I Miejsce w konkursie Wydarzenie Muzealne Roku w Wielkopolsce dla Muzeum w Chełmnie n/Nerem

Autor: kurier-kolski.pl | 09.09.2020

Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem otrzymało I Nagrodę w kategorii Działalność Wystawiennicza za stałą wystawę historyczną To są ostatnie dni naszego życia, dajemy więc znać o sobie”. Kulmhof – początek Zagłady w konkursie Wydarzenie Muzealne Roku w Wielkopolsce „IZABELLA 2019”.

 

IZABELLA jest prestiżowym konkursem wielkopolskiego środowiska muzealniczego na najwybitniejsze wydarzenie muzealne roku. Pierwszych laureatów wyłoniono w 2002 roku. Konkurs jest organizowany przez Fundację Muzeów Wielkopolskich pod stałym patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego. W skład Kapituły liczącej od 5 do 7 osób wchodzą przedstawiciele zarządu Fundacji,środowiska muzealniczego,nauki,artystów plastyków oraz mediów.

Ekspozycję otwarto 18 grudnia 2019 r. Jej tytuł nawiązuje do słów zawartych w wiadomości sporządzonej w kwietniu 1943 r. przez dwunastu żydowskich rzemieślników przetrzymywanych na terenie ośrodka zagłady Kulmhof. Wystawa jest próbą monograficznego przedstawienia dziejów obozu, ze wskazaniem na jego wyjątkowość w odniesieniu do polityki realizowanej względem Żydów na ziemiach okupowanej Polski. Szczególną rolę odgrywają tutaj relacje
i świadectwa ofiar, przede wszystkim żydowskich więźniów zmuszanych do pracy na terenie obozu, a także innych naocznych świadków, również niemieckich oprawców. Wyjątkowa jest również rola prezentowanych artefaktów –świadectw ziemi, pozyskanych w trakcie wieloletnich badań archeologicznych. To zarówno drobne osobiste przedmioty, które w ostatnią drogę zabrały ze sobą ofiary, jak i te, które odsyłają bezpośrednio do sprawców zbrodni.

Autorami wystawy są  Andrzej Grzegorczyk (scenariusz) oraz Wawrzyniec Kozicki (oprawa plastyczna) we współpracy z Bartłomiejem Grzanką, kierownikiem Muzeum.

Źródło: Muzeum w Chełmnie

Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Javiereralm
3 lat temu

how to use tinder , tinder login
http://tinderentrar.com/

Javiereralm
3 lat temu

tinder login, tinder date
tinder website

Javiereralm
3 lat temu

what is tinder , tinder app
how to use tinder

Myronevita
3 lat temu

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526