Znamy lokalizację 100 obwodnic, jakie chce wybudować rząd. Na liście nie ma Obwodnicy Północnej Miasta Koła!!!

Autor: kurier-kolski.pl | 09.02.2020

Ministerstwo Infrastruktury podało informacje o planowanych budowach w latach 2020-2030 obwodnic w Polsce. Ujawniono nazwy miejscowości, gdzie będą realizowane te rządowe inwestycje w ramach „Programu budowy 100 obwodnic”. Niestety, mimo obietnic, jakie padły oficjalnie w Kole w ust Premiera Mateusza Morawieckiego, ale także innych polityków partii rządzącej, na liście nie ma budowy Obwodnicy Północnej Miasta Koła! W Wielkopolsce powstanie 8 obwodnic. Najbliżej nas w Kaliszu i w Grzymiszewie – maleńkiej miejscowości w Powiecie Tureckim. Ale nie w Kole! Dziś prezentujemy informacje ze strony Ministerstwa, ale do sprawy wrócimy szerzej wkrótce, gdy nasza Redakcja uzyska komentarze polityków i samorządowców.

 

Poprawa bezpieczeństwa na drogach, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej – to główne założenia opracowanego w Ministerstwie Infrastruktury Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. Jednak jak wskazują oficjalne doniesienia z ostatnich dni, nie obejmie to Miasta Koła i Powiatu Kolskiego, gdzie o budowie obwodnicy jedynie mówiło się od 30 lat, ale nic dotychczas nie zrobiono w tym temacie. Czy kolska obwodnica nadal pozostanie tylko na papierze???

Ulica Blizna w Kole – ruch ogromny, smród, spaliny, hałas i niebezpieczeństwo. Trudno przejechać i przejść przez jezdnię! Czy to mało dla budowy obwodnicy Miasta Koła?

Jak możemy przeczytać na stronie internetowej Ministerstwa Infrastruktury: program określa cele i priorytety inwestycyjne w zakresie budowy obwodnic miast na sieci dróg krajowych. Wskazuje również źródła finansowania oraz listę zadań inwestycyjnych kierowanych do realizacji. Inwestycje związane z budową nowych obwodnic będą realizowane przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

W ramach rządowego programu powstanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 820 km. Będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś. Inwestycjom tym będą towarzyszyły urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego.

W programie zostały ujęte zadania na różnym etapie przygotowania. Wybór obwodnic do realizacji odbywał się przy uwzględnieniu stanu prac przygotowawczych, natężenia ruchu, w tym ruchu ciężkiego, stanu bezpieczeństwa ruchu w miejscowościach liczonego poziomem wypadkowości i ofiarami wypadków, poprawy dostępności połączeń z państwami sąsiednimi oraz koniecznością zachowania zrównoważonego rozwoju kraju.

Dla części obwodnic opracowano już dokumentację niezbędną do rozpoczęcia inwestycji, dla części jest prowadzony proces przygotowawczy. Są też takie zadania, dla których przygotowania dopiero się rozpoczną.

Koszt realizacji 100 obwodnic został oszacowany na blisko 28 mld zł. Budowa będzie finansowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Do KFD wpływają środki z opłaty paliwowej, kredytów i pożyczek, głównie od międzynarodowych instytucji finansowych oraz z obligacji. Konto KFD zasilają ponadto wpływy z Elektronicznego Systemu Poboru Opłat. Istotnym źródłem wpływów do KFD będą również środki UE, pochodzące z programów operacyjnych w ramach perspektywy 2014-2020 oraz 2021-2027.

****************************************************************************

W spocie filmowym programu budowy 100 obwodnic padają znaczące słowa: „Plan budowy 100 nowych obwodnic polskich miast jest już gotowy. Obiecaliśmy to jesienią i dotrzymaliśmy słowa”. Ale czy rzeczywiście tak jest, skoro pominięta została Obwodnica Północna Miasta Koła, którą podczas pobytu w Kole, właśnie jesienią 2019 roku, obiecał zrealizować sam Premier Rządu RP Mateusz Morawiecki?

Warto w tym miejscu przypomnieć, że podczas jesiennej wizyty w Kole, w ubiegłym roku, Premier Mateusz Morawiecki zacytował znane powiedzenie, że „fortuna kołem się toczy” i w sposób bezpośredni i jasny zadeklarował pomoc rządową w budowie dróg, w oddłużeniu i modernizacji Szpitala w Kole oraz w budowie Obwodnicy Północnej Miasta Koła, która odciąży miasto i pozwoli na stworzenie nowych terenów inwestycyjnych, a tym samym nowych miejsc pracy. Odbyło się to publicznie, w obecności dużego grona mieszkańców, parlamentarzystów i lokalnych samorządowców. To gdzie teraz jest ta „fortuna”???

KLIKNIJ, by zobaczyć relację z wizyty Premiera w Kole i nagranie wideo:

„Fortuna kołem się toczy” – czyli wizyta Premiera RP Mateusza Morawieckiego w Kole i Powiecie Kolskim [foto+video]

 

Po takich mocnych deklaracjach samego szefa Rządu, z kopyta ruszyły prace przygotowawcze do rozpoczęcia inwestycji w Starostwie Kolskim, w Urzędzie Miejskim w Kole oraz w Gminie Koło. Samorządowcy wspólnie, zgodnie i sumiennie, całkowicie ponad podziałami politycznymi i światopoglądowymi, zaczęli współpracować dla sprawnej budowy Obwodnicy Północnej Miasta Koła. Trzeba obiektywnie stwierdzić, że Starosta Kolski Robert Kropidłowski, Burmistrz Miasta Koła Krzysztof Witkowski i Wójt Gminy Koło Mariusz Rybczyński podeszli do sprawy bardzo poważnie i zrobili wszystko co mogli na tym etapie, by inwestycja mogła ruszyć w 2020 roku. Także radni Miasta Koła i radni Powiatu Kolskiego włączyli się w te działania i przeznaczyli już fundusze na prace przygotowawcze, sporządzenie koncepcji i dokumentacji, Obwodnicy Północnej. Pod spodem przypomnienie naszego artykułu w tym temacie. KLIKNIJ w obraz, by zobaczyć materiał:

Zrobią to razem! Jest decyzja o wspólnej budowie Obwodnicy Północnej Miasta Koła z pomocą rządową [WIDEO]

Nie wiadomo czemu kolska inwestycja, mająca przechodzić przez tereny Gminy Koło, nie została uwzględniona w rządowym programie. Jakimi kryteriami kierowało się Ministerstwo kwalifikując obwodnice, mówił na konferencji prasowej z dziennikarzami wiceminister Rafał Weber . Powiedział, że były to trzy główne kryteria: 1. duże natężenie ruchu w miastach i miasteczkach, które potrzebują obwodnicy, 2. duża wypadkowość w nich, 3. „czynniki społeczno-gospodarcze”, a więc to, by budowa obwodnicy zwiększała potencjał gospodarczy tego terenu, by powstawały przy niej nowe inwestycje i miejsca pracy. Czego więc nie spełnia Koło i Powiat Kolski?

Czy Premier zapomniał o swojej obietnicy wygłoszonej publicznie w Kole?

Trudno powiedzieć co teraz będzie, skoro – jak napisano na stronie Ministerstwa – „program budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030 został zgłoszony do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Kolejnym etapem prac będą konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe oraz opracowanie oceny strategicznej oddziaływania na środowisko.” Czy oznacza to, że jednak nadal mamy jakąś szansę na włączenie kolskiej inwestycji do programu? Czy jest to możliwe, skoro już nawet uruchomiono specjalną stronę: www.100obwodnic.pl ? I w końcu co na to nasi lokalni Parlamentarzyści?

Do sprawy będziemy wracać!

 

UZUPEŁNIENIE:

Otrzymaliśmy już komentarz do powyższej sytuacji od Starosty Kolskiego Roberta Kropidłowskiego:

„Program budowy 100 obwodnic na lata 2020 – 2030” zakłada budowę obwodnic miast na sieciach dróg krajowych. Nasza koncepcja budowy obwodnicy północnej miasta Koła zakłada połączenie drogi krajowej nr 92 z drogą powiatową nr 3205P Koło –Sompolno, co wyklucza ten warunek. Jednak konieczność realizacji tej inwestycji dla miasta Koła i powiatu kolskiego determinuje mnie by wykonać to zadanie. Oczywiście są trudności, dziś nie ma nas na liście „Programu 100 obwodnic” ale ja mimo wszystko trzymam się obietnicy Pana Premiera Mateusza Morawieckiego. Jeżeli Pan Premier powiedział, że obwodnica w Kole powstanie to ja wierzę że tak będzie. Nie ma dla mnie znaczenia z jakiego programu nasza inwestycja będzie realizowana, najważniejsze jest, aby była wykonana. Prace nad dokumentacją są mocno zaawansowane i nie mam zamiaru rezygnować. Mam nadzieję, że wspólnie z partnerami: miastem Koło i gminą Koło, będziemy wspólnie dążyli do celu jakim jest budowa północnej obwodnicy miasta Koła.

19 odpowiedzi do wpisu

 1. Rita

  Po prostu nie wierzę 🙁 Panie premierze czy doznał Pan amnezji?

 2. Anonim

  Brawo dla naszych samorzadowcow że potrafią wspołpracowac. Może teraz wspólna petycja do premiera i wyjazd do stolicy by mu o tym prxypomniec

 3. PATRIOTA

  PANIE GALEMBA WEZ SIE PAN ZA TO BO WSTYD !

 4. Wujek Chłodek

  Kiedyś dowcipkowano:
  -Jak zachowuje się polityk, który mówi nieprawdę?
  -Porusza ustami!

 5. bambosz

  Wujek buhahahahah

  Ale j.a.j.a Premier rzucil slowa na wiatr?
  Posel rzucil slowa na wiatr?

  Moze jeszcze bedzie obwodnica buhahaha

  Po co wam rzad? Miasto da 40%
  Gmina da 40%
  I powiat wybuduje buhahaha

  Nie moge chyba pekne ze smiechu

  DOBRA ZMIANA
  DOTRZYMUJEMY SLOWA
  ITD ITP
  WIARYGODNOSC

  buhahaha

  Panie Redaktorze to pana partia buhahaha

  Ale sie usmialem

  • kurier-kolski.pl

   Niestety, ale muszę rozczarować Panią/Pana – nie jestem członkiem żadnej partii. Łatwo anonimowo rzuca się nieprawdziwe stwierdzenia.

 6. bambosz

  gminy dadza na laparoskop i szpital oddluzony
  heheheheheh

  premier madry facet wie ze powiaty naskrobia z gmin on obieca gminh dadza buhahahah

 7. bambosz

  Proponuje publiczna zbiorke na http://www.zrzutka.pl

  Jedna na obwodnice
  Druga na szpital

  Heheheheh

  Przeciez powiaty i radni powiatowi sa nam potrzebni

  Heheheh

  Po to zeby gminy dawaly buhahahahah

 8. bambosz

  ZA MALO PISU W PISIE

  BUHAHAHAHAHAHAH

  Podwyzka za prad
  Podwyzka akcyzy
  Podwyzka za cukier
  Podwyzka ZUSu dla przedsiebiorcow

  Afera getback
  Afera skok

  Dobra zmiana nie ma co

 9. bambosz

  Ciekawe kiedy redaktor wykasuje hehehehehehe

 10. bambosz

  Panie redaktorze a gdzie rozmowa na goraco z poslem hehehehehe
  Gosci na sesjach opowiada o filarach

  • kurier-kolski.pl

   Myli Pan/Pani portale. U mnie nigdy nie było i nie ma żadnych „rozmów na gorąco”. Nawet z posłem.

 11. bambosz

  wyslac te baby co. Z poslem spiewaly heheheheh

 12. bambosz

  W kole na dole
  Posluchaj matole
  Byl premier rzadu
  Obiecal dzien sadu

  Miala byc obwodnica
  Taka byla obietnica
  Urosl nos dlugi
  A moze juz drugi

  Pinokio sie chowa
  Bo rzuca sie slowa
  Wiatr je roznosi
  A lud g.lupi sie prosi

  Stal na mownicy
  Tak pieknie przemawial
  Tak opowiadal
  A jak przejaskrawial

  Partyjni sluchali
  I bili mu brawo
  A j.a.ja. bujalo
  Raz w lewo raz w prawo

  Kobiety spiewaly
  Rzedy bujaly
  Elektryczne auta
  Nawet poruszaly

  Mialo ich byc juz milion
  A moze i dwa…
  Pan posel az krzyczal
  To pora juz ta…

  Redaktor na brodzie
  Mial sline i lzy
  Kamery patrzyly
  Patrzyles i ty…

  On stal na mownicy
  Zagrzewal do boju
  Wysilku pracy i znoju
  By przez miasto nie wozic juz g.noju

  Lecz brawo mu bili
  Partyjni klaskali
  Wiatr zmian zawiewal na sali
  Z zadumy pi.erdzieli

  Pisowcy sluchali
  Uszami klaskali
  Bili mu brawo
  A j.aj.a bujalo raz w lewo…raz w prawo..

 13. bambosz

  Turecki poseł bardziej skuteczny 🙂

 14. Tom Bombadil

  Gdybym dziś zamieszkał w Kole, nie znając wcześniej tego miasta byłbym w ogromnym szoku. Nigdzie indziej nie ma takiej atmosfery i takiego nastawiania jednych na drugich. W żadnym mieście nikt nie robi podobnych akcji. Z tego co powszechnie wiadomo to tą inwestycję popierają samorządowcy z różnych partii ponieważ faktycznie byłaby ona pomocna i strategiczna dla miasta i regionu. Wcześniejsze władze także bardzo się o nią starały. Jesteśmy jako region już bliżej, urzędnicy robią plany a tu nic innego tylko jad i hejt. Czy już naprawdę nie umiecie rozmawiać merytorycznie?
  Ten malował płot, tamten komin, tu banery jeżdżą po mieście że ktoś pracuje ze Zgierza a tutaj że ktoś zarabia tyle i tyle. Jeśli nie zmienimy mentalności to marnie widzę to wszystko i nie pomogą nam nawet cztery obwodnice. Gdybym dziś zamieszkał w takim mieście i zobaczył jak jedni plują na drugich to jak bym traktował to miasto? jak bym traktował ten region? Myślicie że to ze w Kole walczą jedni z drugimi nie wystawia nam negatywnej opinii na zewnątrz? Uciekają ludzie wykształceni, uciekają ludzie młodzi ale co się dziwić…

  • kurier-kolski.pl

   Bardzo słuszny komentarz. Trafnie napisane. Nienawiść wśród ludzi w Kole jest ogromna. I to nie tylko obecnie, ale już od bardzo wielu lat. I jest to mocno zauważalne przez ludzi przyjezdnych. Twierdzą, że z taką wzajemną złośliwością, z takim jadem, z takim opluwaniem, nie spotkali się nigdzie indziej. Momentami nabiera to rozmiarów psychozy. Nie wiem z czego to wynika… Jest to nie tylko przykre, ale również destrukcyjne dla miasta i powiatu. Tam, gdzie wzajemnie się szanują i wspierają, ludzie żyją spokojniej i dostatniej. Więcej udaje im się zrealizować. Przy tym warto oczywiście zaznaczyć, że patologię trzeba i należy zwalczać. Jeśli są jakieś nieprawidłowości, przekręty, wałki, nie można udawać, że tego nie ma. Ale pamiętajmy, że od tego też były i są odpowiednie służby, a nie my. Nie nam sądzić i opluwać. Zgłosić gdzie trzeba i pilotować, by nie zamieciono pod dywan. Pozdrawiam

 15. Mleczarz

  Wiadomo że trzeba weryfikować obietnice jakie padają w kampanii dotyczące konkursów czy obwodnic ale u co niektórych to zamiast merytorycznego komentarza pojawiają się poprostu obelgi. Pamiętam jak rok temu pojawiały się wpisy w internecie że jak wybierzemy młodego burmistrza to będziemy mieli w Kole hodowle świń. No wyobraźcie sobie poziom inteligencji autora takich wpisów a to tylko jeden z przykładów. Fakty są moi drodzy takie że przez taką nagonkę wyprowadziło się z Koła wielu ludzi w poszukiwaniu nie lepszego czy bogatszego ale NORMALNEGO życia. Nadzieja w młodych, zawsze to piszę ale jak ciągle będą w necie grillowani to też dadzą sobie spokój. I kto nam wtedy zostanie?

 16. ola

  Jak by Burmistrzem był ktoś z PIsu to obwodnica by była.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526