Od soboty cała Polska w „żółtej strefie”

Autor: kurier-kolski.pl | 08.10.2020

Premier Mateusz Morawiecki wspólnie z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim przedstawili zmiany, jakie czekają Polaków od soboty na covidowej mapie Polski. Główne założenie zmian dotyczy utworzenia żółtej strefy na całym obszarze kraju. Z kolei wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk omówił podczas konferencji prasowej bieżącą sytuację epidemiczną w Wielkopolsce. 

 

W Wielkopolsce od soboty 10 października strefa czerwona obejmie powiaty krotoszyński, międzychodzki, rawicki i wolsztyński. Strefa żółta dotyczy całego obszaru województwa.

– Zwracam się do wszystkich Wielkopolan – nie wygramy z epidemią, jeśli będziemy kierować się egoizmem i przekonaniem, że wirus nie istnieje. COVID-19 każdego dnia kradnie ludzkie życie i zdrowie. Czasami kradniemy je sobie nawzajem – nie zakładając maseczki, nie myjąc rąk, przebywając w zatłoczonych miejscach – mówił wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk, który zwrócił się także do komendanta wojewódzkiego policji, by służby rygorystycznej podchodziły do osób ignorujących obowiązek zakładania maseczki.

W Wielkopolsce w dniu 8 października zanotowanych zostało ponad 500 zakażań – to najwyższy wynik od początku pandemii. Z ponad pięciuset osób większość przebywa w izolacji domowej, przechodzi chorobę stosunkowo łagodnie. Wojewoda omówił także sytuację w wielkopolskich szpitalach. – Mamy na dziś 672 łóżka dla chorych na koronawirusa, z tego zajętych jest 527 łóżek. Bufor na dziś wynosi 145 łóżek i w razie potrzeby będzie zwiększany – dodał wojewoda.

Wojewoda wprowadził także 7 października II poziom zabezpieczenia w Pleszewskim Centrum Medycznym w Pleszewie. Jest tam 20 łóżek dla osób z dodatnim wynikiem COVID-19, w tym 3 stanowiska respiratorowe. Przekazał również 5 respiratorów i 20 kardiomonitorów do Szpitala Miejskiego im. J. Strusia oraz 2 respiratory i 3 kardiomonitory do szpitala w Pleszewie.

Źródło: Wielkopolski Urząd Wojewódzki

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526