Uczczono ofiary byłego niemieckiego obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem

Autor: kurier-kolski.pl | 17.09.2020

Zgodnie z wieloletnią tradycją, we wrześniu odbywają się uroczystości upamiętniające pomordowanych w latach 1941-1945, na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem. Tegoroczne obchody odbywające się 10 września, rozpoczęła Msza Św. w kościele parafialnym pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Chełmnie. Eucharystii przewodniczył biskup włocławski Wiesław Alojzy Mering. Organizatorem uroczystości była Gmina Grzegorzew i Parafia w Chełmnie.

 

Po mszy uczestnicy uroczystości udali się do Lasu Rzuchowskiego, pod Ścianę Pamięci ofiar, gdzie złożyli wieńce i zapalili znicze. Wśród obecnych byli m.in. Poseł RP Leszek Galemba, Wicewojewoda Wielkopolski Aneta Niestrawska, Starosta Kolski Robert Kropidłowski, przedstawiciele środowisk żydowskich, samorządowcy-wśród nich min. władze Gminy Dąbie na czele z burmistrzem Tomaszem Ludwickim, Gminy Grzegorzew na czele z wójt Bożeną Dominiak, Gminy Olszówka z wójtem Włodzimierzem Fraszczykiem, Gminy Koło z wójtem Mariuszem Rybczyńskim oraz Miasta Koła na czele z burmistrzem Krzysztofem Witkowskim, a także przedstawiciele służb mundurowych, duchowieństwa, szkół.
W imieniu wojewody wielkopolskiego I wicewojewoda Aneta Niestrawska złożyła kwiaty w Lesie Rzuchowskim przy Ścianie Pamięci, a także odczytała list, w którym wojewoda napisał:
Ta niezwykle podniosła i ważna uroczystość jest wyrazem naszej pamięci. Las Rzuchowski był miejscem największego ludobójstwa na terenie Wielkopolski w czasie II wojny światowej. Dziś oddajemy cześć i modlimy się za tych, którzy zginęli w pierwszym niemieckim obozie natychmiastowej zagłady. Od wielu lat, mozoloną pracą wielu wspaniałych ludzi, budowany jest ten pomnik pamięci o miejscu, w którym śmierć poniosło około 200 tysięcy osób.
My, Polacy, mamy obowiązek dawać świadectwo – i przekazywać je kolejnym pokoleniom. Niech tragiczna historia będzie przestrogą dla nas wszystkich żyjących w bezpiecznych czasach pokoju.
Jestem przekonany, że nasza wspólna pamięć i troska wielu środowisk o godne uczczenie tamtych tragicznych wydarzeń, zapewnią pokoleniową ciągłość, dlatego składam serdeczne podziękowania Organizatorom – Parafii Rzymsko-Katolickiej Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chełmnie oraz Urzędowi Gminy Grzegorzew – dzięki Państwa zaangażowaniu nie tylko ocalamy naszą narodową tożsamość, ale również dbamy o wspólnotę, którą tworzą wszyscy przyjaciele Rzeczypospolitej.
Niemiecki obóz zagłady Kulmhof funkcjonował od 8 grudnia 1941 r. jako pierwszy na ziemiach polskich. Do stycznia 1945 r. Niemcy wymordowali tutaj łącznie około 200 tysięcy ludzi – Żydów, Polaków, Rosjan, Romów oraz dzieci z Czech.
Źródło: Gmina Grzegorzew, Gmina Dąbie oraz I wicewojewoda wielkopolski Aneta Niestrawska

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
lovoo like zurücknehmen

lovoo person suchen mit lovoo geld verdienen http://lovooeinloggen.com/

Javiereralm
3 lat temu

tinder dating app , tinder website
http://tinderentrar.com/

Javiereralm
3 lat temu

tinder website , tinder date
browse tinder for free

Javiereralm
3 lat temu

what is tinder , tindr
tinder app

Myronevita
3 lat temu

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526