Co dalej ze sprawą byłego burmistrza Stanisława M.? Spółka miejska MZUK domaga się zwrotu około 400 tys. zł!!!

Autor: kurier-kolski.pl | 16.04.2021

Jak już pisaliśmy wcześniej, Prokuratura postawiła byłemu Burmistrzowi m. Koła Stanisławowi M. trzy zarzuty i skierowała akt oskarżenia do Sądu Rejonowego w Kole. Zarzuty postawiono także byłym pracownikom miejskiej spółki MZUK w Kole i kilku innym osobom. W związku z sytuacją epidemiologiczną, nie odbyły się jednak zaplanowane rozprawy w kolskim Sądzie, a potem, 7 kwietnia br., odbyło się posiedzenie, na którym nie zapadło rozstrzygnięcie. Tymczasem MZUK złożył do Sądu wniosek o naprawienie szkody finansowej, jakiej – zdaniem spółki – dopuścili się oskarżeni w stosunku do firmy, a tym samym do mieszkańców miasta. Całkowicie zmieniło to bieg spraw! Co dalej będzie się działo ze sprawą byłego włodarza i innych oskarżonych?

 

Przypomnijmy, że niedawno, po kilku latach śledztwa i przesłuchań, zakończyło się postępowanie w Prokuraturze Okręgowej w Piotrkowie Trybunalskim i znamy zarzuty jakie Prokuratura postawiła byłemu Burmistrzowi Miasta Koła Stanisławowi M. , wcześniej spektakularnie zatrzymanemu przez CBA we wrześniu 2017 roku. Okazuje się, że oskarża go nie o jeden – jak dotąd sądzono- ale o trzy czyny karalne. Dotyczą nieprawidłowości przy przetargu na leasing śmieciarki oraz przy wynajmie samochodu ciężarowego dla MZUK, ale także kupna i używania podrobionego dyplomu wyższych studiów magisterskich. Co więcej, Prokuratura Okręgowa w Piotrkowie Tryb. skierowała akt oskarżenia do Sądu Rejonowego w Kole nie tylko przeciwko byłemu włodarzowi, ale też 10 innym osobom, w tym byłym pracownikom spółki MZUK w Kole. Za czyny, o które są oskarżani, grożą wysokie kary wieloletniego więzienia.

Informacji na ten temat udzieliła naszemu portalowi Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Piotrkowie Trybunalskim prok. Magdalena Czołnowska-Musioł:

Prokuratura Okręgowa w Piotrkowie Trybunalskim w dniu 30 grudnia 2020r. skierowała do Sądu Rejonowego w Kole akt oskarżenia przeciwko 10 osobom oskarżonym o czyny z art. 305§1 k.k. w zw. z art. 12§1 k.k., w tym przeciwko byłemu Burmistrzowi Miasta Koło Stanisławowi M. oskarżonemu o dwa czyny z art. z art. 231 §1 i § 2 k.k. w zb. z art. 18 § 1 k.k. zw. z art. 305 § 1 k.k. w zw. z art. 12§1 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k. oraz jeden z czyn z art. 270 §1 k.k.

Zarzuty przedstawione wszystkim oskarżonym związane są z nieprawidłowościami podczas postępowań przetargowych realizowanych w 2016 roku na dostawę w formie leasingu operacyjnego samochodu specjalistycznego typu śmieciarka oraz umowy na wynajem samochodu ciężarowego do zbierania i wywozu odpadów komunalnych, czym działały między innymi na szkodę spółki gminnej Miejski Zakład Usług Komunalnych sp. z o.o. w Kole oraz na szkodę Miasta i Gminy Koło. Część oskarżonych osób w okresie objętym zarzutami była pracownikami Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych spółka z o.o. z siedzibą w Kole.

Stanisław M. został również oskarżony o to, że w okresie od lutego do marca 2015 roku w Urzędzie Miasta w Kole, województwo wielkopolskie, będąc Burmistrzem Miasta Koła, użył jako autentycznego uprzednio podrobionego w tym celu dokumentu w postaci dyplomu numer 5756 ukończenia studiów wyższych uzupełniających magisterskich na Wyższej Szkole Kupieckiej w Łodzi na kierunku zarządzania i marketingu, w ten sposób, że uprzednio kupił ww podrobiony dyplom i osobiście przedłożył jego kserokopię w dziele kadr Urzędu Miasta w Kole celem poświadczenia posiadania wyższego wykształcenia magisterskiego, którego faktycznie nie posiadał, tj. o czyn z art. 270§1 k.k.

Kodeks Karny za popełnienie czynu z art. 305 k.k. przewiduje karę pozbawienia wolności do lat 3, za czyn z art. 231 §2 k.k. karę pozbawienia wolności od roku do lat 10, a za czyn z art. 270 §1 k.k. karę grzywny, karę ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

*******************************************************************************

Tyle tytułem historii. Na dzień 19 marca 2021 roku zaplanowana była pierwsza rozprawa Stanisława M. Jednak nie odbyła się w związku z sytuacją epidemiologiczną (podobnie odwołano inne zaplanowane wokandy w tym czasie). Posiedzenie w Wydziale II Karnym odbyło się odbyło się nieco później, w dniu 7 kwietnia br., ale nie przyniosło żadnego rozstrzygnięcia ani postępu w sprawie. Nastąpił nawet pewien regres, bowiem były włodarz i kilka innych osób związanych z kolskim wątkiem sprawy, złożyli pisma do sądu wycofujące wcześniejsze wnioski o dobrowolnym poddaniu się karze. W związku z tym teraz ich sprawy nie będą już rozpatrywane osobno, ale łącznie ze sprawą główną, która cały czas i tak ma toczyć się w Wydziale II Karnym Sądu Rejonowego w Kole.

Sąd Rejonowy w Kole. Źródło: www.kolo.sr.gov.pl

Wnioski oskarżonych o dobrowolne poddanie się karze znacznie uprościłyby i przyśpieszyłyby procedurę sądową w ich przypadkach. Zostały wycofane po tym, gdy spółka Miejski Zakład Usług Komunalnych złożyła do Sądu w Kole, poprzez swojego pełnomocnika mec. Krystiana Górniaka, wniosek o naprawienie szkody, którą oskarżeni – jak utrzymuje spółka miejska – mieli jej wyrządzić w czasie swojej działalności. Chodzi łącznie o niebagatelną kwotę blisko 400 tysięcy złotych, które chce odzyskać od nich kolska firma komunalna. Jak podkreśla adwokat spółki, wycofanie przez oskarżonych wniosków o dobrowolne poddanie się karze, wcale nie spowoduje, że MZUK wycofa się ze swoich roszczeń wobec nich.

-W charakterze pokrzywdzonego w sprawie udział bierze Miejski Zakład Usług Komunalnych sp. z o.o. w Kole , a ja, jako pełnomocnik firmy,  złożyłem w jej imieniu do Sądu Rejonowego w Kole wniosek o naprawienie szkody, którą oskarżeni mieliby wyrządzić spółce miejskiej swoim działaniem – wyjaśnia mec. Krystian Górniak w przesłanym do naszej Redakcji mailu –  W naszej ocenie jest to bezpośrednio związane z czynami, o które osoby, które złożyły wnioski o dobrowolne poddanie się karze, zostały oskarżone. Miejski Zakład Usług Komunalnych w Kole domaga się zapłaty przez oskarżonych konkretnych sum. Pierwsza kwota, 177 tysięcy złotych, dotyczy zawyżonej wartości pojazdu marki Renault nabytego w ramach postępowania przetargowego. Z wyceny wynika, że wartość tego pojazdu jest znacząco niższa niż ta, która została ustalona w ramach postępowania przetargowego. Druga kwota 198 363 zł dotyczy zwrotu kaucji wpłaconej przez Miejski Zakład Komunalny Sp. z o.o. na rzecz wrocławskiej spółki wynajmującą samochód marki Mercedes Actros. Umowa ta także została zawarta w ramach postępowania przetargowego. Rzeczona kwota powinna zostać zwrócona po upłynięciu okresu, na jaki została zawarta umowa najmu, co do dzisiaj nie nastąpiło, pomimo uzyskania prawomocnego wyroku w postępowaniu cywilnym, a także prowadzonego postępowania egzekucyjnego.

Cały czas sprawą karną w kolskim Sądzie Rejonowym dotyczącą miejskiej spółki MZUK żywo interesuje się obecny Burmistrz Miasta Koła dr Krzysztof Witkowski (na zdjęciu wyżej).

-Jako burmistrz oraz jednocześnie walne zgromadzenie wspólników spółki uważam, że bardzo dobrze, iż pokrzywdzona spółka MZUK, po wniesieniu wniosków o dobrowolne poddanie się karze zażądała od oskarżonych dodatkowo naprawienia szkody finansowej. To pieniądze spółki miejskiej, a więc nas wszystkich. Mój poprzednik Stanisław M. zapłacił już miastu za bezprawne zwolnienia, a teraz – mam nadzieję – solidarnie z pozostałymi oskarżonymi zapłaci za szkody w MZUK-u. Takie rozliczenia i pociągnięcie do odpowiedzialności obiecałem przed wyborami i słowa dotrzymam. – mówi burmistrz Witkowski.

Opracował: M. Kozajda

A co o tym sądzą nasi Czytelnicy? Czy oskarżeni powinni zwrócić miejskiej spółce pieniądze, o które ta wnioskuje? Czy w ogóle dojdzie do takiej decyzji Sądu? Prosimy o kulturalne i zgodne z tematem artykułu komentarze i opinie.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
11 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Tomi
Tomi
3 lat temu

Stasiu wielokrotnie podkreślał swoje wyższe wykształcenie i studia pobyplomowe w zakresie finansów. Faktycznie w finansach to potrafił się swietnie obracać 🙂

Mieszkaniec Koła
Mieszkaniec Koła
3 lat temu

Mam naszie ze pójdzie siedzieć. Ten człowiek to było jakieś nieporozumienie.

LUKASZEWSKA RYSZATD
LUKASZEWSKA RYSZATD
3 lat temu

SZANOWNY PANIE WITKOWSKI! PAN I PANU PODOBNI NIE PAMIETACIE ZE DOPOKI NIE SA ORZECZONE PRAWOMOCNE WYROKI KAZDY JEST NIEWINNY PANIE WITKOWSKI DOBRZE ZE PAN TAK SLEDZI SPRAWE PANA MACIASZKA TRENING CZYNI MISTRZA MOZE I PANU PRZYDA SIE WIEDZA NA TEMAT NIEPRAWIDLOWOSCI W PRZETARGACH I ZASADNOSCI INWESTYCJI POZYSKIWANIA SRODKOW ZEWNETRZNYCH TROCHE POKORY MNIEK BUTY KARMA LUBI WRACAC Z OSTROZNOSCI LEKI I DAWKOWANIE AKTUALNE I PRAWIDLOWE

Kis
Kis
3 lat temu

Doktor prawnik. Ciekawe czy tak żywo interesuje się innymi sprawami? Słyszałem że interesuje się jeszcze godzinami nauczycieli w sp 5

Mleczarz
Mleczarz
3 lat temu

Dobrze że cały czas sprawą karną żywo interesuje się burmistrz Doktor Krzysztof Witkowski. Bardzo mnie to uspokoiło.

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
3 lat temu

Wśród czynów karalnych jest jeden dla mnie nawet zabawny. To ten z „dyplomem” magisterskim.

kik
kik
3 lat temu

oszust do kwadratu wstyd dla miasta ukarac dla przykladu nadawal sie na ciecia nie na burmistrza

Grzechu
Grzechu
3 lat temu

Jedyny normalny żółtymi papierami

Ziom
Ziom
3 lat temu

Maciaszek swoj chłop

Mariusz
Mariusz
3 lat temu

Zgadzam sie w 100% jedyny normalny
burmistrz to maciaszek !

Kolaninn
Kolaninn
3 lat temu

By się nie pokłócił z Galembą to by nie było sprawy a tak …. W sumie to był jedyny burmistrz tego miasta , który nie bal się swoich decyzji i działał . Najlepiej zrobił porządek w urzędzie , ze paniusie noe popijały kawki całymi dniami tylko naprawdę pracowały i szanowały petenta .

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526