Dr Eugeniusz Gabryelski w Galerii Wybitnych Absolwentów LO w Kole

Autor: kurier-kolski.pl | 28.06.2021

Z okazji zakończenia roku szkolnego w Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Wielkiego w Kole odbyła się uroczysta akademia, podczas której dr Eugeniusz Gabryelski został włączony w poczet wybitnych absolwentów tej szkoły. Podczas uroczystości obecny był siostrzeniec bohatera tej uroczystości, mieszkający w Kole Jacek Skrycki, znany lokalny aktywista.

 

Eugeniusz Gabryelski urodził się w 1928 roku Sompolnie, w pow. kolskim. Jako dziecko wraz z rodzicami przybył do Koła. Tutaj spędził dzieciństwo i młodzieńcze lata szkolne. W Kole ukończył szkołę podstawową, a następnie Liceum Ogólnokształcące „Oświata”. Jako 10-letni chłopiec uczestniczył w poświęceniu mostu na rzece Warcie w Kole w 1938 roku.

Po zdaniu matury był nauczycielem w Szkole Podstawowej w Majdanach, a także w Szkole Podstawowej nr 1 w Kole. Od 1952 roku związał się na stałe z Opolem, gdzie spędził dalsze swoje życie, nigdy nie zapominając o Kole. Ten wybitny naukowiec – fizyk był jest jedynym absolwentem kolskiego liceum, który napisał podręcznik szkolny, dzięki któremu zdobywały wiedzę przyszłe pokolenia uczniów. Pierwsze wydanie podręcznika ukazało się w 1967 roku i przez 23 lata miało kolejne wznowienia.

W latach 70. ubiegłego wieku prowadził zajęcia w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu. W latach 1963-64 był stypendystą rządu amerykańskiego i przebywał na uczelniach USA w ramach International Teacher Developmen. W roku 1974 został obronił pracę doktorską, która została wydana drukiem. Eugeniusz Gabryelski jest autorem ponad 60 opracowań, a także 11 prac zwartych. Jego liczne artykuły były publikowane m.in. w „Oświacie i Wychowaniu”, „Nowej Szkole”, „Fizyce w Szkole” czy „Kwartalniku Nauczyciela Opolskiego”. Od 1971 roku współpracował z Ministerstwem Zdrowia i Opieki Społecznej. Biegle władał językami angielskim i niemieckim, co pozwoliło mu na szybkie przenoszenie na grunt krajowy nowości z zakresu dydaktyki nauk ścisłych. Kilkakrotnie reprezentował polskich nauczycieli fizyki na międzynarodowych kongresach i sympozjach.

Podczas uroczystości serdeczne podziękowania w imieniu najbliższej rodziny: małżonki Eugeniusza Marii, córek Jolanty i Doroty, syna Witolda oraz własnym, złożył dyrekcji szkoły na czele z dyrektorem Waldemarem Koligotem siostrzeniec Eugeniusza Gabryelskiego – Jacek Skrycki, kolski społecznik, również absolwent kolskiego Liceum.

W słowach skierowanych do Pedagogów i uczniów Jacek Skrycki wyraził wdzięczność dla wszystkich osób, które przyczyniły się do uhonorowania jego krewnego. Powiedział m.in.: „W galerii wybitnych absolwentów szkoły są moi znajomi i koledzy, a od dzisiaj także brat mojej mamy, mój wujek. Jestem bardzo dumny. Tutaj oprócz Eugeniusza Gabryelskiego uczył się jego brat Stanisław i siostra Aleksandra– moja mama. W latach 50. i 60. ubiegłego wieku nauczycielem liceum w Kole był mój ojciec. Wreszcie w latach 1972– 1976 i ja miałem możliwość uczęszczać do tej szkoły”.

Gościem zaproszonym na uroczystość do LO był także Kazimierz Kasperkiewicz– przyjaciel rodziny Gabryelskich i Skryckich, pedagog i wieloletni nauczyciel, także Liceum Ogólnokształcącego, regionalista, Honorowy Obywatel Miasta Koła i Zasłużony dla Powiatu Kolskiego. Powiat Kolski reprezentowała Dorota Szkudlarek – Naczelnik Wydziału Oświaty i Promocji Starostwa Powiatowego w Kole.

Ta piękna uroczystość była doskonałą okazją do tego, by Jacek Skrycki przekazał w darze dla Liceum Ogólnokształcącego w Kole podręcznik swojego wujka „Fizyka dla klasy I liceum ogólnokształcących, techników i liceum zawodowych”, wydanie II z roku 1968.

Mieszkając w Opolu dr Eugeniusz Gabryelski nie zapomniał o Kole. Wielokrotnie przyjeżdżał tutaj odwiedzać rodzinę, znajomych i przyjaciół. Mówił i pisał o Kole z wielkim sentymentem: „… spędziłem w tym mieście ponad 20 lat, piękny okres, który ukształtował ścieżkę mojego dalszego życia. Zawsze będę pamiętał o Kole…”.

Opracował Mariusz Kozajda na podstawie materiałów Jacka Skryckiego
Fot.: Ireneusz Wojtysiak

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
....
....
2 lat temu

Brawo. Wspaniałe tradycje rodzinne

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526