Kolska ulica Grodzka w przebudowie!

Autor: kurier-kolski.pl | 22.11.2019

Rozpoczęła się jedna z najbardziej oczekiwanych społecznie inwestycji w mieście Kole – przebudowa ulicy Grodzkiej. W tej zlokalizowanej na Starówce drodze znajduje się ważny pod względem historycznym obiekt. Każdego roku kilkakrotnie samorządowcy i obywatele składają kwiaty pod tablicą upamiętniającą miejsce kaźni Polaków w latach 1945 – 1956 w byłej siedzibie NKWD i UB, właśnie przy ul. Grodzkiej. To jedna z najstarszych kolskich ulic, odchodząca od Rynku i wychodząca wprost na Ratusz. Inwestycja ruszyła dzięki staraniom kolskiego samorządu i dotacji Wojewody Wielkopolskiego z rządowego programu Fundusz Dróg Samorządowych.

Przypomnijmy, że gminie Miejskiej Koło została przyznana dotacja Wojewody Wielkopolskiego z rządowego programu Fundusz Dróg Samorządowych na przebudowę ul. Grodzkiej. Całkowita wartość inwestycji wynosi 939 422 zł, w tym dofinansowanie w kwocie 459 422 zł. Długość planowanego odcinka przebudowy ul. Grodzkiej wynosi 152 m. Zadanie planowane jest do realizacji w dwa lata: 2019-2020.

Fot. facebook Krzysztof Witkowski

W ramach zadania, planowana jest rozbiórka istniejącej, zdegradowanej nawierzchni jezdni, krawężników, chodników, budowa kanalizacji deszczowej i przykanalików, budowa nawierzchni jezdni z kostki granitowej obustronnie zabudowanej krawężnikiem betonowym, budowa chodników z kostki betonowej, zjazdów indywidualnych z kostki betonowej starobruk. Ponieważ jest to najstarsza część miasta Koła, prace budowlane objęte są nadzorem archeologicznym.

– Program rządowy, z którego skorzystaliśmy, aby móc zrealizować zadanie,  jest realnym wsparciem dla samorządów. Mam nadzieję na jeszcze dwie kolejne inwestycje w jego zakresie – zostały złożone wnioski na dokończenie ul. Staffa oraz Szymborskiej. Nie każdy samorząd stać na wyłożenie pełnej kwoty na wykonanie zadania, dlatego aktywnie staramy się pozyskiwać środki – powiedział burmistrz miasta Koła dr Krzysztof Witkowski – Dodam, że myślimy już o wykonaniu dokumentacji i składaniu wniosków na kolejne dwie ulice.

Źródło: UM w Kole, Foto: Mariusz Kozajda

2 odpowiedzi do wpisu

  1. maria

    Panie Redaktorze, prosze napisac tez o ulicy Nagornej, gdzie roboty drogowe sa duze i trwaja. Przy okazji pisze do Radnego Powiatu:
    na ulicy Nagornej nalezaloby zachowac kawalek „kocich lbow”. BYlaby to ilustracja do historii budowy drog. Na dworcu PKP przy remoncie o zachowaniu reliktu pomyslano i wykonano. To do historii budowy drpg tez sie przyczynmy. Pozdrawiam:

    • kurier-kolski.pl

      Wszystko bedzie pisane po kolei 🙂 Co do „kocich łbów”, to nie ja robię i akceptuję plany. Poza tym one tam nie mają wartości historycznej. Nie chroni ich konserwator zabytków, jak to jest w przypadku dworca PKP. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526