Zakończono akcję testów na Covid-19 w Domach Pomocy Społecznej w Kole i w całej Wielkopolsce

Autor: kurier-kolski.pl | 22.05.2020

Dziś wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk poinformował o zakończeniu dwutygodniowych działań związanych z przeprowadzaniem testów na obecność zakażenia COVID-19 wśród mieszkańców i pracowników domów pomocy społecznej w Wielkopolsce. Wykonano łącznie 8328 testów, z czego do tej pory jedynie 3 potwierdziły zakażenie. Na resztę wyników czekamy. Badania zostały przeprowadzone we wszystkich 63 domach prowadzonych przez samorządy, w tym także w dwóch kolskich domach opieki: w DPS na ul. Poniatowskiego (183 testy) i w DPS Sióstr Orionistek na ul. Blizna (92 testy).

 

Akcja, w którą zaangażowane były Wojska Obrony Terytorialnej i sanepid, trwała od 6 do 20 maja. Wojewoda Łukasz Mikołajczyk podczas konferencji prasowej poinformował o szczegółach prowadzonej akcji oraz omówił działania ochronne. W części DPS-ów został wprowadzony rotacyjny system pracy. – W jednym z domów w powiecie ostrzeszowskim w taki sposób udało się zapobiec zakażeniu koronawirusem, ponieważ pracownik przed podjęciem pracy uzyskał wynik dodatki i nie miał kontaktu z mieszkańcami – tłumaczył wojewoda Łukasz Mikołajczyk.

DPS-y zostały wsparte również dodatkowymi środkami finansowymi – łączna kwota to ponad 700 tys. zł. na bieżące działania – oraz środkami ochrony osobistej, Do placówek trafiło między innymi: 185 tys. maseczek, 103 tys. rękawiczek, 6,5 tys. przyłbic czy ponad 10 tys. litrów płynów do dezynfekcji.

Obecnie w kwarantannie/częściowej kwarantannie (nałożonej na niektóre budynki domu) znajdują się 2 wielkopolskie DPS-y (DPS Kalisz, DPS Sielska w Poznaniu). W kwarantannie na 6426 miejsc w DPS ogółem znajduje się obecnie 164 mieszkańców (2,5% ogółu).  Dwa tygodnie temu kwarantanna została zdjęta z DPS w Pleszewie. Obecnie zakażonych jest łącznie 46 mieszkańców DPS-ów w Wielkopolsce. – Sytuację w placówkach można określić jako stabilną. Do DPS-u w Kaliszu wracają kolejni ozdrowieńcy. Obecnie jest ich 51 – dodaje wojewoda.

Podczas konferencji wojewoda omówił także działania w ramach akcji drive-thru, która odbyła się już w Krotoszynie (302/ w tym 2 dodatnie), Kaliszu (747/ w tym 4 dodatnie) Ostrowie Wielkopolskim (trwa – 1000/ w tym 1 dodatni). Wojewoda przedstawił także plan drive-thru na najbliższe dni. Ze względu na sytuację epidemiczną w Kępnie to właśnie w najbliższy weekend mieszkańcy regionu będą mogli skorzystać z samochodowego punktu pobrań próbek. Od poniedziałku drive-thru ruszy w Pleszewie, a od piątku do soboty w Rawiczu. – Jesteśmy tam, gdzie zagrożenie jest szczególnie duże – dziś jest to południowa Wielkopolska. W związku z tym pragnę poinformować, że nasze kolejne drive-thru postanowiłem skierować w trybie specjalnym do Kępna, w którym w ostatnich dniach dynamicznie wzrosła liczba zakażeń – mówił podczas konferencji Łukasz Mikołajczyk.

Wojewoda omówił także bieżącą sytuację w Kępnie. Do tej pory pobrano już 418 próbek do badań od pracowników firmy, gdzie wykryto ognisko zakażeń. Aktualnie z tego ogniska 153 osoby mają wynik dodatni. Aż 80 proc osób przechodzi chorobę bezobjawowo i podejmują leczenie w warunkach izolacji domowej. W czwartek żołnierze WOT przeprowadzą pobór prób do badań od ponad 500 osób zatrudnionych w zakładzie.

Kolskie Domy Opieki są od dłuższego czasu izolowane i jest w nich zakaz odwiedzin. Wprowadzone są wszelkie możliwe do zastosowania środki bezpieczeństwa. W rozmowie z dyrektorkami domów nasza Redakcja otrzymała informacje, że pensjonariusze i personel czują się dobrze, i nikt nie wykazuje żadnych niepokojących objawów. Dyrekcje obu placówek czekają na wyniki swoich testów, i choć obawa zawsze jakaś jest, to są pełne optymizmu, że wyniki przyjdą dobre.

Źródło: Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu oraz Powiat Kolski

Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Javiereralm
3 lat temu

tindr , tinder app
tinder app

tinyurl.com
4 lat temu

I think the admin of this web page is genuinely working hard in favor of his
website, for the reason that here every information is quality based data.

g even
4 lat temu

Quality posts is the secret to interest the visitors to
pay a quick visit the website, that’s what this web page is providing.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526