Budowa Ciepłowni Geotermalnej w Kole rekomendowana do dofinansowania!

Autor: kurier-kolski.pl | 19.08.2020

Miejski Zakład Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Kole otrzymał z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie rekomendację dofinansowania budowy ciepłowni geotermalnej w Kole, w skład której wejdzie drugi odwiert KOŁO GT-2 (Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko). Wydarzenie ma tak wielka wagę, że Burmistrz Miasta Koła dr Krzysztof Witkowski, pragnąc poinformować mieszkańców o szczegółach przedsięwzięcia, zwołał konferencję prasową z udziałem Prezesa Spółki Przemysława Stasiaka oraz Posła na Sejm RP Leszka Galemby.

Ukazała się długo oczekiwana lista projektów rekomendowanych do dofinansowania z NFOŚiGW – a na niej projekt budowy ciepłowni geotermalnej w mieście Kole wraz z jej podłączeniem do istniejącego systemu ciepłowniczego MZEC Sp. z o.o. z kwotą 15.095.620,86 zł netto (całkowity koszt projektu – 37.274.065,26 zł brutto).

Spółka aplikowała do NFOŚiGW o środki na budowę ciepłowni geotermalnej wraz z drugim odwiertem, uzyskała wynik pozytywny i kwotę dofinansowania w maksymalnej (wnioskowanej) wysokości, stanowiącej ok. 50% kosztów inwestycji (kwoty netto). Pozostałą część kwoty netto na zrealizowanie tego przedsięwzięcia spółka sfinansuje przy wykorzystaniu niskoprocentowej pożyczki z NFOŚiGW oraz ze środków własnych.

– To milowy krok w historii miasta, otwierający drogę do korzystania z odnawialnych źródeł energii, to dziś czyste powietrze, a jutro będziemy sięgać po więcej. Wszyscy liczymy na rozwój w dziedzinie rekreacji i turystyki, co z pewnością będzie dalszym etapem działalności geotermii – powiedział Burmistrz Miasta Koła dr Krzysztof Witkowski.

Włodarz podziękował prezesowi spółki Przemysławowi Stasiakowi za wytrwałość i determinację. Osobiście wspierał szefa MZEC-u w działaniach i, jak przyznał, mógł liczyć na pomoc posła Leszka Galemby. – Wspólne działania doprowadziły nas do sukcesu. Jest to działanie ponad podziałami politycznymi, dla dobra miejscowej społeczności – dodał włodarz. – Widzę, że otwierają się przed nami nowe możliwości, stoimy na drodze do rozwoju miasta i lepszego życia jego mieszkańców.

Szczegóły inwestycji przybliżył prezes Stasiak: – Ciepłownia będzie posiadała dublet geotermalny, tj. otwór produkcyjny i otwór chłonny, moc cieplna w ilości ok. 12 MW będzie przekazywana do istniejącego systemu ciepłowniczego, miasto prawdopodobnie w 70-80% będzie zasilane ciepłem ze źródeł odnawialnych, co z kolei otwiera nam możliwość pozyskiwania kolejnych środków, np. na rozbudowę sieci ciepłowniczej czy też instalacji geotermalnej – mówił prezes.

– Mieszkańcy zyskają najwięcej – przyznał poseł Leszek GalembaZnów potwierdza się dobra współpraca rządu i samorządu. Ja również mam nadzieję, że geotermia przełoży się na powstanie w Kole, w przyszłości, infrastruktury turystycznej.

W przeciągu niespełna 2 miesięcy spółka podpisze Umowę z NFOŚiGW, a po otrzymaniu pozwolenia na budowę, przeprowadzeniu procedury przetargowej i wyłonieniu wykonawcy, rozpocznie się najtrudniejszy etap.
– Teraz przed nami najtrudniejszy etap, czyli realizacja inwestycji – zakończył burmistrz.

Źródło: UM w Kole

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526