Trądzik – przyczyny występowania i prawidłowa pielęgnacja

Autor: kurier-kolski.pl | 06.04.2021

Trądzik to jedna z najczęściej występujących chorób skóry o przewlekłym charakterze. Ten problem nie dotyczy tylko nastolatków w okresie dojrzewania, gdyż może objawić się również w wieku dorosłym. Jak radzić sobie z tą krępującą dolegliwością i czym tak naprawdę jest trądzik? Dziś odpowiemy na najczęściej zadawane pytania i doradzimy jak prawidłowo dbać o skórę trądzikową, aby pozbyć się stanów zapalnych i nie zaburzyć bariery hydrolipidowej skóry.

 

Trądzik pospolity

Trądzik pospolity to przewlekła choroba skóry, na którą cierpi około 80% osób w wieku dorastania, czyli w wieku między 12 a 19 rokiem życia. Niestety trądzik nie zawsze znika w wieku dorosłym. Co więcej, czasami pierwsze objawy tej nieprzyjemnej dolegliwości pojawiają się nawet po 30 roku życia. Trądzik po 25 roku życia klasyfikowany jest przez lekarzy dermatologów jako trądzik wieku dorosłego. Trądzik występujący w dorosłym wieku jest mniej przewidywalny, niż ten, który objawia się w czasie dorastania. Jego leczenie jest trudniejsze, a ponadto może on pozostawiać na twarzy nieestetyczne wgłębienia, przebarwienia i blizny.

Trądzik – przyczyny występowania

Trądzik to choroba, która ma wiele przyczyn i podłoży występowania. Na skłonność do występowania trądziku duży wpływ ma genetyka. Tłusta cera oraz zaburzona keratynizacja skóry mogą być dziedziczone. To właśnie te cechy mają silny związek z pojawianiem się stanów zapalnych na skórze.

Trądzik młodzieńczy, czyli ten występujący u osób między 12 a 19 rokiem życia wiąże się ze zmianami hormonalnymi, a konkretniej z zaburzonego poziomu androgenów. Zaburzenia te sprawiają, że skóra zaczyna produkować nadmierne ilości łoju, a ponadto następują nieprawidłowości w namnażaniu się komórek, które wyścielają przewód łojowy. W rezultacie na skórze pojawiają się wykwity zapalne pod postacią pryszczy. Trądzik młodzieńczy często mija po okresie „burzy hormonalnej”, czyli po okresie dojrzewania.

Trądzik wieku dorosłego najczęściej wynika z zaburzeń hormonalnych, które powodują nadprodukcję łoju przez skórę. Ponadto ma związek z nadmiarem stresu, a także z nieprawidłową dietą. Duża ilość żywności przetworzonej w diecie może mieć negatywny wpływ na wygląd skóry. Z kolei stres powoduje wyrzut kortyzolu, który doprowadza nadmiernej produkcji łoju.  Łój zapycha pory twarzy, co skutkuje pojawieniem się wykwitów zapalnych.

Na skłonność do występowania trądziku duży wpływ ma genetyka. Tłusta cera oraz zaburzona keratynizacja skóry mogą być dziedziczone. To właśnie te cechy mają silny związek z pojawianiem się stanów zapalnych na skórze.

Czynniki wpływające na nasilenie zmian trądzikowych

Skłonność do pojawienia się trądziku jest uwarunkowana genetycznie, jednakże czynniki zewnętrzne mogą mieć duży wpływ na nasilanie się zmian trądzikowych oraz stanów zapalnych. Zmagając się z problemami skórnymi związanymi z trądzikiem, warto zredukować spożycie cukru oraz nabiału i włączyć do diety produkty bogate w witaminy, minerały i antyoksydanty. Innym czynnikiem, który zaostrza trądzik, jest stres, dlatego też tak ważne jest wdrożenie odpowiednich technik relaksacyjnych oraz unikanie źródeł stresu na co dzień. Ograniczenie alkoholu również będzie miało pozytywny wpływ na naszą cerę. Nie powinniśmy też zapominać o odpowiednim nawodnieniu – każdy z nas powinien wypijać około 2 litrów wody dziennie. Pozwoli to na wzmocnienie bariery hydrolipidowej naszej skóry.

Prawidłowa pielęgnacja skóry trądzikowej

Pielęgnacja cery trądzikowej jest bardzo ważnym aspektem leczenia tej choroby dermatologicznej. Cera trądzikowa często bywa również cerą wrażliwą, dlatego tak ważne jest odpowiednie zadbanie o jej potrzeby. Nieodpowiednia pielęgnacja może nasilać zmiany zapalne i dodatkowo podrażniać naszą skórę.

Warto więc pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim nie powinniśmy stosować zbyt mocnych i zbyt intensywnie wysuszających preparatów myjących. Najlepiej zdecydować się na łagodny płyn do mycia twarzy zakupiony w aptece. Następnym ważnym punktem w pielęgnacji cery trądzikowej jest nawilżanie. Nie należy pomijać tego kroku, gdyż nieodpowiednio nawilżona skóra może produkować jeszcze większe ilości sebum. W przypadku trądziku warto również stosować specjalne maseczki i peelingi oczyszczające.

Materiał promocyjny

 

Komentowanie zostało zablokowane

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526