I Ty możesz pomóc chorej na białaczkę 10-letniej Lenie z Grzegorzewa! [wideo]

Autor: kurier-kolski.pl | 08.11.2019

10 listopada br. w Grzegorzewie, 16-17 listopada i 1 grudnia w Kole, 15-17 i 24-15 listopada w Słupcy oraz 23-24 listopada w Koninie odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi i szpiku – dla ciężko chorej 10-letniej Leny z Grzegorzewa i innych pacjentów. Rodzina i przyjaciele Leny liczą na zaangażowanie świadomej problemu, jakim jest nowotwór krwi, społeczności gminy Grzegorzew i okolic. Rejestracja będzie prowadzona przez Fundację DKMS bardzo prosto i całkowicie bezboleśnie – za pomocą pobrania wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Proces rejestracji (wypełnienie formularza i pobranie wymazu) trwa ok. 10 minut. Potem, jeśli ktoś będzie „pasował”, pobranie komórek macierzystych odbywa się głównie z krwi. 10 listopada na Hali w Grzegorzewie przy okazji na wszystkich będzie czekać wiele atrakcji oraz zbiórka dla Leny. Zachęcamy do obejrzenia pod spodem nagrania z konferencji na ten temat z udziałem mieszkańca Koła, p. Kacpra, który już był faktycznym dawcą dla chorego mężczyzny ze Szwajcarii. Każdy z nas może być bohaterem i uratować komuś życie!

 

Lena ma 10 lat i wraz z rodzicami oraz bratem mieszka w Grzegorzewie. Do tej pory cała rodzina wiodła szczęśliwe, spokojnie życie w gronie przyjaciół. Lenka uwielbia podróże i jest artystyczną duszą- lubi fotografie, a w przyszłości chciałaby zostać nauczycielką plastyki.

Wszystko zmieniło się na początku października, gdy Lena po kontrolnych badaniach krwi została skierowana do Szpitala Klinicznego w Poznaniu, gdzie potwierdziły się najgorsze przypuszczenia i diagnoza, w którą ciężko było im uwierzyć- ostra białaczka. Z dnia na dzień Lena zmieniła szkolną ławkę i spokojne, domowe otoczenie na szpitalna izolatkę. Bardzo dzielnie znosi ciężką chemioterapię i wraz z rodzicami oczekują na dalszy plan leczenia.

KLIKNIJ NAGRANIE Z KONFERENCJI:

Mimo swojego młodego wieku dziewczynka musi stoczyć być może najważniejszą walkę w swoim życiu i wygrać z chorobą.

W Polsce co godzinę ktoś słyszy diagnozę podobną do Leny. Dla wielu z tych osób jedyną szansą na powrót do zdrowia przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Pomóc może każdy z nas. Pierwszym krokiem jest rejestracja w bazie potencjalnych dawców szpiku.

Zwracamy się z apelem do wszystkich ludzi dobrej woli, aby dali nadzieję i zarejestrowali się w bazie Fundacji DKMS, bo być to może to ktoś z nas będzie mógł uratować życie Leny lub innych osób potrzebujących.

Rejestracja podczas tej akcji będzie prowadzona za pomocą pobrania wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Proces rejestracji (wypełnienie formularza rejestracyjnego oraz pobranie wymazu) trwa około 10 minut.

Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się w następujących lokalizacjach:

 

GRZEGORZEW

10 listopada 2019

 • Hala Sportowa, 9:00 – 17:00, ul. Szkolna 23

 

KOŁO

16- 17 listopada 2019

 • Hala Sportowa MOSiR, 9:00 – 14:00, ul. Szkolna 2B

1 grudnia 2019

 • Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, 10:00-13:00, ul. Kościelna 10

 

Słupca

15-17 listopada 2019

 • Miejski Dom Kultury w Słupcy; 16:00-20:00, ul. Romualda Traugutta 5

23 listopada 2019

 • Zespół Szkół Ekonomicznych; 12:00– 17:00, ul. Powstańców Wielkopolskich 22

24 listopada 2019

 • Zespół Szkół Zawodowych im. Gen. Sikorskiego; 12:00-17:00, ul. Kopernika 11B

 

Konin

 • 23-24 listopada
 • Galeria na Jeziorem; 09:00- 20:00, ul. Ignacego Paderewskiego 8
 • Centrum Handlowe FERIO; 09:00-20:00, ul. Ogrodowa 31a, Stare Miasto

 

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

 

Jak wygląda pobranie szpiku?

1. Pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej (ok. 80% przypadków)

Krwiotwórcze komórki macierzyste pobiera się metodą zwaną aferezą. Przed pobraniem, przez 4 dni Dawca przyjmuje czynnik wzrostu G-CSF, aby zwiększyć ilość komórek macierzystych w krwi obwodowej. Jest to substancja produkowana również naturalnie w organizmie człowieka w momencie przechodzenia infekcji. Podczas przyjmowania czynnika mogą wystąpić objawy grypopodobne. W dniu pobrania na obu przedramionach Dawcy zakładane są dojścia dożylne. Krew przepływa z jednego ramienia poprzez tzw. separator komórek i wraca drugim dojściem dożylnym na przedramieniu do organizmu. Zabieg nie wymaga hospitalizacji i trwa około 3-4 godzin. W przypadku gdy ilość zebranych komórek macierzystych jest niewystarczająca, konieczne jest powtórzenie procedury następnego dnia.

2. Pobranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej (ok. 20% przypadków)

Od Dawcy znajdującego się w znieczuleniu ogólnym z talerza kości biodrowej (nie jest to rdzeń kręgowy) pobiera się ok. 1 litra mieszaniny szpiku kostnego i krwi. Mieszanina ta zawiera ok. 5% całkowitej objętości szpiku kostnego, w pełni regenerującego się w organizmie w ciągu ok. 2 tygodni. Dawca przyjmowany jest na oddział zwykle dzień przed pobraniem szpiku. W szpitalu pozostaje 3 dni, a ewentualne zagrożenie ogranicza się do powszechnego ryzyka związanego z podaniem narkozy. Po pobraniu szpiku istnieje możliwość wystąpienia miejscowego bólu, podobnego do stłuczenia, który po kilku dniach mija.

 

O Fundacji

Fundacja DKMS to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i ponad 1 550 000 (sierpień 2019) potencjalnych dawców szpiku, a już 7000 (sierpień 2019) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie.

2 odpowiedzi do wpisu

 1. Kikosicka Krzysztofa

  Biedna dziewczyna przykro się robi na samą myśl .Ale wieże że tam na górze ktoś czuwa nad Lenką. Musimy wierzyć że się uda napewno się uda i Lenka wruci do domu do kolegów koleżanek. Ja mam syna w wieku 10 lat i nie wyobrażam sobie takiej tragedii. buzbuziaki uściski dla dziewczynki .I sił dla rodziców. Jesteśmy z wami i będziemy. Ja z przyczyn zdrowotnych nie mogę pomóc.

 2. Aleksandra

  Chciałabym pomoc ale nie wiem czy będę mogła,
  ponieważ karmię piersią

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526