Dziś Święto Przemienienia Pańskiego – wielkie odpusty w Kole i w Galewie

Autor: kurier-kolski.pl | 06.08.2020

Jak co roku, tradycyjnie dziś 6 sierpnia odbywa się na kolskim cmentarzu największy miejscowy odpust na święto Przemienienia Pańskiego, w którym tłumnie biorą udział mieszkańcy. Neogotycki kościółek, który znajduje się na kolskiej nekropolii, jest właśnie pw. Przemienienia Pańskiego. Dziś Msze św. na cmentarzu tak jak w niedzielę (7:00, 9:00, 10:30, 12:00, 18:00), a suma z procesją w południe o 12:00. Ogromny odpust i święto połączone ze 100-leciem parafii odbywa się także w Galewie k. Turku. Tam będzie dziś obecny biskup włocławski Wiesław Alojzy Mering, który odprawi Mszę o 11:30.

 
Galew k. Turku jest niedaleko od Koła, około 20 km, a odpust jest ogromny, więc także warto wsiąść w samochód i pojechać z rodziną. Szczególnie wiele atrakcji jest dla dzieci, mnóstwo tasz handlowych oraz wielkie wesołe miasteczko z wieloma karuzelami. Nabożeństwa w dzień odpustu w Galewie o: godz. 7.00, o 10.00,  natomiast o 11.30 biskup Wiesław Alojzy Mering dokona otwarcia Jubileuszu Przemienienia Pańskiego. Sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Galewie powstało jako upamiętnienie oraz wotum dziękczynne mieszkańców za zatrzymanie okropnej epidemii cholery z 1837 roku.

Przemienienie Pańskie to święto chrześcijańskie opisane w Biblii przez trzech ewangelistów: Mateusza, Marka i Łukasza, jako objawienie skierowane do trzech wybranych uczniów Jezusa: Piotra, Jakuba i Jana. Według ewangelii Jezus zabrał ich na górę, gdzie zobaczyli go w nieziemskiej chwale, rozmawiającego z Mojżeszem i Eliaszem. Mimo że ewangelie nie podają nazwy góry, przyjmuje się, że była to góra Tabor.

Przemienienie Pańskie, jako święto, na Wschodzie znane było już w VI wieku i swą rangą dorównywało katolickiej Uroczystości Chrystusa Króla. W Kościele Zachodu wprowadził je Papież Kalikst III, jako podziękowanie Bogu za odniesione zwycięstwo pod Belgradem nad Turkami w dniu 6 sierpnia 1456 roku.

Fragment obrazu „Przemienienie Pańskie” Rafaela Santiego (1517-1520)

Przemienienie Pańskie w Kościele katolickim obchodzone jest 6 sierpnia i ma rangę święta liturgicznego. W Kole jego ma szczególnie długą tradycję. Jest obchodzone niezwykle uroczyście wraz z odpustem na kolskim cmentarzu parafialnym przy ul. Poniatowskiego, gdzie znajduje się kościół pw. Przemienienia Pańskiego. Niewielki, jednonawowy kościółek znajduje się w miejscu rozebranej w XVIII w. budowli gotyckiej (nie wiemy niestety jak wyglądała). Neogotycki budynek z nietynkowanej czerwonej cegły, z wysoką, strzelistą wieżyczką, wyróżnia się ciekawą architekturą. W podziemiach znajdują się krypty grobowe tutejszych duchownych od pocz. XX w. Świątynia obecnie pełni funkcję cmentarnej kaplicy publicznej.

Tekst, fot archiwum: MARIUSZ KOZAJDA
Informacje o Przemienieniu Pańskim: wikipedia

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
13 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
lovoo einloggen
2 lat temu

lovoo entfernung einstellen lovoo wie funktioniert es http://lovooeinloggen.com/

Javiereralm
2 lat temu

tinder login, tinder online
tinder login

Javiereralm
2 lat temu

tinder website , tinder website
tinder online

Myronevita
3 lat temu

personal ads free
free local dates

bombel
bombel
3 lat temu

6 przypadkow w tym 3 dzieci milo ze redaktorzy niezalezni tak zachecali do skorzystania z karuzeli hehehe powiat kolski centrum polski idzie w gore

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
3 lat temu

W tego typu sprawach dotyczących zdrowia należy przestać słuchać polityków a zacząć słuchać specjalistów!

Mateusz M.
Mateusz M.
3 lat temu

Ale to powiedział nikt inny jak Pan premierem Mateuszek Morawiecki

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
3 lat temu

W wirusa najłatwiej jest uwierzyć w szpitalu pod respiratorem!

Mateusz M.
Mateusz M.
3 lat temu

Nie ma wirusa, nie należy się bać

Anonimowo
Anonimowo
3 lat temu

Za wejście do sklepu bez maseczki 500 zł i do 30 000 kary administracyjnej. Odpusty to jak wiece wyborcze tam wirus nie atakuje widać

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526