Prokuratura stawia byłemu Burmistrzowi Miasta Koła trzy zarzuty, w tym oskarża go o „kupno” i posługiwanie się podrobionym dyplomem studiów!

Autor: kurier-kolski.pl | 18.01.2021

Znamy zarzuty jakie Prokuratura postawiła byłemu Burmistrzowi Miasta Koła Stanisławowi M. Okazuje się, że oskarża go nie o jeden – jak dotąd sądzono- ale o trzy czyny karalne. Dotyczą nieprawidłowości przy przetargu na leasing śmieciarki oraz przy wynajmie samochodu ciężarowego dla MZUK, ale także kupna i używania podrobionego dyplomu wyższych studiów magisterskich. Co więcej, Prokuratura Okręgowa w Piotrkowie Tryb. skierowała akt oskarżenia do Sądu Rejonowego w Kole nie tylko przeciwko byłemu włodarzowi, ale też 10 innym osobom, w tym byłym pracownikom spółki MZUK w Kole. Za czyny, o które są oskarżani, grożą wysokie kary wieloletniego więzienia.

 

Informacji pisemnej na ten temat udzieliła nam Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Piotrkowie Trybunalskim prok. Magdalena Czołnowska-Musioł:

Prokuratura Okręgowa w Piotrkowie Trybunalskim w dniu 30 grudnia 2020r. skierowała do Sądu Rejonowego w Kole akt oskarżenia przeciwko 10 osobom oskarżonym o czyny z art. 305§1 k.k. w zw. z art. 12§1 k.k., w tym przeciwko byłemu Burmistrzowi Miasta Koło Stanisławowi M. oskarżonemu o dwa czyny z art. z art. 231 §1 i § 2 k.k. w zb. z art. 18 § 1 k.k. zw. z art. 305 § 1 k.k. w zw. z art. 12§1 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k. oraz jeden z czyn z art. 270 §1 k.k.

Zarzuty przedstawione wszystkim oskarżonym związane są z nieprawidłowościami podczas postępowań przetargowych realizowanych w 2016 roku na dostawę w formie leasingu operacyjnego samochodu specjalistycznego typu śmieciarka oraz umowy na wynajem samochodu ciężarowego do zbierania i wywozu odpadów komunalnych, czym działały między innymi na szkodę spółki gminnej Miejski Zakład Usług Komunalnych sp. z o.o. w Kole oraz na szkodę Miasta i Gminy Koło. Część oskarżonych osób w okresie objętym zarzutami była pracownikami Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych spółka z o.o. z siedzibą w Kole.

Stanisław M. został również oskarżony o to, że w okresie od lutego do marca 2015 roku w Urzędzie Miasta w Kole, województwo wielkopolskie, będąc Burmistrzem Miasta Koła, użył jako autentycznego uprzednio podrobionego w tym celu dokumentu w postaci dyplomu numer 5756 ukończenia studiów wyższych uzupełniających magisterskich na Wyższej Szkole Kupieckiej w Łodzi na kierunku zarządzania i marketingu, w ten sposób, że uprzednio kupił ww podrobiony dyplom i osobiście przedłożył jego kserokopię w dziele kadr Urzędu Miasta w Kole celem poświadczenia posiadania wyższego wykształcenia magisterskiego, którego faktycznie nie posiadał, tj. o czyn z art. 270§1 k.k.

Kodeks Karny za popełnienie czynu z art. 305 k.k. przewiduje karę pozbawienia wolności do lat 3, za czyn z art. 231 §2 k.k. karę pozbawienia wolności od roku do lat 10, a za czyn z art. 270 §1 k.k. karę grzywny, karę ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Wyjaśnienia powyższych paragrafów Kodeksu Karnego (wg. www.arslege.pl):

Art. 305 k.k. (zakłócanie przetargu publicznego)

§ 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, udaremnia lub utrudnia przetarg publiczny albo wchodzi w porozumienie z inną osobą działając na szkodę właściciela mienia albo osoby lub instytucji, na rzecz której przetarg jest dokonywany, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

 

Art. 231 k.k. (nadużycie uprawnień przez funkcjonariusza)

§ 1. Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

 

Art. 270 k.k. (fałszowanie dokumentu i używanie go za autentyczny)

§ 1. Kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Opracowanie i fot.: MARIUSZ KOZAJDA

************************************************************************************

Subskrybuj
Powiadom o
guest
22 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Javiereralm
3 lat temu

tinder app , how to use tinder
browse tinder for free

Myronevita
3 lat temu

over 50 dating singles
dating sites free no registration

Dyzio
Dyzio
3 lat temu

Przestańcie się znęcać

Gość
Gość
3 lat temu

To brzmiało inaczej – ” Miałeś Chamie Złoty Róg”

Gucio i Cezar
Gucio i Cezar
3 lat temu

@~Mayk

Nie tylko Złoty Róg, ale i do kompletu tytuł zawodowy!

Mayk
Mayk
3 lat temu

Teraz już nie jest do śmiechu miałeś Panie Złoty Róg. Tak to już jest

Mayk
Mayk
3 lat temu

Od sodzenia jest sąd i do tego wyrok musi być prawomocny także spokojnie. Kamień już się w garku gotuję. Tylko spokój.

hth
hth
3 lat temu

do Anonima -prokuratura na naszym terenie została wylączona z tej sprawy dlatego przekierowano do Prok.Okregowej w Piotrkowie Tryb.

Mleczarz
Mleczarz
3 lat temu

Kto by pomyślał. Wiadomo że było źle. Z wielu źródeł można było się dowiedzieć o lekceważącym traktowaniu pracowników i to nie tylko tych na basenie, albo mówiąc delikatnie zbyt łagodnym podejściu do publicznych finansów. Sygnałów o tym że było źle docierało mnóstwo. NO ALE Z TYM WYKSZTAŁCENIEM TO JUŻ NAPRAWDĘ PRZECHODZI LUDZKIE POJĘCIE!!!!!!! Panie Redaktorze, ogromne brawa za poruszenie i nagłośnienie tej sprawy bo czasem mam wrażenie że były jeszcze osoby które próbowały niektórymi wpisami zbagatelizować całe te niechlubne dla miasta wydarzenie.

Gość
Gość
3 lat temu

Już jeden wyrok za mobing ma. Ciągł
e łamanie prawa.Recydywa.

Owczarek
Owczarek
3 lat temu

Sprawiedliwość

Owczarek
Owczarek
3 lat temu

Cierpliwy i kamień ugotuje

Yeti
Yeti
3 lat temu

Jednak cierpliwosc popłaca 🙂

Anonimowo
Anonimowo
3 lat temu

DLACZEGO PROKURATRUA W PIOTRKOWIE A NIE NASZA

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
3 lat temu

Fajne są „lewe” dyplomy!
Zamiast 5 lat na uczelni wystarczy poczekać ok. 5 dni na realizację zamówienia.
Podobno fałszywki są nie do odróżnienia.
Ceny też podobno przystępne, bo ok. 2 tys. zł.

adik
adik
3 lat temu

Panu Piaseckiemu, za wcześniejszą kadencję, podkreślam za wcześniejszą kadencję należy się pomnik! Co prawda ze srebra bo na złoto zasługuje kto inny ale ze srebra na pewno!

Anonimowo
Anonimowo
3 lat temu

Wujku śledczy tez szukali i znalezli 🙂 a był bidulek taki pewny że nikt i nic mu nie zrobi

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
3 lat temu

Rzeczywiście.
Pan Michał był wyjątkowo konsekwentny w poszukiwaniu uczelni, którą kończył były burmistrz.
Niestety nie znalazł.
Teraz wiadomo dlaczego.

Obserwator
Obserwator
3 lat temu

Brawo p.radny Piasecki.On pierwszy publicznie zaczął pytać o dyplom studiów wyzszych tego czlowieka i drążył temat.Miał pan rację Panie Michale nie tylko w tej sprawie .

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
3 lat temu

Samochód-śmieciarka, to jest jeszcze do „przełknięcia” -takie rzeczy się dzieją i choć są naganne, to w krajowych warunkach jakiejś szczególnej ujmy nie przynoszą.
Jednak kupno i używanie dyplomu magistra to coś wyjątkowo ohydnego jak na burmistrza miasta.
To może świadczyć o jakiejś wyjątkowej frustracji człowieka, który chciał być „kimś” a legalnie nie mógł.
Ciekawe, kiedy ten dyplom nabył?
Czy przed wyborami, czy jeszcze wcześniej aby „załapać się” na lepszą niż zbiór pieczarek pracę?

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526