MDK podłączony do miejskiej sieci ciepłowniczej! Będzie cieplej, dużo taniej i bezpieczniej dla użytkowników

Autor: kurier-kolski.pl | 02.11.2019

Budynek Miejskiego Domu Kultury w Kole to kolejny obiekt na mapie naszego miasta, który został podłączony do sieci ciepłowniczej. Teraz komfort termiczny osób korzystających z oferty MDK będzie zapewniała miejska spółka ciepłownicza. Długo oczekiwana inwestycja stała się faktem. Będzie dużo cieplej, dużo taniej, a na dodatek placówka zyskała dodatkowe pomieszczenie po kotłowni do zagospodarowania na cele kulturalne. No i nie oszukujmy się, gaz ziemny nie był nigdy i nie jest bezpieczny, szczególnie w takich budynkach, gdzie są imprezy masowe. Ogrzewanie z cieplika jest tu idealnym rozwiązaniem! I choć konstrukcja z rurą nie wygląda pięknie, za to może być wykorzystana jako stelaż dla dekoracji przy imprezach zewnętrznych obok MDK. A może uda się ją zazielenić?

 

Ciepłownia miejska w Kole zasięgiem swojej sieci obejmuje coraz większe obszary naszego miasta. Instytucje użyteczności publicznej niemal wszystkie są ogrzewane za pomocą ciepła systemowego pochodzącego z miejskiej spółki. Realizacja tego projektu na pozór nie powinna odbiegać od innych podobnych  przyłączeń. Jednak w tym przypadku mieszkańcy naszego miasta będą z pewnością zadawać sobie pytanie „dlaczego przyłącze cieplne zostało wykonane w technologii napowietrznej estakady”? Otóż stało się tak dlatego ponieważ cały obiekt MDK wraz z otoczeniem znajduje się na terenie byłego cmentarza żydowskiego, na którym byli grzebani mieszkańcy naszego miasta pochodzenia żydowskiego. Jak dowiadujemy się od Prezesa Zarządu MZEC Przemysława Stasiaka , od początku br. trwały intensywne rozmowy z przedstawicielami Gminy Żydowskiej mające na celu wypracowanie rozwiązania techniczno-organizacyjnego dzięki, któremu szczątki pochowanych w tym rejonie osób pozostaną nienaruszone.

Na początku tego roku Prezes MZEC wraz z Burmistrzem Krzysztofem Witkowskim spotkali się w tej sprawie z konserwatorem zabytków, aby ustalić szczegóły realizacji tej inwestycji na obszarze prawnie chronionym, czyli byłym cmentarzu żydowskim. Efekt tych wszystkich ustaleń jest taki, że spośród kilku przedstawionych przez MZEC propozycji wybrano rozwiązanie, które w pełni zostało zaakceptowane przez Gminę Żydowską. Obecnie wykonana konstrukcja nie ingeruje w grunt, w którym do dnia dzisiejszego znajdują się szczątki pochowanych niegdyś mieszkańców naszego miasta.

Budowa wiązała się z wykonaniem 132 mb przyłącza cieplnego w technologii rur preizolowanych TWIN 2 × DN 50 wraz z budową węzła cieplnego oraz przebudową instalacji wewnętrznej MDK. Tak jak wspomniano wcześniej, przyłącze częściowo posadowione zostało w gruncie, natomiast ok 40 mb wykonano napowietrznie z wykorzystaniem estakady, czyli wsporczej konstrukcji stalowej. Dzięki czemu uniknięto ingerencji w grunt.

Całe wyżej opisane przedsięwzięcie nie byłoby możliwe gdyby nie przychylność Rady Miejskiej wyrażona w postaci zmian, w uchwale zmieniającej budżet, dokonanych na posiedzeniu Rady Miejskiej w dniu 27 lutego 2019 r. Wtedy to Radni Miejscy jednogłośnie zdecydowali o przekazaniu na ten cel kwoty 60.000 zł w formie dotacji dla MDK.

Podłączenie MDK do miejskiego cieplika bardzo chwali sobie dyrektor placówki Radomir Piorun. Gdy lata temu przechodzono tu z węgla na gaz ziemny, rachunki przyprawiały o zawrót głowy. Tym bardziej, że obiekt był nieocieplony i miał stare, często nawet jednoszybowe okna. Te z czasem wymieniono na „plastiki”, ale wysokie rachunki i tak pozostały. Teraz, gdy dotarło tu ciepło z MZEC-u, koszty znacznie spadną. Ale to nie koniec oszczędności! Nie trzeba będzie już robić problematycznych i kosztownych przeglądów pieców gazowych i instalacji, a wyeksploatowane już piece można wyrzucić. Zakup nowych jest już zbędny. Co więcej, placówka zyskała dodatkowe pomieszczenie, gdzie dotychczas znajdowała się kotłownia. Teraz będzie wykorzystane dla celów statutowych, a więc w celu upowszechniania kultury.

Jak podkreśla dyrektor, metalowy stelaż z rurą biegnący teraz przy budynku można będzie doskonale wykorzystać w przyszłości jako podparcie dekoracji przy imprezach masowych obok MDK.

Udało nam się podejrzeć prace przy zakładaniu rury z ciepłem:

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
18 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Javiereralm
2 lat temu

how to use tinder , tinder app
tinder online

exenlantu1970.netlify.app

Horror Books Like It General Physics For Medical Students

Feel free to visit my site … wordpress.com (exenlantu1970.netlify.app)

http://baringbooker.nstrefa.pl/mwybaigaaa

Quotes From Anglo Saxon Literature How To Reference The Norton Anthology Of English Literature

Here is my web page: wordpress pdf (http://baringbooker.nstrefa.pl/mwybaigaaa)

ebook
2 lat temu

Aqa Chemistry Paper 2 Zero To One Walmart

Feel free to visit my blog – ebook

best books
2 lat temu

Campbell Biology Workbook School Curriculum Vision

Also visit my web-site: best books

inbooks.atthost24.pl

Purdue University Polytechnic High School Board Of Intermediate Secondary Education Faisalabad

Here is my page :: wordpress.com – inbooks.atthost24.pl

wordpress.com
2 lat temu

Which Famous Scientist Are You Behavioral Sciences York College

My webpage – wordpress.com

ticket
3 lat temu

Wow, this paragraph is pleasant, my sister is analyzing these kinds of things, thus I am going to convey her.

webhosting
3 lat temu

You could definitely see your enthusiasm in the article you write.
The sector hopes for even more passionate writers such as you who aren’t afraid to mention how they believe.
All the time follow your heart.

tinyurl.com
3 lat temu

Great article.

g rsacwgxy
3 lat temu

I just could not depart your site prior to suggesting that I extremely loved the standard info
an individual supply in your guests? Is gonna be again steadily to investigate cross-check new posts

on g
3 lat temu

What’s up, I check your blogs like every week. Your humoristic style is witty, keep it up!

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
4 lat temu

@~Anonim

Jesteś nie tylko domyślny ale przede wszystkim ostrożny.
Pogratulować!

Anonimowo
Anonimowo
4 lat temu

Aparat na pewno będzie potrzebny bo siedząc obok ciebie…

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
4 lat temu

@~rocco si fredi

Nie oglądaj się na wygody!
Zabieraj z sobą na seans własny aparat tlenowy!:)

rocco si fredi
rocco si fredi
4 lat temu

A czy nadal będzie brak nawiewu na seansach , przecież nie ma czym oddychać jak kino jest pełne ???

Mleczarz
Mleczarz
4 lat temu

Brawo Rada! Brawo nowy Zarząd cieplika.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526