Nowy biskup jest spokojny mając wstawiennictwo tylu świętych, w tym naszego św. Bogumiła z Dobrowa

Autor: kurier-kolski.pl | 29.04.2021

Nowy biskup włocławski Krzysztof Wętkowski powiedział po nominacji, w obecności Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, że idzie do starej, pięknej diecezji o długich i bogatych tradycjach, do diecezji, której patronuje związany przecież z Gnieznem bł. biskup Bogumił, i w której posługiwali tak ważni dla archidiecezji gnieźnieńskiej bł. bp Michał Kozal i kard. Stefan Wyszyński, który wkrótce zostanie wyniesiony na ołtarze. Jak więc widać, nowemu pasterzowi diecezji bardzo leżą na sercu piękne karty historii i wyjątkowe postacie nimi związane, w tym nasz biskup-pustelnik Bogumił z Dobrowa. Bp Krzysztof Wętkowski będzie 77 biskupem w historii diecezji włocławskiej. Data ingresu nie jest jeszcze ustalona. Prawdopodobnie może się to stać w połowie czerwca.

Papież Franciszek mianował dotychczasowego biskupa pomocniczego archidiecezji gnieźnieńskiej Krzysztofa Wętkowskiego, nowym ordynariuszem diecezji włocławskiej. Decyzję ogłosiła w południe 27 kwietnia Nuncjatura Apostolska, a w Gnieźnie, w obecności Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, a także księży i pracowników świeckich kurii i trybunału, odczytał ją kanclerz kurii ks. kan. Zbigniew Przybylski.

Składając życzenia i podziękowania za wiele lat pracy w świętowojciechowym Kościele gnieźnieńskim, Prymas Polski życzył nowemu biskupowi włocławskiemu Bożej opieki i błogosławieństwa, wyrażając jednocześnie radość, że będzie dość blisko swoich rodzinnych stron, diecezja włocławska leży bowiem w granicach metropolii gnieźnieńskiej.

„Cieszę się, że Ksiądz Biskup zostaje w naszej metropolii, że wciąż będzie związany z Gnieznem, miejscem, w którym został ochrzczony, w którym przyjął święcenia kapłańskie, w którym przez tak wiele lat owocnie dla Kościoła pracował” – podkreślił abp Polak.

Przekazał też nowemu ordynariuszowi włocławskiemu cząstkę relikwii św. Wojciecha, zapewniając o modlitwie i zapraszając jak najczęściej do Gniezna.

Dziękując bp Wętkowski przyznał, że idzie do starej, pięknej diecezji o długich i bogatych tradycjach. Do diecezji, której patronuje związany przecież z Gnieznem bł. bp Bogumił, i w której posługiwali tak ważni dla archidiecezji gnieźnieńskiej bł. bp Michał Kozal i kard. Stefan Wyszyński, który wkrótce zostanie wyniesiony na ołtarze.

„To ziemia wielu świętych i męczenników. Ziemia św. Faustyny Kowalskiej, św. Maksymiliana Marii Kolbego, bł. bp. Michała Kozala i wielu innych. Jestem spokojny mając takie wstawiennictwo” – mówił bp Wętkowski.

Figura św. Bogumiła w kościele farnym w Kole pochodząca z  kolskiego Szpitala, który był pod patronatem dobrowskiego biskupa-pustelnika.

Nowy biskup włocławski przyznał również, że szczególnym znakiem na wyznaczoną mu przez papieża nową drogę jest fakt, że nominację otrzymał w roku św. Józefa, który jest przecież głównym patronem diecezji włocławskiej.

Pytany o czekające go wyzwania stwierdził, że nie są one inne niż te, którym musi sprostać każdy biskup i kapłan. Pierwszym jest pogłębianie i rozwijanie wiary własnej i powierzonych mu wiernych. Wszystko inne – jak dodał – z tego wynika.

Bp Krzysztof Wętkowski będzie 77 biskupem w historii diecezji włocławskiej. Data ingresu nie jest jeszcze ustalona. Według wstępnych planów nowego biskupa uroczystość mogłaby się odbyć w połowie czerwca.

Po ogłoszeniu nominacji i krótkim spotkaniu z dziennikarzami bp Wętkowski udał się do swoich obowiązków, czyli pojechał na zaplanowaną wizytację parafii.

Źródło: Archidiecezja Gnieźnieńska
Opracowanie: Mariusz Kozajda
fot. św. Bogumiła: https://www.facebook.com/%C5%9Awi%C4%99ty-Bogumi%C5%82-strona-nieoficjalna-1783758258556573

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526