Kilka faktów o sprzedaży samochodu

Autor: kurier-kolski.pl | 29.03.2021

Jeśli czeka Cię sprzedaż samochodu i robisz to po raz pierwszy na pewno Towarzyszy Ci pewien stres. W tym tekście odpowiemy Ci na najczęściej zadawane pytania. Ta wiedza z pewnością przyda Ci się podczas transakcji i sprawi, że będziesz nieco pewniejszy w swoich działaniach.

 

  1. Czy sprzedaż samochodu Ukraińcowi jest bezpieczna?

Oczywiście, że tak, ale pod warunkiem, że zadbasz o dobrze zredagowana umowę. Musisz bowiem pamiętać, że wielu obywateli Ukrainy, którzy przebywają na terenie Polski, mają nieuregulowany status prawny. Ze względu na to, tego typu transakcja może nieść ze sobą nieco większe ryzyko. Jeśli interesuje Cię sprzedaż samochodu Ukraińcowi, więcej na https://autoumowa.pl/.

  1. Jak powinna wyglądać umowa kupna-sprzedaży, gdy jest współwłaściciel lub dwóch kupujących?

Może zdarzyć się tak, że samochód, który planujesz sprzedać, będzie mieć współwłaściciela w postaci małżonka lub innego członka rodziny. Co wtedy? Zgodnie z prawem musisz poinformować o tym kupującego oraz uzyskać zgodę współwłaściciela na sprzedaż auta. Jego podpis jest niezbędny na umowie kupna-sprzedaży.

Jeśli chodzi o dwóch kupujących, to sytuacja jest taka sama. Każdy z nich powinien być wymieniony w umowie. Niezwykle ważne jest, by wszystkie strony transakcji podały swoje dane osobowe, po których można je zidentyfikować. Chodzi przede wszystkim o: imię, nazwisko, datę i miejsce urodzenia, numer i serię dowodu osobistego, numer PESEL oraz adres zamieszkania.

  1. Czy umowa kupna-sprzedaży pojazdu bez rękojmi jest ważna?

Rękojmia to w dużym skrócie odpowiedzialność sprzedawcy względem kupującego. W sytuacji, gdy po transakcji okaże się, że pojazd ma wadę, o której nie było wzmianki w umowie kupna-sprzedaży nabywca może powołać się na rękojmię. Według prawa dokument powinien być sporządzony w taki sposób, by zawierał oświadczenie kupującego o zapoznaniu się ze stanem technicznym, ale nie jest to w żaden sposób zwalniające sprzedawcy od odpowiedzialności. Co prawda prawo przewiduje ograniczenia prawa rękojmi, ale w ściśle określony sposób. To nie od Ciebie zależy kształt wyłączenia rękojmi, jaki będziesz mógł określić w umowie. Przed wprowadzeniem tego typu zapisów warto jest, zasięgnąć rady u prawnika.

  1. Czy można odstąpić od umowy kupna-sprzedaży?

Oczywiście, że tak! Jeśli kupiłeś używany pojazd i po czasie okazało się, że ma on wadę, z którą sprzedawca Cię nie zapoznał, masz prawo do odstąpienia. Najczęstszymi powodami tego typu sytuacji są:

  • brak informacji o tym, że pojazd jest powypadkowy,
  • zastaw na pojeździe,
  • sprzedaż samochodu przez osobę nieuprawnioną.

Oprócz odstąpienia od umowy kupna-sprzedaży w wyżej wymienionych sytuacjach będziesz mógł również powołać się na prawo rękojmi i zażądać o sprzedawcy obniżenia ceny lub wymiany pojazdu na taki, który jest pozbawiony wad. Jeśli chcesz odpowiednio zabezpieczyć swoje prawa, zaproponuj sprzedawcy, skorzystanie z gotowego i w pełni poprawnego wzoru umowy kupna-sprzedaży. Znajdziesz go na stronie: https://autoumowa.pl/.

(materiał promocyjny)

Komentowanie zostało zablokowane

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526