Jak co roku, tradycyjnie dziś 6 sierpnia odbywa się na kolskim cmentarzu największy miejscowy odpust na święto Przemienienia Pańskiego, w którym tłumnie biorą udział mieszkańcy. Neogotycki kościółek, który znajduje się na kolskiej nekropolii, jest właśnie pw. Przemienienia Pańskiego. Dziś Msze św. na cmentarzu tak jak w niedzielę (7:00, 9:00, 10:30, 12:00, 18:00), a suma z procesją w południe o 12:00. Ogromny odpust i święto połączone ze 100-leciem parafii odbywa się także w Galewie k. Turku. Tam będzie dziś obecny biskup włocławski Wiesław Alojzy Mering, który odprawi Mszę o 11:30.
Galew k. Turku jest niedaleko od Koła, około 20 km, a odpust jest ogromny, więc także warto wsiąść w samochód i pojechać z rodziną. Szczególnie wiele atrakcji jest dla dzieci, mnóstwo tasz handlowych oraz wielkie wesołe miasteczko z wieloma karuzelami. Nabożeństwa w dzień odpustu w Galewie o: godz. 7.00, o 10.00, natomiast o 11.30 biskup Wiesław Alojzy Mering dokona otwarcia Jubileuszu Przemienienia Pańskiego. Sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Galewie powstało jako upamiętnienie oraz wotum dziękczynne mieszkańców za zatrzymanie okropnej epidemii cholery z 1837 roku.

Przemienienie Pańskie to święto chrześcijańskie opisane w Biblii przez trzech ewangelistów: Mateusza, Marka i Łukasza, jako objawienie skierowane do trzech wybranych uczniów Jezusa: Piotra, Jakuba i Jana. Według ewangelii Jezus zabrał ich na górę, gdzie zobaczyli go w nieziemskiej chwale, rozmawiającego z Mojżeszem i Eliaszem. Mimo że ewangelie nie podają nazwy góry, przyjmuje się, że była to góra Tabor.
Przemienienie Pańskie, jako święto, na Wschodzie znane było już w VI wieku i swą rangą dorównywało katolickiej Uroczystości Chrystusa Króla. W Kościele Zachodu wprowadził je Papież Kalikst III, jako podziękowanie Bogu za odniesione zwycięstwo pod Belgradem nad Turkami w dniu 6 sierpnia 1456 roku.
Fragment obrazu „Przemienienie Pańskie” Rafaela Santiego (1517-1520)
Przemienienie Pańskie w Kościele katolickim obchodzone jest 6 sierpnia i ma rangę święta liturgicznego. W Kole jego ma szczególnie długą tradycję. Jest obchodzone niezwykle uroczyście wraz z odpustem na kolskim cmentarzu parafialnym przy ul. Poniatowskiego, gdzie znajduje się kościół pw. Przemienienia Pańskiego. Niewielki, jednonawowy kościółek znajduje się w miejscu rozebranej w XVIII w. budowli gotyckiej (nie wiemy niestety jak wyglądała). Neogotycki budynek z nietynkowanej czerwonej cegły, z wysoką, strzelistą wieżyczką, wyróżnia się ciekawą architekturą. W podziemiach znajdują się krypty grobowe tutejszych duchownych od pocz. XX w. Świątynia obecnie pełni funkcję cmentarnej kaplicy publicznej.
Tekst, fot archiwum: MARIUSZ KOZAJDA
Informacje o Przemienieniu Pańskim: wikipedia
lovoo entfernung einstellen lovoo wie funktioniert es http://lovooeinloggen.com/
tinder login, tinder online
tinder login
tinder website , tinder website
tinder online
personal ads free
free local dates
6 przypadkow w tym 3 dzieci milo ze redaktorzy niezalezni tak zachecali do skorzystania z karuzeli hehehe powiat kolski centrum polski idzie w gore
W tego typu sprawach dotyczących zdrowia należy przestać słuchać polityków a zacząć słuchać specjalistów!
Ale to powiedział nikt inny jak Pan premierem Mateuszek Morawiecki
W wirusa najłatwiej jest uwierzyć w szpitalu pod respiratorem!
I jak zwykle Wujek trafił w sedno. Niech ignoranci nadal nie boją się i balują na imprezach, leżą na zatłoczonych plażach, itd. Zaczną się bać, gdy trafią do szpitala pod respirator.
Nie ma wirusa, nie należy się bać
Za wejście do sklepu bez maseczki 500 zł i do 30 000 kary administracyjnej. Odpusty to jak wiece wyborcze tam wirus nie atakuje widać
Jak widać na plażach nad morzem też nie atakuje 🙂