Wyjątkowe uroczystości w Grzegorzewie

Autor: kurier-kolski.pl | 03.09.2020

W tym roku tradycyjny odpust Wniebowzięcia NMP w Grzegorzewie został połączony z uroczystymi obchodami stulecia zwycięstwa w wojnie z bolszewikami oraz Świętem Wojska Polskiego. Pomimo ograniczeń sanitarnych, udało się zorganizować wyjątkowe wydarzenie, które na długo pozostanie w pamięci wielu mieszkańców. Fot.wyżej: Grzegorz Kamiński

Sumę na placu przed grotą Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odprawił Dziekan Kolski ks. kanonik Władysław Waszak wraz z Proboszczem Grzegorzewskim ks. kanonikiem Krzysztofem Pietrygą i Gwardianem kolskiego Klasztoru Ojców Bernardynów o. Henrykiem Hajzlerem. W wygłoszonym kazaniu ks. kan. Krzysztof Pietryga przypomniał kapłanów związanych z Ziemią Kolską, którzy w 1920 r. ochotniczo zgłosili się do wojska, aby służyć duchowym wsparciem żołnierzom walczącym z najeźdźcą.

Wartę honorową przy tablicy w kościele parafialnym upamiętniającej żołnierzy Wojsk Polskich w latach 1918 – 1920 poległych na polu chwały w obronie Wiary i Ojczyzny przy odpieraniu wroga pod wodzą Józefa Piłsudskiego zaciągnęli żołnierze z 33. Powidzkiej Bazy Lotnictwa Transportowego. Przed tablicą złożono wieńce i kwiaty.

Major Jerzy Banasiak reprezentujący podczas uroczystości Ministerstwo Obrony Narodowej w uznaniu zasług dla zachowania i propagowania dziedzictwa polskiej historii, wręczył ks. kan. Krzysztofowi Pietrydze Szablę Honorową MON, a Ryngrafy Honorowe MON przedstawicielom władz samorządowych, w tym m. in. Bożenie Dominiak – Wójt Gminy Grzegorzew, Rotmistrzowi Konradowi Czaji i komendantom powiatowym: Policji Arturowi Foryńskiemu i Państwowej Straży Pożarnej Krzysztofowi Żurawikowi. Taka sama pamiątka od przedstawiciela MON została przekazana później, podczas sesji Rady Powiatu, przez Członka Zarządu Powiatu Waldemara Banasiaka na ręce Starosty Kolskiego Roberta Kropidłowskiego.

Oczywiście poza uroczystościami patriotyczno – religijnymi w tym dniu w Grzegorzewie nie mogło zabraknąć także licznych straganów z odpustowymi rozmaitościami.

Źródło: UG Grzegorzew

Fot. Grzegorz Kamiński

Fot. Grzegorz Kamiński

Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Javiereralm
3 lat temu

tinder login, tinder date
tinder date

Javiereralm
3 lat temu

what is tinder , tinder sign up
tinder date

DanielEvamp
3 lat temu

quick cash loans no credit check
cash advance loans

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526