Ruszyła przebudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków dla aglomeracji Koło. Będzie kosztować około 57 mln zł!

Autor: kurier-kolski.pl | 16.04.2021

Burmistrz Miasta Koła Krzysztof Witkowski, Prezes Miejskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Kole Robert Gajda oraz przedstawiciele WUPRINŻ SA – Lider konsorcjum w Poznaniu wbili dziś łopaty w plac budowy na terenie spółki, gestem tym symbolicznie rozpoczynając jedną z najważniejszych kolskich inwestycji – przebudowę i modernizację oczyszczalni ścieków dla aglomeracji Koło. Ta konieczna i ambitna inwestycja prowadzona jest przez Miejski Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Kole. Koszt to blisko 57 mln zł, a finał inwestycji zaplanowano na koniec 2022 roku.

Zadanie szacowane jest na kwotę 56.721.725,52 brutto. Przebudowy i modernizacji dokonuje wyłoniony w drodze konkursu WUPRINŻ SA – Lider konsorcjum w Poznaniu. Przedsięwzięcie realizowane jest z dotacji celowej (zgodnie z umową z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w ramach środków Unii Europejskiej z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, Działania 2.3 Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach) w kwocie 29.135.726,00 zł oraz pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w kwocie 13.341.037,00 zł. Brakujące środki wyasygnowała spółka.

Przypomnijmy, że na początku 2019 r. spółka uzyskała akceptację zmian przedmiotu zamówienia od NFOŚiGW w Warszawie, które obejmują wybudowanie dwuciągowego zespołu nowych reaktorów biologicznych, osadników wtórnych oraz koniecznych zbiorników towarzyszących (zagęszczacza osadów wstępnych i zbiornika magazynowego osadów nadmiernych) wraz ze stacją odwadniania, infrastruktury i chemicznej stabilizacji osadów oraz przetworzenie odpadów w ekologiczny produkt przeznaczony dla rolnictwa. Procedura przetargowa została przeprowadzona w systemie zamówień publicznych „Zaprojektuj i wybuduj”.

Burmistrz pogratulował prezesowi sukcesów związanych w renegocjacją poprzedniej umowy, której zapisy nie odpowiadały potrzebom miasta i spółki. Inwestycja była planowana już kilka lat wcześniej, ale jej zakres oraz zastosowana technologia wywoływały wiele dyskusji, a nawet kontrowersji, więc do finału nie doszło.

Poza budową kolskiej geotermii, jest to najdroższa inwestycja w mieście. Etap projektowy został zakończony, a uzyskane pozwolenie na budowę umożliwia wykonawcy przystąpienie do prac. Finał przebudowy i modernizacji planowany jest na koniec 2022 roku.

Źródło: UM w Kole

Subskrybuj
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Mieszkaniec Koła
Mieszkaniec Koła
3 lat temu

@Dzisus krajst. Budować, budować I jeszcze raz budować!

Dzizus krajst
Dzizus krajst
3 lat temu

Takich długów jak witkowski ze swoimi paziami zostawi miasto jeszcze nie widziało

Yeti
Yeti
3 lat temu

57 milionów?Czy kogoś pogieło???? Krytykowali Maciaszka za rozrzutnosc a sami co robią. Mówili że nie potrzeba tam tak drogich remontów i co?

Mieszkaniec Koła
Mieszkaniec Koła
3 lat temu

@Dobrze ze Maciaszek tutaj nie maczal swoichbpak6chiw bo ktoś wie czy tych zarzutów by nie było więcej.

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
3 lat temu

@~Kis

O tych obranych dobrze kierunkach można przeczytać w jednym z artykułów poniżej!

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
3 lat temu

@~vreyrolinomit

Temat dotyczy oczyszczalni ścieków, a Twoja „produkcja” -jeśli chodzi o komentarz- brzmi mniej więcej tak:

„Wow, wspaniały układ bloga! Jak długo blogujesz? dzięki tobie blogowanie wygląda na łatwe. Ogólny wygląd Twojej witryny jest świetny, podobnie jak zawartość! ”

Czy Ty aby nie potrzebujesz specjalistycznej pomocy?

Kis
Kis
3 lat temu

Dobry kierunek obrał burmistrz Maciaszek chcąc modernizacji oczyszczalni

vreyrolinomit
3 lat temu

Wow, marvelous blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your website is great, as well as the content!

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526