Płyta nagrobna Jana Zawiszyca z Garbowa – najcenniejszy zabytek Fary

Autor: kurier-kolski.pl | 20.11.2020

Odwiedzając kolską Farę zwróćmy uwagę na najcenniejszy zabytek tam się znajdujący. Późnogotycka płyta nagrobna Jana Zawiszyca z Garbowa, jednego z kilku synów słynnego rycerza Zawiszy Czarnego i Barbary z Lubstowa na Kujawach. Zawiszyc był starostą (tenutariuszem) kolskim, który dzierżył miasto Koło wraz miastem Brdów i okolicznymi królewszczyznami w zastawie od króla. Zginął we wrześniu 1454 roku, w stanowiącej prolog długiej wojny trzynastoletniej z Krzyżakami bitwie pod Chojnicami. Płyta wykonana jest z piaskowca i przedstawia postać rycerza w pełnej zbroi.

Płyta nagrobna Jana Zawiszyca z Garbowa, jednego z kilku synów słynnego rycerza Zawiszy Czarnego i Barbary z Lubstowa na Kujawach. Zawiszyc był starostą (tenutariuszem) kolskim), który dzierżył miasto Koło wraz miastem Brdów i okolicznymi królewszczyznami w zastawie od króla. Zginął we wrześniu 1454 roku, w stanowiącej prolog długiej wojny trzynastoletniej z Krzyżakami bitwie pod Chojnicami. Nie wiemy, od kiedy Zawiszyc dzierżył starostwo kolskie, wiemy natomiast, że było to dzierżenie w zastawie: na Kole miał opisane sumy zastawne 6600 złotych florenów węgierskich, 120 grzywien i dwie kopy groszy.

Płyta reprezentuje styl późnogotycki. Wykonana jest z piaskowca. Jej wymiary to 247 x 123 cm. Przedstawia postać w pełnej zbroi płytowej. Twarz ukryta jest pod kapalinem z otworami na oczy. Ramiona i tors skierowane są prosto, nogi w prawo, ręce przy biodrach, w prawej ręce miecz. Przy lewym boku widoczna jest tarcza herbowa, na której znajduje się ptak o rozpostartych skrzydłach (herb Sulima to czarny orzeł na żółtym tle, pod nim trzy kamienie w czerwonym polu). Hełm z zakrytą twarzą, na nogach ostrogi, w ręku broń. Każdy rycerz przywiązany był do wiary chrześcijańskiej, stąd na głowni miecza znajduje się maleńki krzyżyk. Postać ubrana jest w jednoczęściowy napierśnik, na ramionach duże tarczki opachowe. Na rękach znajdują się opachy, nałoknice, zarękawia i rękawice. Poniżej znajduje się fartuch. Na nogach od góry: nadbiordki, nakolanki i nagolenice, na stopach trzewiki z ostrogami. W prostokątnej bordiurze znajduje się napis wyryty pismem minuskulnym gotyckim z którego jedynie parę słów jesteśmy w stanie odczytać. U góry: „iacet magnificius ac”, z prawej strony: „generozus dus [dus = dominus – od aut.]” i u dołu: „capit. [aneus – od aut] colensis”.

dr Krzysztof Witkowski

2 odpowiedzi do wpisu

  1. Wujek Chłodek

    Czy aby nie „generous” czyli hojny, wspaniałomyślny (o osobie) zamiast „generozus”?

  2. Ιf you would like to obtain a good deal from this post then you have to
    apply such techniques to your won web site.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526