Dziś 10 czerwca: wspomnienie św. Bogumiła z Dobrowa – patrona Miasta Koła i Powiatu Kolskiego

Autor: kurier-kolski.pl | 10.06.2021

Dziś, 10 czerwca,  przypada liturgiczne wspomnienie św. Bogumiła z Dobrowa – patrona diecezji włocławskiej i miasta Koła, a także tradycyjnego patrona Powiatu Kolskiego. W związku z tym dziś obchodzimy Święto Miasta Koła oraz odpust w Parafii Św. Bogumiła na os. Płaszczyzna. Odpusty bogumiłowe są w Gnieźnie, Kole, Uniejowie, Szczytnikach k/ Kalisza i jubileuszowy, z okazji 50 -lecia parafii, w Poznaniu. Główny odpust ku czci św. Bogumiła 13.06.2021r. o godz. 12.00 w jego sanktuarium i pustelni w Dobrowie, poprzedzony godzinkami ku jego czci o 10.45 w sanktuarium i wyjściem stamtąd procesji z relikwiami Patrona o 11.30.

Tradycyjnie św. Bogumił jest uważany od wieków za patrona Ziemi Kolskiej, a także jest patronem kilku archidiecezji katolickich w Polsce: gnieźnieńskiej, poznańskiej, gdańskiej, wrocławskiej i naszej diecezji włocławskiej, oraz miast: Koła i Uniejowa. Jest też dawnym Patronem Polski oraz noszącym tytuł „Słynnego Cudotwórcy”. Przed II wojną światową jego imieniem został nazwany kolski Szpital (na zdjęciu wyżej – figura świętego z kolskiego Szpitala, obecnie będąca w kolskiej Farze). Biskup Włocławski Wiesław Mering ustanowił w 2006 roku Diecezjalne Sanktuarium Błogosławionego Bogumiła w Dobrowie – w miejscu, gdzie żył, czynił cuda i zmarł czczony przez mieszkańców znany pustelnik.

Kult świętego Bogumiła trwa w Polsce nieprzerwanie od 850 lat, szczególnie w Dobrowie i okolicach, a także w całym Powiecie Kolskim. Bogumił żył w XII wieku, w czasach panowania królewskiej dynastii Piastów. Urodził się w Koźminie, a zmarł w Dobrowie. W 1167 roku został arcybiskupem gnieźnieńskim, jednak szybko zrezygnował z tej godności i został pustelnikiem-eremitą w Dobrowie (w latach 1170-1182), gdzie zajął się nauczaniem i pomocom biednym. Drewniana świątynia, jaka dziś stoi w miejscu jego pustelni, jest już z okresu późniejszego.

Módlmy się dziś szczególnie za wstawiennictwem św. Bogumiła.

LITANIA O CUDOTWÓRCZYM ŚW.BOGUMILE dostępna na Facebooku, na Święty Bogumił: strona nieoficjalna.

Źródło: Kolska Fara i https://www.facebook.com/%C5%9Awi%C4%99ty-Bogumi%C5%82-strona-nieoficjalna-1783758258556573
Opracował: Mariusz Kozajda

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Teolog
Teolog
11 miesięcy temu

to jest błogosławiony Bogumił, nie ma kogoś takiego jak święty Bogumił. Proces jego kanonizacji nigdy nie został zakończony, a 10 czerwca jest w KK wspomnienie błogosławionego Bogumiła !!! Parafia Św Bogumiła w Kole jest jedynym takim dziwnym tworem w Polsce (w sensie precyzyjności nazwy) można oczywiście w języku potocznym o błogosławionym mówić: święty, ale już na pewno nie, że patronem miasta jest św. Bogumił tylko bł. Bogumił !!!
W Dobrowie jest Sanktuarium błogosławionego Bogumiła – nie świętego, a to chyba On jest patronem ziemi kolskiej.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526