I Ty możesz pomóc chorej na białaczkę 10-letniej Lenie z Grzegorzewa! [wideo]

Autor: kurier-kolski.pl | 08.11.2019

10 listopada br. w Grzegorzewie, 16-17 listopada i 1 grudnia w Kole, 15-17 i 24-15 listopada w Słupcy oraz 23-24 listopada w Koninie odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi i szpiku – dla ciężko chorej 10-letniej Leny z Grzegorzewa i innych pacjentów. Rodzina i przyjaciele Leny liczą na zaangażowanie świadomej problemu, jakim jest nowotwór krwi, społeczności gminy Grzegorzew i okolic. Rejestracja będzie prowadzona przez Fundację DKMS bardzo prosto i całkowicie bezboleśnie – za pomocą pobrania wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Proces rejestracji (wypełnienie formularza i pobranie wymazu) trwa ok. 10 minut. Potem, jeśli ktoś będzie „pasował”, pobranie komórek macierzystych odbywa się głównie z krwi. 10 listopada na Hali w Grzegorzewie przy okazji na wszystkich będzie czekać wiele atrakcji oraz zbiórka dla Leny. Zachęcamy do obejrzenia pod spodem nagrania z konferencji na ten temat z udziałem mieszkańca Koła, p. Kacpra, który już był faktycznym dawcą dla chorego mężczyzny ze Szwajcarii. Każdy z nas może być bohaterem i uratować komuś życie!

 

Lena ma 10 lat i wraz z rodzicami oraz bratem mieszka w Grzegorzewie. Do tej pory cała rodzina wiodła szczęśliwe, spokojnie życie w gronie przyjaciół. Lenka uwielbia podróże i jest artystyczną duszą- lubi fotografie, a w przyszłości chciałaby zostać nauczycielką plastyki.

Wszystko zmieniło się na początku października, gdy Lena po kontrolnych badaniach krwi została skierowana do Szpitala Klinicznego w Poznaniu, gdzie potwierdziły się najgorsze przypuszczenia i diagnoza, w którą ciężko było im uwierzyć- ostra białaczka. Z dnia na dzień Lena zmieniła szkolną ławkę i spokojne, domowe otoczenie na szpitalna izolatkę. Bardzo dzielnie znosi ciężką chemioterapię i wraz z rodzicami oczekują na dalszy plan leczenia.

KLIKNIJ NAGRANIE Z KONFERENCJI:

Mimo swojego młodego wieku dziewczynka musi stoczyć być może najważniejszą walkę w swoim życiu i wygrać z chorobą.

W Polsce co godzinę ktoś słyszy diagnozę podobną do Leny. Dla wielu z tych osób jedyną szansą na powrót do zdrowia przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Pomóc może każdy z nas. Pierwszym krokiem jest rejestracja w bazie potencjalnych dawców szpiku.

Zwracamy się z apelem do wszystkich ludzi dobrej woli, aby dali nadzieję i zarejestrowali się w bazie Fundacji DKMS, bo być to może to ktoś z nas będzie mógł uratować życie Leny lub innych osób potrzebujących.

Rejestracja podczas tej akcji będzie prowadzona za pomocą pobrania wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Proces rejestracji (wypełnienie formularza rejestracyjnego oraz pobranie wymazu) trwa około 10 minut.

Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się w następujących lokalizacjach:

 

GRZEGORZEW

10 listopada 2019

  • Hala Sportowa, 9:00 – 17:00, ul. Szkolna 23

 

KOŁO

16- 17 listopada 2019

  • Hala Sportowa MOSiR, 9:00 – 14:00, ul. Szkolna 2B

1 grudnia 2019

  • Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, 10:00-13:00, ul. Kościelna 10

 

Słupca

15-17 listopada 2019

  • Miejski Dom Kultury w Słupcy; 16:00-20:00, ul. Romualda Traugutta 5

23 listopada 2019

  • Zespół Szkół Ekonomicznych; 12:00– 17:00, ul. Powstańców Wielkopolskich 22

24 listopada 2019

  • Zespół Szkół Zawodowych im. Gen. Sikorskiego; 12:00-17:00, ul. Kopernika 11B

 

Konin

  • 23-24 listopada
  • Galeria na Jeziorem; 09:00- 20:00, ul. Ignacego Paderewskiego 8
  • Centrum Handlowe FERIO; 09:00-20:00, ul. Ogrodowa 31a, Stare Miasto

 

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

 

Jak wygląda pobranie szpiku?

1. Pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej (ok. 80% przypadków)

Krwiotwórcze komórki macierzyste pobiera się metodą zwaną aferezą. Przed pobraniem, przez 4 dni Dawca przyjmuje czynnik wzrostu G-CSF, aby zwiększyć ilość komórek macierzystych w krwi obwodowej. Jest to substancja produkowana również naturalnie w organizmie człowieka w momencie przechodzenia infekcji. Podczas przyjmowania czynnika mogą wystąpić objawy grypopodobne. W dniu pobrania na obu przedramionach Dawcy zakładane są dojścia dożylne. Krew przepływa z jednego ramienia poprzez tzw. separator komórek i wraca drugim dojściem dożylnym na przedramieniu do organizmu. Zabieg nie wymaga hospitalizacji i trwa około 3-4 godzin. W przypadku gdy ilość zebranych komórek macierzystych jest niewystarczająca, konieczne jest powtórzenie procedury następnego dnia.

2. Pobranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej (ok. 20% przypadków)

Od Dawcy znajdującego się w znieczuleniu ogólnym z talerza kości biodrowej (nie jest to rdzeń kręgowy) pobiera się ok. 1 litra mieszaniny szpiku kostnego i krwi. Mieszanina ta zawiera ok. 5% całkowitej objętości szpiku kostnego, w pełni regenerującego się w organizmie w ciągu ok. 2 tygodni. Dawca przyjmowany jest na oddział zwykle dzień przed pobraniem szpiku. W szpitalu pozostaje 3 dni, a ewentualne zagrożenie ogranicza się do powszechnego ryzyka związanego z podaniem narkozy. Po pobraniu szpiku istnieje możliwość wystąpienia miejscowego bólu, podobnego do stłuczenia, który po kilku dniach mija.

 

O Fundacji

Fundacja DKMS to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i ponad 1 550 000 (sierpień 2019) potencjalnych dawców szpiku, a już 7000 (sierpień 2019) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
11 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Javiereralm
2 lat temu

tider , tinder sign up
http://tinderentrar.com/

Javiereralm
2 lat temu

tinder sign up , what is tinder
tindr

Aleksandra
Aleksandra
4 lat temu

Chciałabym pomoc ale nie wiem czy będę mogła,
ponieważ karmię piersią

Kikosicka Krzysztofa
Kikosicka Krzysztofa
4 lat temu

Biedna dziewczyna przykro się robi na samą myśl .Ale wieże że tam na górze ktoś czuwa nad Lenką. Musimy wierzyć że się uda napewno się uda i Lenka wruci do domu do kolegów koleżanek. Ja mam syna w wieku 10 lat i nie wyobrażam sobie takiej tragedii. buzbuziaki uściski dla dziewczynki .I sił dla rodziców. Jesteśmy z wami i będziemy. Ja z przyczyn zdrowotnych nie mogę pomóc.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526