Będzie remont przeciwpowodziowych wałów w rejonie Gozdowa i Koła!

Autor: kurier-kolski.pl | 07.07.2020

Wczoraj w rejonie Gozdowa (gm. Kościelec), w sąsiedztwie ruin kolskiego Zamku, odbył się briefing prasowy w sprawie planowanych w rejonie Koła inwestycji, które przyczynią się do poprawy stanu technicznego istniejącej infrastruktury przeciwpowodziowej w dolinie rzeki Warty oraz do zwiększenia retencji wód w zlewni rzeki. Głównym przedsięwzięciem planowanym na najbliższe lata jest remont wału przeciwpowodziowego rzeki Warty w rejonie polderu Gozdów. Całkowita długość wału polderu Gozdów wynosi 7 km. Początek wału znajduje się w rejonie wsi Gąsiorów, na wysokości biegu rz. Warty, a jej koniec wyznacza obwodnica drogowa miasta Koła. Obiekt powstał w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku i wymaga gruntownego remontu. Zaplanowano także jego rozbudowę, by dostosować jego parametry do wymogów klasy II. Koszt pierwszego etapu inwestycji to 5 mln zł, a całość będzie kosztować 20 mln zł.

 

W ciągu najbliższych dwóch lat planowana jest przebudowa wału przeciwpowodziowego na odcinku od km 4+770 do km 6+956. Wartość kosztorysu inwestorskiego przewidzianego na ten odcinek to blisko 5️ mln zł. Całość zadania została wyceniona na ponad 20 mln zł.

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie na bieżąco realizuje również zadania, które mają zwiększyć zasoby wodne w regionie. Na obszarze Powiatu Kolskiego zaplanowano m.in. odbudowę 6 jazów na rzece Rgilewce w celu zwiększenia retencji korytowej i gruntowej, która jest ważnym elementem w przeciwdziałaniu skutkom suszy. Odtworzenie mniejszych obiektów piętrzących planowane jest również na dopływach rzeki Rgilewki, m.in. Kanale Dzierzbickim, Kanale Bylice i Orłówce. Łączny koszt tych prac to blisko 12,5 mln zł.

Wspólnie z lokalnymi samorządami Wody Polskie przymierzają się także do realizacji inwestycji, polegającej na przerzucie wód z Warty od rzeki Warcicy, co w połączeniu z odpowiednią regulacją istniejącymi na tej rzece urządzeniami hydrotechnicznymi powinno odbudować utracone zasoby wód powierzchniowych i podziemnych na obszarze blisko 100 km2.

Źródło: RZGW w Poznaniu

Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Javiereralm
2 lat temu

tinder sign up , how to use tinder
tinder date

Javiereralm
2 lat temu

tinder website , tinder login
how to use tinder

Myronevita
2 lat temu
Mik
Mik
3 lat temu

Obiecanki cacanki a glupiemu radosc

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526