Chrystus Frasobliwy – wystawa w kolskim Muzeum przyciąga tłumy

Autor: kurier-kolski.pl | 11.03.2020

Wernisaż wystawy w dniu 3 marca 2020 r. swoją obecnością uświetnili nie tylko autorzy prezentowanych prac, ale również proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kole ks. kan. Józef Wronkiewicz, w której to obecnie pełni posługę sprawca tej wyjątkowej ekspozycji ks. Paweł Śmigiel. Niespodzianką dla gości przybyłych na wernisaż był występ Tomka Kamińskiego – muzyka jazzowego i bluesowego. Jednym z wykonanych utworów była autorska piosenka „Ty tylko mnie poprowadź”. Duża frekwencja na otwarciu wystawy oraz ilość zwiedzających na co dzień mile zaskoczyła organizatorów. Ekspozycję można oglądać do 15 kwietnia.

 

Główną ideą wystawy jest przedstawienie pasyjnej postaci Chrystusa Frasobliwego. Nie jest nadużyciem stwierdzenie, że jest to pierwsza tego typu wystawa w Polsce. Jest to wystawa monotematyczna. Składają się na nią formy rzeźbiarskie, ale nie tylko, dopełnieniem jest metaloplastyka, obrazy olejne, pastele, akwarele, grafika komputerowa. Liczną grupę stanowią ryciny: drzeworyty, linoryty, suchoryty, exlibrisy. Na tle tych prac bardzo ciekawie prezentują się makatki ścienne oraz prace wycinankarek. Warto podkreślić, że są to pierwsze tego typu prace o tematyce Chrystusa Frasobliwego, nigdzie dotąd nie eksponowane.

Szczególne miejsce na wystawie zajmuje Droga Krzyżowa (olej na dykcie) wybitnego malarza ludowego Stanisława Koguciuka, zwanego Nikiforem z Pławanic.

Do klasycznej Drogi Krzyżowej czternastu stacji artysta, specjalnie na tę wystawę, namalował scenę Chrystus Frasobliwy, czyli Odpoczynek. Możemy zatem powiedzieć, że jest to zapomniana stacja Drogi Krzyżowej. Jest to swoisty powrót do rozważań pasyjnych sprzed XVII wieku.

Wernisaż wystawy był okazją do złożenia podziękowań przez dyrektora MTC Tomasza Nuszkiewicza za pomoc Muzeum i działalność na rzecz kultury oraz historii Posłowi na Sejm RP Leszkowi Galembie oraz Jackowi Skryckiemu i Zbigniew Szymańskiemu.

Źródło: MTC w Kole, fot.: Olga Głowacka i Mariusz Kozajda

  

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526