Gospodynie z Dobrowa obchodziły dwa piękne jubileusze [WIDEO]

Autor: kurier-kolski.pl | 13.07.2020

Dwa wyjątkowe jubileusze obchodziły 4 lipca br. rozśpiewane Panie z Dobrowa (gm. Kościelec): 70-lecie powstania Koła Gospodyń Wiejskich oraz 15-lecie utworzenia Stowarzyszenia Koła Gospodyń Wiejskich. KGW w tej miejscowości nie tylko prężnie działa w wielu aspektach od tak długiego czasu, ale jego trzonem jest wspaniały Zespół Ludowy DOBROWIANKI, który święci sukcesy i uświetnia wiele imprez gminnych oraz powiatowych.

W sobotniej uroczystości jubileuszowej przy siedzibie SKGW w Dobrowie wzięły udział członkinie organizacji, seniorki, przedstawiciele zaprzyjaźnionych innych zespołów ludowych, OSP Dobrów, a także Poseł na Sejm Leszek Galemba z małżonką, Wójt Gminy Kościelec Dariusz Ostrowski oraz w imieniu radnych i władz Powiatu Kolskiego Mariusz Kozajda – radny powiatowy z tego rejonu i Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kolskiego. Były kwiaty, podziękowania i uściski, które trafiały na ręce Przewodniczącej Doroty Ligas, a na koniec także wspólne pamiątkowe zdjęcia. Nie brakło pięknego tortu własnego wypieku. A wszystko przy pięknych dźwiękach akordeonu i śpiewie „Dobrowianek”.

**********************************************************************

Początki działalności Koła Gospodyń Wiejskich w Dobrowie sięgają roku 1950, a inicjatorką działań pań z tej miejscowości była p. Maria Łapińska, która była przewodniczącą organizacji aż przez 18 lat. Koło było bardzo liczne, a w czasach swojego największego rozkwitu skupiało nawet ponad 50 osób. Praca członkiń była w tamtych czasach bardzo trudna. Na wsi nie było świetlicy, a organizacja nie posiadała własnego lokalu. Wszystkie spotkania i zebrania odbywały się w prywatnym domu Przewodniczącej.

Podstawową działalnością w tamtych czasach były kursy: kroju, szycia, gotowania, a także związane z tym różne konkursy. Organizowano różnorodne prelekcje. Jednocześnie panie skupione w organizacji coraz bardziej odczuwały potrzebę rozrywki kulturalnej i oświatowej oraz kultywowania rodzimych tradycji ludowych. Stąd właśnie zrodziła się idea kółka teatralnego, które dawało występy w pobliskich wsiach i miasteczkach.

KLIKNIJ W OBRAZ I OBEJRZYJ FRAGMENT UROCZYSTOŚCI SKGW W DOBROWIE:

W roku 1973 w Kole Gospodyń Wiejskich w Dobrowie zawiązał się zespół śpiewaczy pod nazwą DOBROWIANKI, w skład którego wchodziło 13 członkiń KGW. Zespół brał i bierze udział do dziś w różnych uroczystościach lokalnych i okolicznościowych, a także jest zapraszany na różne występy, konkursy, przeglądy i festiwale. Przez 47 lat „Dobrowianki” wyśpiewały ogromną ilość nagród i dyplomów i do dziś są dumą Powiatu Kolskiego, który godnie reprezentują także na zewnątrz. Panie z Dobrowa mają zgromadziły przez blisko pół wieku ogromny repertuar piosenek i pieśni, a ich kunszt śpiewaczy zachwyca wszystkich słuchaczy.

Od roku 2005 KGW w Dobrowie zaczęło działać jako zarejestrowane stowarzyszenie, nie tylko śpiewając, ale także organizując lub współorganizując bardzo wiele wydarzeń kulturalnych w naszym rejonie. Dziś SKGW ma własną siedzibę w Dobrowie, przy głównej drodze i może korzystać z pobliskiego placu i sceny, gdzie odbywają się różnego rodzaju imprezy. To miejsce zwane „Park ogrodzenie” w Dobrowie, które stworzyli i obsadzili przodkowie działaczek, a obecnie wraz ze sceną i wiatą pobudowaną przez SKGW ze środków zdobytych w ramach „Małych Projektów”, jest idealnym miejscem integracji społeczności dobrowskiej.

Jak piszą „Dobrowaianki” w folderze pt.:”Skarby – dobrowskie piosenki ludowe” wydanym na 40-lecie zespołu, „celem naszego działania jest integracja społeczeństwa poprzez kulturę, sport czy wspólną zabawę społeczności nie tylko lokalnej, ale także z terenu całego powiatu. Oddziałujemy również na obszarze Lokalnej Grupy Działania Turkowskiej Unii Rozwoju. Do realizacji naszych projektów zaangażowane są dzieci, młodzież oraz osoby starsze, a także organizacje pozarządowe: Klub Sportowy WARTA-EREMITA Dobrów, Ochotnicza Straż Pożarna Dobrów (Mistrz Polski OSP – przyp. Redakcji), radni Dobrowa”.

 

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Javiereralm
3 lat temu

how to use tinder , how to use tinder
what is tinder

Javiereralm
3 lat temu

tinder app , tinder app
tinder website

Myronevita
3 lat temu

single chat sites
single women dating

adreamoftrains web hosting

Great article. I will be facing some of these
issues as well.. adreamoftrains best web hosting
sites

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526