W Dobrowie powstało Muzeum Gospodarstwa Minionej Epoki [WIDEO]

Autor: kurier-kolski.pl | 14.08.2020

Z inicjatywy i staraniem Stowarzyszenia „DOM” Dobrowskiej Organizacji Międzypokoleniowej, przy wsparciu samorządu Województwa Wielkopolskiego, powstało Muzeum Gospodarstwa Minionej Epoki w Dobrowie. Dwuletnie starania członków i członkiń stowarzyszenia zaowocowały zgromadzeniem blisko 200 różnorodnych, ciekawych eksponatów. Kilka dni temu nastąpiło uroczyste otwarcie Muzeum i zainicjowanie jego istnienia. Organizatorzy zapewniają, że nie powiedzieli ostatniego słowa. Nadal zbierane są stare, często zabytkowe sprzęty. Zachęcamy do obejrzenia krótkiego nagrania pod spodem.

 

Na posesji w Dobrowie pod numerem 46 zebrali się licznie mieszkańcy Dobrowa. Był też wieloletni Sołtys miejscowości Stanisław Klukaczyński oraz ks. Artur Nowak – Proboszcz Parafii i kustosz Sanktuarium bł. Bogumiła w Dobrowie. Starostwo i Powiat Kolski reprezentował Mariusz Kozajda – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kolskiego i miejscowy radny.

Otwarcia uroczystości dokonała Mariola Szkudlarek – Przewodnicząca Stowarzyszenia „DOM”. Chwilę później zaprezentowała pokaz slajdów, na których można było zobaczyć zebrane przez dwa lata eksponaty. Następnie wraz z Haliną Kokorzycką dokonały przecięcia wstęgi i wszyscy chętni mogli obejrzeć, a nawet dotknąć, zbiorów. A trzeba przyznać, że było co oglądać i zabytkowe przedmioty budziły u wielu osób mnóstwo miłych wspomnień z dzieciństwa. Za to dzieci mogły wziąć udział w konkursach, gdzie m.in. uczyły się ważyć cukierki na wadze sklepowej z minionych czasów. Także dla starszych był konkurs w cięciu piłą drewna. Potem wszyscy mogli zobaczyć jak się kiedyś wyrabiało ręcznie masło z mleka, w czym chętnie pomagali najmłodsi dobrowianie i dobrowianki.

KLIKNIJ W OBRAZ NIŻEJ, BY OBEJRZEĆ NAGRANIE Z OTWARCIA MUZEUM:

Za naszym pośrednictwem organizatorzy Muzeum, czyli Stowarzyszenie „DOM” Dobrowska Organizacja Międzypokoleniowa, dziękują darczyńcom, bez których nie byłaby możliwa realizacja przedsięwzięcia:

1. Alicji Szymczyk 2. Rodzinie Białasów 3. Rodzinie Łukasików 4. Danucie Trojanowskiej 5. Rodzinie Spławskich 6. Katarzynie Wojewodzie 7. Barbarze Klukaczyńskiej 8. Jadwidze Kaźmierskiej 9. Rodzinie Łajdeckich 10. Rodzinie Wieczorków 11. Rodzinie Szkudlarków 12. Rodzinie Ładowskich 13. Rodzinie Tomaszewskich 14. Marii Bryl 15. Halinie Kokorzyckiej 16. Rodzinie Klimańskich 17. Rodzinie Sikorów 18. Rodzinie Kołodziejków 19. Małgorzacie Szurgot 20. Rodzinie Miśków i Januszewskich 21. Stanisławowi Klukaczyńskiemu 22. Rodzina Krawczyków

Organizatorzy zapowiadają, że chcą rozwijać swój projekt, cały czas zbierać nowe eksponaty i polepszać bazę lokalową, bo pod tym względem na razie jest bardzo skromnie. Jednak wspólnymi siłami na pewno uda się osiągnąć jeszcze więcej, a już teraz widać, że „DOM” to prawdziwa organizacja, która w Dobrowie łączy różne pokolenia.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Javiereralm
3 lat temu

tinder online , what is tinder
how to use tinder

DanielEvamp
3 lat temu

cheap personal loans
pay day

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
3 lat temu

Na pewno się tam wybiorę w odwiedziny.

SZANUJMY WSPOMNIENIA!!!

https://www.youtube.com/watch?v=WfSnMXlqWzA

Luiza
Luiza
3 lat temu

Super pomysł.Na pewno odwiedzę

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526