Świętowali w pizzerii i w teatrze

Autor: kurier-kolski.pl | 19.10.2019

Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Kole, w ramach obchodów Światowego Dzień Zdrowia Psychicznego (10 października), wybrali się liczną grupą do lokalnej pizzerii, gdzie w sposób kameralny i odmienny od codziennych zajęć mogli wspólnie świętować i miło spędzić czas. Odbyli też wycieczkę do Łodzi, gdzie obejrzeli ciekawy spektakl teatralny „Szkoła żon” w Teatrze Powszechnym.

 

„Ten, kto chce pozostać w dobrym zdrowiu, powinien unikać smutnych nastrojów i zachowywać radosny umysł” – Leonardo da Vinci.

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego został ustanowiony w 1992 roku przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego i obchodzony jest każdego roku 10 października, zawsze pod konkretnym hasłem. W roku obecnym obchody święta są poświęcone w szczególności samobójstwom, a także podkreślają rolę promocji zdrowia psychicznego.

Jego celem jest zwrócenie uwagi na dbałość o zdrowie psychiczne, pomoc osobom chorym z naszego otoczenia, ulepszania opieki medycznej nad chorymi psychicznie i na wszystkie sprawy dotyczące zaburzeń psychicznych. Światowa Federacja Zdrowia Psychicznego ustanowiła to święto, aby zwrócić szczególną uwagę na zagadnienia:
• dbania o zdrowie psychiczne,
• przeciwdziałania stygmatyzacji osób cierpiących na choroby psychiczne,
• potrzebę zmian w regulacjach prawnych,
• potrzebę zmian w opiece medycznej osobom z zaburzeniami psychicznymi i ich rodzinom,
• promocję zdrowia psychicznego.

Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Kole, z siedzibą przy ul. Stary Rynek 15, który jest ośrodkiem wsparcia dziennego dla osób przewlekle chorych psychicznie i osób z niepełnosprawnością intelektualną, w dniu święta wybrali się liczną grupą do lokalnej pizzerii, gdzie w sposób kameralny i odmienny od codziennych zajęć mogli wspólnie świętować i miło spędzić czas, a w dniu 8 października br., również w ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, obejrzeli ciekawy spektakl teatralny „Szkoła żon” w Teatrze Powszechnym w Łodzi.

Uczestnicy Domu w dniu święta, ale także w czasie roku, w trakcie prowadzonych zajęć terapeutycznych i wspierająco-aktywizujących oraz grupowych warsztatach psychologicznych, otrzymali informacje zwiększające własną wiedzę praktyczną – Jak zadbać o swoją kondycję psychiczną? Na jakie symptomy chorobowe należy w szczególności zwracać uwagę?, Jaki styl i tryb życia prowadzić? Jak uchronić się przed chandrą? itp. Niewątpliwie wiedza ta przyczynić się może do zwiększenia własnej świadomości i dbałości o własny dobry stan zdrowia psychicznego, fizycznego i społecznego.

Przewodniczący World Federation for Mental Health (WFMH) Dr. Alberto Trimboli podkreśla w nawiązaniu do tegorocznego hasła, że samobójstwu można zapobiec i go uniknąć, dlatego wszystkie nasze działania, także w zakresie prawnych rozwiązań powinny koncentrować się na zapobieganiu samobójstwom. Przedstawicielka Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organisation) dr. Devora Kestel w swoim wystąpieniu z okazji tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego przypominała, że co 40 sekund ktoś traci swoje życie z powodu samobójstwa. Oznacza to, że rocznie 800 000 ludzi na całym świecie skutecznie odbiera sobie życie. Dr. Kestel przypomina nam, abyśmy dobrze wypełniali nasze role: znajomych, rodziców, nauczycieli, sąsiadów czy przyjaciół i reagowali, kiedy osoby w naszym otoczeniu są w trudnej sytuacji i potrzebują bliskości i reakcji drugiego człowieka.
Obecnie samobójstwa są drugim powodem śmierci młodych osób pomiędzy 15 a 29 rokiem życia na całym świecie. WHO szacuje, że co czwarta osoba doświadczy problemów ze zdrowiem psychicznym. W życiu każdego człowieka przychodzą trudniejsze momenty kiedy jest “ciężko na duchu”. Jest wiele czynników, które mogą wpływać na gorsze samopoczucie. Ważne jest, aby zwracać uwagę na m.in takie objawy jak obniżony nastrój, długotrwały smutek, zmęczenie, lęk. Są to nieuniknione stany, jednakże dobrze jest nie lekceważyć ich, gdyż utrzymujące się dłużej mogą prowadzić do rozwinięcia się chorób psychicznych.

Źródło: ŚDS w Kole

Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Javiereralm
3 lat temu

tinder date , tinder dating app
http://tinderentrar.com/

Javiereralm
3 lat temu

browse tinder for free , what is tinder
tider

Javiereralm
3 lat temu

tinder app , how to use tinder
tinder online

Myronevita
3 lat temu

free dating site
singles near you

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526