował: Mariusz Kozajda

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Teolog
Teolog
2 lat temu

to jest błogosławiony Bogumił, nie ma kogoś takiego jak święty Bogumił. Proces jego kanonizacji nigdy nie został zakończony, a 10 czerwca jest w KK wspomnienie błogosławionego Bogumiła !!! Parafia Św Bogumiła w Kole jest jedynym takim dziwnym tworem w Polsce (w sensie precyzyjności nazwy) można oczywiście w języku potocznym o błogosławionym mówić: święty, ale już na pewno nie, że patronem miasta jest św. Bogumił tylko bł. Bogumił !!!
W Dobrowie jest Sanktuarium błogosławionego Bogumiła – nie świętego, a to chyba On jest patronem ziemi kolskiej.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526