„Benemerenti” dla Bożeny Dominiak – wójt Gminy Grzegorzew

Autor: kurier-kolski.pl | 13.05.2020

„To dla mnie naprawdę wyjątkowa chwila. Wzruszenie po prostu nie pozwala mi swobodnie mówić”, podsumowała podniosłe wydarzenie Bożena Dominiak, wójt Gminy Grzegorzew, która w dniu 7 maja, z rąk księdza biskupa Wiesława Meringa, odebrała odznaczenie „Benemerenti”, nadane jej przez papieża Franciszka, za długoletnie i wyjątkowe zasługi dla Kościoła Katolickiego.

Uroczystość miała miejsce w Kurii Diecezjalnej, a świadkami wyjątkowego wydarzenia była Rada Biskupia i inni bliscy współpracownicy Pasterza Kościoła włocławskiego.

Ksiądz Biskup, wręczając odznaczenie, wskazał na liczne działania podejmowanych przez Panią Wójt. Ukazując jej pracę w Gminie Grzegorzew, podkreślił: „w ponad dwudziestoletniej pracy na stanowisku Wójta (…), dała się Pani poznać jako wzorowy gospodarz (…), zatroskany o godne życie lokalnej społeczności, choćby włączając się w pomoc najbiedniejszym”.

Ks. bp Mering wskazał również, że p. Dominiak „wraz z całą rodziną czynnie uczestniczy w życiu parafii, wpierając duchowo i materialnie prace renowacyjne świątyni oraz innych obiektów sakralnych i parafialnych, znajdujących się nie tylko na terenie Gminy Grzegorzew, ale także w całym regionie”; w tym kontekście hierarcha zaakcentował również „aktywne włączenie się Pani Wójt w przygotowanie i przebieg Światowych Dni Młodzieży w Diecezji Włocławskiej w 2016 r.”.

Dużo uwagi Ksiądz Biskup poświęcił trosce p. Dominiak o krzewienie pamięci historycznej i opiece nad miejscem upamiętniającym bestialsko pomordowanych w lesie rzuchowskim przez niemieckiego okupanta, w czasie II wojny światowej, Żydów i przedstawicieli innych narodowości. Przypomniał, że doroczne uroczystości poświęcone pamięci zamordowanych, „gromadzą dzieci, młodzież i dorosłych oraz pozwalają stanąć obok siebie samorządowcom i parlamentarzystom, reprezentującym różne opcje polityczne”, mówił hierarcha, podkreślając „wkład Pani Wójt w uporządkowanie i rewitalizację wyżej wspomnianego terenu, który był pierwszym obozem zagłady na ziemiach polskich, do którego trafili Żydzi wywiezieni z getta w Łodzi”. Kończąc ten wątek, Pasterz Diecezji zaznaczył, że to właśnie „Pani Wójt zmobilizowała do pielęgnacji niezwykłego Pomnika okoliczne szkoły oraz zachęciła do współpracy organy samorządowe sąsiednich gmin”.

Bożena Dominiak, wyrażając wdzięczność Księdzu Biskupowi i wszystkim obecnym, podkreśliła ogromną życzliwość, z jaką spotyka się od lat ze strony Biskupa Diecezjalnego oraz duchowe, modlitewne wsparcie. „Ksiądz Biskup jest człowiekiem modlitwy. To widać, bo ludzie modlitwy są piękni” – mówiła łamiącym się głosem p. Dominiak.


Wspólna fotografia, a następnie spotkanie przy kawie w Domu Biskupim zakończyło wyjątkowe wydarzenie.

„Benemerenti”, to honorowe odznaczenie ustanowione przez papieża Grzegorza XVI w 1832 roku. W 1925 roku przyjęto, że medal będzie przyznawany w dowód uznania dla osób zasłużonych w służbie Kościoła, zarówno cywilnych, jak i wojskowych, świeckich i duchownych. Przyznawany jest przez papieża na wniosek biskupa diecezjalnego. Z prośbą o wystąpienie do Stolicy Apostolskiej o nadanie tego odznaczenia Bożenie Dominiak zwrócił się do ks. bp. Wiesława Meringa ks. Andrzej Tomalak, sekretarz Biskupa Włocławskiego.

Źródło: Diecezja Włocławska

Subskrybuj
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
nuadicicy
nuadicicy
2 lat temu
Javiereralm
3 lat temu

tinder login, tinder website
what is tinder

as
as
4 lat temu

Redaktor do niczego nie będzie się odnosił bo wiadomo, że „portal jest jego i to on decyduje czym się zajmie”. Inną sprawą jest fakt, że część uczestników balangi to współtowarzysze partyjni i zleceniodawcy ogłoszeń, a tu wiadomo w grę wchodzą pieniądze. Dziwi jednak fakt milczenia w tej sprawie Powiatowego Inspektora PSSE , starosty i burmistrza miasta. To oni są bezpośrednimi autorami zakazów związanych z covid.

Anonimowo
Anonimowo
4 lat temu

Może szanowny Pan Redaktor odniesie się do tej skandalicznej libacji w czasie Pandemii ??

Lu
Lu
4 lat temu

A gdzie maseczki ma to całe towarzystwo?

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526