Dnia 2 grudnia 2020 r. rozstrzygnięto XXI Konkurs „Działania proekologiczne i prokulturowe w ramach strategii rozwoju Województwa Wielkopolskiego”. Ze względu na sytuację epidemiczną uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się on-line. W gronie wygranych znalazł się Miejski Dom Kultury w Kole, który za wydarzenie zorganizowane w 80-tą rocznicę śmierci Czesława Freudnreicha odebrał najwyższą nagrodę 16.000 zł i dyplom uznania.
Konkurs organizowany przez Urząd Marszałkowski oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, kierowany jest do organizacji i instytucji z gmin i powiatów Województwa Wielkopolskiego. Cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem lokalnych społeczności. W tym roku zgłoszono do niego 168 projektów z 60 gmin i 25 powiatów, z których wyłoniono 65.laureatów. W części dotyczącej działalności prokulturowej nagrodzono aż 45 projektów, w tym Miejski Dom Kultury w Kole, który za projekt „Nie Przeminąłem” stanął na najwyższym podium wspólnie z Fundacją „Bonumadipisci” – Dążyć do dobra z Kościana, Centrum Kultury z Książa Wielkopolskiego oraz Towarzystwem Miłośników Łobżenicy.
Dokumentacja konkursowa przedstawiona Sędziom Sprawozdawcom oceniającym nadesłane projekty, zwierała informacje o zaangażowaniu kolskich społeczników w realizację przedsięwzięcia „Nie Przeminąłem” poświęconego Czesławowi Freudenreichowi. Opisywała casting i spektakl w wykonaniu aktorów z MDK-owskiego Kolskiego Teatru Otwartego i członków Chóru Lutnia, wyreżyserowanego przez Anetę i Radomira Piorunów. Przedstawiła ideę konkursu fotograficznego zwieńczonego wernisażem wystawy pt. „Czarno-białe Koło Czesława” z wyeksponowanymi na niej rzeźbą przedstawiającą bohatera, udostępnioną przez Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Kościelcu, oraz tematycznym albumem pamiątkowym z reprodukcjami zdjęć przygotowanym specjalnie na tę okazję przez Jacka Skryckiego. W opisie wydarzenia nie pominięto informacji o zaproszonym do udziału w uroczystości Jerzym Freudenreichu – potomku zacnej kolskiej rodziny oraz pierwszego w historii naszego miasta, faktu uhonorowania przez Starostę Kolskiego osób, które od wielu lat upowszechniają i podtrzymują pamięć o lokalnym społeczniku.
-Wygrana w Konkursie, to sukces kolskich społeczników, ponieważ to oni stworzyli wyjątkowe wydarzenie. Chcemy im bardzo podziękować za akceptację tej niecodziennej propozycji kolskiej placówki kultury, za zaufanie, przywdzianie aktorskich kostiumów i wcielenie się w role ludzi bliskich Freudenreichowi. Wszystkim dziękujemy za bezinteresowne zaangażowanie się w realizację wydarzeń, które nadały przedsięwzięciu tak wyrazistego charakteru. Potwierdziła to wypełniona po brzegi sala widowiskowa,udział fotografików w konkursie „Czarno-białe Koło Czesława”, frekwencja na wystawie i wzruszenie uhonorowanych osób propagujących od lat wiedzę o naszym Czesławie, a także zainteresowanie mediów. Mamy nadzieję, że na tym pomyśle nie poprzestaniemy. Dziękujemy organizatorom za to wielkie wyróżnienie – powiedziała podczas gali Bożena Gronert-Ubych – autor dokumentacji przedstawionej Komisji Konkursowej. Miejski Dom Kultury w Kole, jako laureat pierwszego miejsca otrzymał nagrodę w wysokości 16 tys. złotych.
Czesław Konrad Freudenreich (1873–1939) – ostatni przedwojenny właściciel Fabryki Fajansu i Majoliki w Kole. Jego rodzina to katolicki ród pochodzący z Austrii, który osiedlił się w Kole na początku XIX wieku.
Był człowiekiem o wszechstronnych zainteresowaniach, zaangażowanym w miejscowe życie społeczne, wybitnym działaczem kulturalno-oświatowym. Jego działalność w Kole w dwudziestoleciu międzywojennym była fenomenem – nie było żadnego przejawu życia społecznego, kulturalnego, gospodarczego, charytatywnego, oświatowego czy sportowego, w którym by nie było jego osoby. W 1930 roku wystąpił z inicjatywą utworzenia muzeum w Kole. Z powodu braku wsparcia finansowego ze strony miasta i powiatu nie doszło do zrealizowania tego zamiaru. Dokonał także zabezpieczenia ruin zamku nad Wartą. W swojej Fabryce Fajansu i Majoliki utworzył i z utrzymywał coś w rodzaju archiwum wyrobów dawnych i współczesnych, pochodzących z jego zakładu. Jako trzeci dziedzic fabryki zgromadził okazały zbiór rodzinnej produkcji – wyrobów z porcelany, półporcelany, fajansu i majoliki.
Był współzałożycielem, w 1902 r., i pierwszym prezesem Towarzystwa Śpiewaczego “Lutnia”, przemianowanego w 1905 na Towarzystwo Dramatyczno-Muzyczne “Lutnia”. Otrzymał Odznakę Honorową III stopnia Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej.
„Urodził się w Kole z ojca Augusta i matki Emilii z Szafrańskich. Pobierał nauki w Kaliszu, studiował w Warszawie. Odbył praktykę w fabryce w Zgierzu. Powrócił do Koła w 1890 r. na stałe, by pracować u ojca. W 1905 r. poślubił Lucynę Rokossowską. Od 1926 r. stał się właścicielem fabryki w Kole. Była to najstarsza z istniejących wówczas w Polsce fabryk fajansu i majoliki. Był człowiekiem pracowitym, energicznym, budzącym zaufanie, cieszącym cieszył się szacunkiem robotników, choć wymagał punktualności i solidnej pracy. Z chwilą przejęcia manufaktury na własność starał się rozwinąć produkcję poprzez wprowadzanie nowych asortymentów, wzorów, dekoracji. W latach 30. kolski fajans sprzedawany był „od ręki”, zdobył rynek krajowy i zagraniczny. Fabryka uzyskiwała nagrody i wyróżnienia na wystawach.
Czesław Freudenreich wcześnie włączył się w nurt życia kulturalno-społecznego miasta. Został prezesem Towarzystwa Muzyczno-Dramatycznego „Lutnia”, które w okresie niewoli pełniło rolę kulturoznawczą oraz budziło polską świadomość narodową. Wtedy też ujawnił swój talent reżyserski i aktorski. Prowadził działalność dobroczynną, fundował stypendia dla niezamożnej młodzieży, patronował powstałej w 1906 r. Kolskiej Macierzy Szkolnej. Działał w kolskim Towarzystwie Wspomagania Ubogich oraz Towarzystwie Wzajemnego Kredytu. Kiedy w 1918 r. doszło do przejęcia władzy z rąk niemieckich, stanął na czele Wydziału Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej Powiatu Kolskiego. Należał do bardzo aktywnych radnych miejskich. Miał zasługi na rzecz miejscowej straży ogniowej. W 1937 r. został wiceprezesem Oddziału Miejskiego Obozu Zjednoczenia Narodowego w Kraju.
W okresie narastającego kryzysu w stosunkach polsko-niemieckich w 1939 r. włączył się w nurt propagandy antyhitlerowskiej. Pod koniec sierpnia tego roku z balkonu kolskiego ratusza wygłosił płomienne przemówienie nacechowane miłością i nawoływaniem do obrony Ojczyzny przed nadciągającym niebezpieczeństwem. Po wybuchu II wojny zamknięto fabrykę. Sztab Wehrmachtu zajął willę Freudenreichów. Ze względu na działalność Czesława, osadzono go wraz z córką Krystyną w konińskim więzieniu. Po przesłuchaniach zostali rozstrzelani 10 listopada 1939 r., w przeddzień święta narodowego II Rzeczypospolitej, w którym to dniu przemawiał do rodaków. W swoim pamiętniku 1 września zapisał przesłanie, by zawsze w imię Ojczyzny żyć i pracować na jej pożytek.”
Źródło: MDK w Kole i Wikipedia
Opracował: Mariusz Kozajda
WSPOMNIENIE – kliknij w obraz, by zobaczyć archiwalny artykuł opisujący spektakl i galę „Nie Przeminąłem”:
bookmarked!!, I really like your blog!
No matter if some one searches for his vital thing, thus he/she needs to be available that
in detail, thus that thing is maintained over here.
This post offers clear idea in favor of the new viewers of blogging, that genuinely how to do running
a blog.
Hi there, I read your blog on a regular basis. Your story-telling style is awesome, keep it up!
scoliosis
I loved as much as you’ll receive carried
out right here. The sketch is attractive, your authored material stylish.
nonetheless, you command get got an nervousness
over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again as exactly the same
nearly a lot often inside case you shield this increase.
scoliosis
scoliosis
WOW just what I was looking for. Came here by searching for scoliosis scoliosis
tider , tindr
tinder sign up
Hey there just wanted to give you a brief heads up and
let you know a few of the images aren’t loading correctly.
I’m not sure why but I think its a linking issue.
I’ve tried it in two different browsers and both show the same outcome.
What’s up everyone, it’s my first go to see at this web site, and paragraph is in fact fruitful
designed for me, keep up posting these articles.
Hi, constantly i used to check web site posts here in the early hours in the
dawn, for the reason that i like to learn more and more.
tinder website , tinder dating app
tinder login
I know this if off topic but I’m looking into
starting my own weblog and was curious what all is needed to get setup?
I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
I’m not very internet smart so I’m not 100% positive.
Any tips or advice would be greatly appreciated.
Thank you
single chatting free
free local dating sites
This text is priceless. When can I find out more? 0mniartist asmr
Do you have any video of that? I’d care to find out some additional
information.
I’m really enjoying the design and layout of your website.
It’s a very easy on the eyes which makes
it much more pleasant for me to come here and visit more often. Did you hire
out a designer to create your theme? Outstanding work!
Great beat ! I would like to apprentice while you amend your
website, how could i subscribe for a blog web site?
The account aided me a acceptable deal. I had
been tiny bit acquainted of this your broadcast offered bright clear
idea
Brawo Panie Dyrektorze! Oby tak dalej! MDK nigdy nie rozwijało się w taki sposób! Gratulacje!