Radni powiatowi pamiętali o świętym Bogumile – patronie Miasta Koła i Ziemi Kolskiej [WIDEO]

Autor: kurier-kolski.pl | 01.07.2020

Mając na celu kultywowanie pamięci o wybitnej historycznej postaci związanej z Ziemią Kolską, jaką jest św. Bogumił, arcybiskup i pustelnik z Dobrowa (gm. Kościelec), Rada Powiatu Kolskiego jednogłośnie podjęła stosowną uchwałę intencyjną na XXVII sesji, akcentując w ten sposób przypadające w tym roku dwie ważne rocznice: 95- lecia beatyfikacji św. Bogumiła oraz 850. rocznicę utworzenia pustelni bogumiłowej w Dobrowie. Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Mariusz Kozajda, inicjator uchwały, odczytał na sesji jej projekt, który zawierał biografię patrona Ziemi Kolskiej, a kolski regionalista Jacek Skrycki przekazał na ręce przewodniczącego Rady Marka Świątka pamiątkowy obraz przedstawiający Św. Bogumiła.

 

Święto Bogumił to wyjątkowa postać w historii Powiatu Kolskiego oraz całej Polski. To jedna z najwybitniejszych historycznych postaci, które mieszkały w naszych stronach. To także patron Miasta Koła, tradycyjny patron Ziemi Kolskiej oraz przedwojenny patron kolskiego Szpitala. W tym roku przypadają dwie ważne rocznice związane z Jego życiem i działalnością, stąd potrzeba popularyzacji życia i działalności sławnego pustelnika z Dobrowa.

**************************************************************************

„Tradycyjnie św. Bogumił jest uważany od wieków za patrona Ziemi Kolskiej, a także jest patronem kilku archidiecezji katolickich w Polsce: gnieźnieńskiej, poznańskiej, gdańskiej, wrocławskiej oraz diecezji włocławskiej oraz miast: Koła i Uniejowa. Jest także dawnym Patronem Polski oraz noszącym tytuł „Słynnego Cudotwórcy”. Przed II wojną światową jego imieniem był nazwany kolski Szpital. Biskup Włocławski Wiesław Mering ustanowił w 2006 roku Diecezjalne Sanktuarium Błogosławionego Bogumiła w Dobrowie – w miejscu, gdzie żył, czynił cuda i zmarł czczony przez mieszkańców znany pustelnik.

Kult świętego Bogumiła trwa w Polsce nieprzerwanie od 850 lat, szczególnie w Dobrowie i okolicach, a także w całym Powiecie Kolskim. Wg tradycji Bogumił urodził się w Koźminie, a w Dobrowie zmarł jako eremita, pustelnik. Żył w XII wieku. W 1167 roku został arcybiskupem gnieźnieńskim, jednak szybko zrezygnował z tej godności i został pustelnikiem w Dobrowie (w latach 1170-1182), zajął się nauczaniem biednych. Drewniana świątynia, jaka dziś stoi w miejscu jego pustelni, jest już z okresu późniejszego.

Bogumił wiódł żywot eremity kamedulskiego przez 12 ostatnich lat swojego życia, według reguły św. Romualda, pomagając miejscowej ludności, karmiąc, lecząc, ucząc, katechizując i wypraszając bardzo wiele cudów i łask. Zmarł 10.06.1182 r. w opinii świętości i został pochowany w stroju arcybiskupim w dobrowskim kościele. Do grobu świętego Bogumiła w Dobrowie ciągnęły tłumy wiernych głównie z Wielkopolski, ale także z całej Polski, a nawet z zagranicy. Św.Bogumił zasłynął niezliczonymi łaskami i cudami tak za życia, jak i po śmierci, przede wszystkim uzdrowieniami, a nawet wskrzeszeniami ludzi i zwierząt, ale także ocaleniem miasta Koła od pożaru, uratowaniem wielu tonących i innymi cudami. Fenomenem w przypadku naszego sławnego pustelnika z Dobrowa jest też to, że jego kult przetrwał przez wiele stuleci, mimo braku oficjalnych dekretów.

Dobrowski pustelnik był pierwszym świętym beatyfikowanym po odzyskaniu przez Polskę niepodległości (określanym jako „Święty Niepodległości”). Papież Pius XI zatwierdził kult św. Bogumiła 27 maja 1925 roku, ogłaszając go “błogosławionym albo świętym” (“Beato vel Sancto”), stąd dziś Bogumił-pustelnik może być określany zarówno jako błogosławiony oraz jako święty.

W latach 80-tych XX w. Prymas Polski Stefan Kardynał Wyszyński powołał komisję ds. zbadania ewentualnej kanonizacji Bogumiła, która zakończyła prace tuż po śmierci Prymasa Tysiąclecia. Odtąd obowiązuje orzeczenie, że kanonizacja św. Bogumiła nie jest już potrzebna, ponieważ zgodnie z Dekretem Stolicy Apostolskiej jest święty. Taki przywilej jednoczasowej beatyfikacji i kanonizacji przysługuje niektórym zasłużonym, średniowiecznym świętym, ze względu na wielowiekowy, żywy kult oraz wiele łask i cudów za jego wstawiennictwem wymodlonych. Kolejnym potwierdzeniem tego jest wydany również przez Stolicę Apostolską dekret ogłaszający ”Świętego Bogumiła, biskupa, Patronem u Boga dla miasta Koła”. Prymas Stefan Wyszyński erygował także Parafię pw. Św. Bogumiła w Gnieźnie oraz ustawił przed Katedrą w Gnieźnie zestrzelony w czasie II wojny światowej Dzwon św. Bogumiła, jako pomnik. Także Ordynariusz Włocławski Ksiądz Biskup Wiesław Alojzy Mering erygował w 2003 r. Parafię pw. Świętego Bogumiła w Kole.” (źródło: facebook – Święty Bogumił: strona nieoficjalna)

Fot.: Radomir Piorun i Daniel Sowiński

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526