Parlamentarzyści o budowie Obwodnicy Północnej m.Koła: To priorytet!!! Będą robić wszystko, by została wybudowana!

Autor: kurier-kolski.pl | 10.02.2020

Po licznych głosach zdziwienia, rozczarowania, a nawet oburzenia mieszkańców Koła i Powiatu Kolskiego oraz samorządowców lokalnych, nie milkną echa kwestii budowy Obwodnicy Północnej m. Koła, która nie została ujęta na liście 100 obwodnic w przedstawionym programie rządowym. W Poznaniu odbyła się dziś konferencja prasowa z udziałem posłów PiS w sprawie programu budowy obwodnic. Znamy też stanowisko i działania posła Ziemi Kolskiej Leszka Galemby, posłanki Nowoczesnej Pauliny Hennig-Kloski oraz Starosty Kolskiego. Ich zapewnienia i działania są optymistyczne!

 

Niedawno w Poznaniu zakończyła się konferencja prasowa posłów PiS Zbigniewa Hoffmanna i Witolda Czarneckiego w sprawie właśnie rozpoczętego rządowego „Programu budowy 100 obwodnic”. Parlamentarzyści mówili, że lista obwodnic nie jest zamknięta. Pytani przez dziennikarzy o to jakie miejscowości w Wielkopolsce  jeszcze powinny mieć w pierwszym rzędzie budowane obwodnice, i o które będą – jako parlamentarzyści – zabiegać, by znalazły się na „poszerzonej liście” programu, bez wahania wskazali na obwodnicę miasta Koła.

– My nie traktujemy tej listy obwodnic, która się pojawiła w związku z programem, i która dotyczy np. województwa wielkopolskiego, jako listy zamkniętej, bo to program na 10 lat – tłumaczył poseł Zbigniew Hoffmann – Żeby państwo było nowoczesne, musi mieć komunikację na wysokim poziomie (…) Zaczęto od tych 8 obwodnic w naszym województwie, ale jesteśmy przekonani, że nie jest to lista zamknięta. Będziemy robili wszystko, żeby tych obwodnic w Wielkopolsce było więcej realizowanych, bo mamy sygnały, że obwodnice przydałyby się też w innych miejscach.

Konferencja w Poznaniu. Fragmenty dot. obwodnicy Koła znajdziecie: 20,30 min, a potem 27,20 min.

https://www.facebook.com/PoznanPiS/videos/541861336675245/

– Możemy powiedzieć z całą pewnością, która obwodnica w grę wchodzi jako priorytet. To obwodnica miasta Koła – uzupełnił wypowiedź kolegi poseł Witold Czarnecki.

W przypadku Koła jesteśmy absolutnie przekonani co do ważności tej inwestycji i tam jest duże zapotrzebowanie na nią ze strony mieszkańców i władz samorządowych na to, by ta obwodnica została zrealizowana. I my możemy tu zadeklarować, że będziemy robić wszystko, by na tej liście 8 obwodnic w Wielkopolsce pojawiła się teraz przynajmniej ta dotycząca Koła – mówił poseł Hoffmann – Piłka jest tu teraz też po stronie samorządowców. Z rozmów ze Starostą Kolskim wynika, że poradzą sobie, dadzą radę (przygotować inwestycję), a naszym zadaniem jest, by znalazły się na to pieniądze.

– Liczymy na dobrą współpracę z samorządowcami i mieszkańcami – zakończył poseł Czarnecki.

Podobne stanowisko wyraził w rozmowie z naszą Redakcją poseł Ziemi Kolskiej Leszek Galemba: – To co zostało powiedziane na konferencji prasowej w Poznaniu, zostało uzgodnione ze mną. Jesteśmy jedną z kolegami po konsultacjach. Z Obwodnicą Północną Miasta Koła jesteśmy w fazie bardzo początkowej. Nie mamy jeszcze nawet ostatecznie zaapceptowanej koncepcji. W programie zostały zatwierdzone te obwodnice głównie te, które są bardziej zaawansowane prace przygotowawcze, bo chodzi o to, żeby pieniądze z programu jak najszybciej i efektywnie spożytkować. A w Kole będziemy mieli teraz 3 lata na przygotowanie inwestycji: uzgodnienie koncepcji, na przygotowanie projektów, wykupy gruntów i zdobycie wszelkich zgód, uzgodnień. Pan Starosta Kolski dopiero niedawno rozpoczął działania, a już mamy pewne protesty rolników. Jest to pomysł, który będzie realizowany i na 100% jak nie z tego, to z innego źródła pieniądze na to będą.

Do naszej Redakcji dotarły też informacje, że w sprawie budowy kolskiej obwodnicy złożyła już pisemną interpelację posłanka Nowoczesnej Paulina Hennig-Kloska.

– Jestem zbulwersowana całą tą sytuacją, dlatego podejmę sprawę na posiedzeniu plenarnym Sejmu w tym tygodniu, gdzie będzie składane sprawozdanie z prac Komisji Finansów Publicznych. Zapytam wtedy Pana Premiera wprost o obietnicę złożoną w Kole.

Swoje stanowisko odnośnie budowy obwodnicy w Kole przedstawił nam również Starosta Kolski Robert Kropidłowski:

„Program budowy 100 obwodnic na lata 2020 – 2030” zakłada budowę obwodnic miast na sieciach dróg krajowych. Nasza koncepcja budowy obwodnicy północnej miasta Koła zakłada połączenie drogi krajowej nr 92 z drogą powiatową nr 3205P Koło –Sompolno, co wyklucza ten warunek. Jednak konieczność realizacji tej inwestycji dla miasta Koła i powiatu kolskiego determinuje mnie by wykonać to zadanie. Oczywiście są trudności, dziś nie ma nas na liście „Programu 100 obwodnic” ale ja mimo wszystko trzymam się obietnicy Pana Premiera Mateusza Morawieckiego. Jeżeli Pan Premier powiedział, że obwodnica w Kole powstanie to ja wierzę że tak będzie. Nie ma dla mnie znaczenia z jakiego programu nasza inwestycja będzie realizowana, najważniejsze jest, aby była wykonana. Prace nad dokumentacją są mocno zaawansowane i nie mam zamiaru rezygnować. Mam nadzieję, że wspólnie z partnerami: miastem Koło i gminą Koło, będziemy wspólnie dążyli do celu jakim jest budowa północnej obwodnicy miasta Koła.

A co na to nasi Czytelnicy? Czekamy na komentarze.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
17 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Mik
Mik
4 lat temu

Klamczuch naobiecal I pojechal a ciemny lud to kupil

Mleczarz
Mleczarz
4 lat temu

🙂

Mleczarz
Mleczarz
4 lat temu

Każdy wie kto czytał „Miłosierdzie Gminy” 🙂

Mleczarz
Mleczarz
4 lat temu

No jak to. Przecież każdy zna moje nazwisko jest powszechnie znane 🙂

Mleczarz
Mleczarz
4 lat temu

Franek! Nie fikaj 🙂

Anonimowo
Anonimowo
4 lat temu

@Mleczarz
nie rycz Mleczarz nie rycz ja znam te twoje numery !

Gucio i Cezar
Gucio i Cezar
4 lat temu

„Parlamentarzyści… Będą robić wszystko, by została wybudowana!”
Już zamówili łopaty?

Mleczarz
Mleczarz
4 lat temu

Znowu ktoś za mnie się podpisał :/
Panie Redaktorze, czy można wprowadzić logowanie?

Mleczarz
Mleczarz
4 lat temu

Brawo radni!

Anonimowo
Anonimowo
4 lat temu

Uufffffff

KOLANKA
KOLANKA
4 lat temu

Tylko ten portal zauwazył działania posłanki partii Nowoczesna.
Pozostaje przyklasnąc dziennikarkiemu obiektywizmowi p.Mariusza .Inni powini brać przykład .Mamy różnych poslow czyli nie samych z PiSu . Paulina Henig-kloska od lat aktywnie działa w Kole pomimo iż pochodzi z Gniezdna . PiS nie ma monopolu na polityke w tym kraju .

Pioter
Pioter
4 lat temu

Przed moim domem na Toruńskiej dzień i noc sznury samochodow to najwyzszy czas zakonczyc to i przywrocic normalnosc.

Ygg
Ygg
4 lat temu

Pełna mobil7zacja i tak trzymac

Anonimowo
Anonimowo
4 lat temu

jak powiedział, to znaczy, że powiedział….. a nos coraz dłuższy…

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526