Pokaz ratownictwa zimowego

Autor: kurier-kolski.pl | 31.01.2020

W ramach działań „Bezpieczne ferie 2020” policjanci Komendy Powiatowej Policji w Kole wraz z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kole, zorganizowali nad rzeką Wartą spotkanie z dziećmi i młodzieżą kolskich szkół. Oprócz przekazanej wiedzy o niebezpieczeństwach związanych z wchodzeniem na zmarznięte zbiorniki wodne, zaprezentowano pokaz ratownictwa lodowego. I choć świeciło słońce, a lodu nie było, wszystko … i tak szczęśliwie się odbyło.

 

24 stycznia br. w Kole nad rzeką Warta zgromadzili się kolscy policjanci i strażacy. Na spotkanie zostali zaproszeni uczniowie kolskich szkół. Mundurowi w ramach działań „Bezpieczne ferie 2020” mówili zgromadzonym o niebezpieczeństwach wynikających z wchodzenia na zamarznięte zbiorniki wodne. Funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej w Kole przeprowadzili pokaz udzielania pomocy osobom, które na skutek załamania się lodu wpadły do wody. Pokazali techniki ratowania człowieka, pod którym zarwał się lód. Ratownicy używają do tego specjalistycznych rzutek, desek i drabin. Co istotne – strażacy zaprezentowali też metody udzielenia pomocy osobie tonącej przez „przypadkowego” świadka, przy pomocy dostępnych przedmiotów takich jak gałęzie, szaliki itp. Udzielili też wskazówek jak samemu wydostać się z przerębla i co należy zrobić, aby bezpiecznie dotrzeć do brzegu akwenu wodnego.

Ponadto policjant rozdał ulotki informujące o konkursie fotograficzno-plastycznym pn. „Stok nie jest dla bałwanów” w ramach akcji informacyjno-edukacyjnej na rzecz bezpieczeństwa na zorganizowanych terenach narciarskich pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”.

Policjanci przypominają by pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, związanych z zimowymi zabawami:

❗️Nie należy wchodzić na zamarznięte stawy, jeziora i rzeki, bez absolutnej pewności, że pokrywa lodowa jest dostatecznie gruba.

❗️Lód pokryty śniegiem, może być zdradliwy, gdyż trudno ocenić zagrożenie. Nie widać grubości lodu, przerębli i innych niebezpiecznych miejsc. Ponadto śnieg obciąża dodatkowo taflę lodu zmniejszając tym samym jego wytrzymałość.

❗️Zabawy polegające na zjeżdżaniu na sankach, nartach itp. sprzęcie mogą się odbywać jedynie w miejscach oddalonych od ruchu pojazdów.

❗️Zdecydowanie należy unikać „kuligów” polegających na ciągnięciu sanek za samochodem – taka zabawa może skończyć się tragicznie.

Apel o zachowanie szczególnej czujności kierujemy do rodziców. Nie pozwalajmy naszym pociechom na niebezpieczne zabawy i starajmy się zawsze wiedzieć, gdzie nasze dziecko przebywa i co tam robi. Wzmożony nadzór nad maluchami pozwoli na uniknięcie wypadków.

Źródło: KPP w Kole

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Javiereralm
3 lat temu

tider , tinder sign up
tinder online

Myronevita
3 lat temu

singles near me free
free dating sites

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526