W Dniu Pszczoły 2 mln.zł dla Pszczelarzy od Samorządu Woj. Wielkopolskiego

Autor: kurier-kolski.pl | 26.05.2021

Dnia 20 maja przypadał Światowy Dzień Pszczoły ogłoszony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. W tym dniu Samorząd Województwa Wielkopolskiego przygotował prezent dla wielkopolskich pszczelarzy – podpisana została umowa dotycząca wsparcia wielkopolskich pszczelarzy. Wysokość dofinansowania to aż 2 mln zł.

Samorząd Województwa Wielkopolskiego już po raz czwarty wspiera wielkopolskich pszczelarzy. W 2021 roku w ramach wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego z zakresu działalności w obszarze ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa Przyrodniczego, dofinansuje zakup pokarmów pszczelich niezbędnych do przetrwania pni pszczelich w okresach bezpożytkowych. Realizacja tego programu ma ogromne znaczenie dla poprawy zdrowotności oraz produktywności rodzin pszczelich. Dofinansowanie w wysokości 2 mln zł pozwoli zapewnić należyte zabezpieczenie pokarmowe w ponad 130 tys.ulach znajdujących się na terenie naszego województwa.

Człowiek w dużym stopniu wywiera wpływ na populacje pszczół, przez swoją agresywną gospodarkę i zmniejsza ich populację. Samorząd Województwa Wielkopolskiego od kilku lat wspiera pszczelarstwo oraz pszczelarzy, którzy opiekują się pszczołami. Pszczoły odgrywają ważna rolę w zapylaniu wielu roślin dlatego dostrzegajmy ważną rolę pszczół w istnieniu ekosystemów oraz pracę dla rozwoju gospodarki i ludzkości. Społeczeństwo musi być świadome i dlatego starajmy się stwarzać jak najlepsze warunki egzystencji pszczół tworząc liczne łąki kwietne i ogrody im przyjazne.mówi Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak.

Wsparcie sektora pszczelarskiego realizowane przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego w tym roku zmienia kierunek działania. 2 mln zł z budżetu Województwa pozwolą wspomóc pszczelarzy w przygotowaniach do zimowania swoich pasiek. Pokarmy pszczele spełniające odpowiednie normy i badania ułatwią przetrwanie wielu rodzin pszczelich powodując zmniejszenie start powstających w wyniku zimowania tych pracowitych owadów –mówi Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski.

Stosowana umowa na realizację zadania została podpisana pomiędzy Województwem Wielkopolskim a Regionalnym Związkiem Pszczelarzy Wielkopolski Północnej w Chodzieży reprezentującym także związki pszczelarskie z Konina, Kalisza, Leszna i Poznania. W ramach realizacji zadania i założeń programu zakupione zostaną ciasta, pasty cukrowe stosowane w dokarmianiu rodzin pszczelich produkowanych pod nadzorem weterynaryjnym posiadające stosowne certyfikaty do stosowania dla gatunku pszczoła miodna (Apis Meliffera) wraz z możliwością dystrybucji wśród wszystkich pszczelarzy na terenie Wielopolski.

Realizowane od 3 lat programy cieszą się ogromnym zainteresowaniem środowiska pszczelarskiego w Wielkopolsce. Związki pszczelarskie działające na terenie województwa doskonale znają potrzeby i wyzwania stojące przed pszczelarzami w trudnych dla pszczół czasach. Dlatego istotna jest współpraca Samorządu z środowiskiem pszczelarskim by programy wsparcia wymiernie przyczyniały się do poprawy stanu całego sektora pszczelarskiego w Wielkopolsce – dodaje Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski,
Dotychczas Samorząd Województwa Wielkopolskiego wspierał sektor pszczelarski funkcjonujący na terenie województwa po przez dofinansowanie zakupu węzy pszczelej.

W ciągu trzech lat trwania programu zakupiono i rozdystrybuowano ponad 130 tys. kilogramów plastrów węzy o wartości 6 mln zł. Z pomocy skorzystało ponad 4600 wielkopolskich pszczelarzy i wymienione zostało 100% węzy w wielkopolskich ulach.

Wsparcie wielkopolskiego pszczelarstwa realizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego z znaczącym stopniu przyczyniło się do poprawy stanu pasiek. Wielkopolscy pszczelarze, którym udało wymienić całą swoją węzę na nową spełniającą normy jakości i weterynaryjne zauważają poprawę zdrowotności utrzymywanych pasiek– dodaje Prezes Zarządu Regionalnego Związku Pszczelarzy Wielkopolski Północnej w Chodzieży Walenty Pawłowski.

Ponadto w tym czasie w regionie udało się zasadzić kilkadziesiąt tysięcy drzew miododajnych. W ciągu czterech lat na realizację zadania przeznaczono blisko 5 mln zł. Program ten cieszy się stałym zainteresowaniem,a przeznaczone środki na ten cel są w całości wykorzystywane.

Źródło: Wielkopolski Urząd Marszałkowski w Poznaniu

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526