Kolscy policjanci uczcili 100. rocznicę powołania Policji Państwowej [WIDEO]

Autor: kurier-kolski.pl | 03.10.2019

„Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości” – to słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego. Słowa wypowiedziane wiele lat temu, a wciąż aktualne. Niezwykle ważnym jest, by świadectwa historyczne przekazywać kolejnym pokoleniom. W duchu tej idei, policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kole zorganizowali uroczystą akademię z okazji 100.rocznicy powołania Policji Państwowej, podczas której licznie zgromadzeni goście mogli wysłuchać wykładów o tematyce odrodzenia Państwa Polskiego, procesu powstania Policji Państwowej oraz historii formowania się formacji będących protoplastami późniejszej Policji na ziemi kolskiej. Program uświetniły występy artystyczne młodzieży kolskiego powiatu oraz utwory wokalne kolskich solistek. Pod spodem obszerna fotorelacja oraz pełne nagranie całej uroczystości.

 

2019 rok jest dla policjantów wyjątkowy. W tym roku jest obchodzony jubileusz setnej rocznicy powstania Policji Państwowej. Dla upamiętnienia tego wydarzenia, policjanci Komendy Powiatowej Policji w Kole, 27 września przygotowali uroczystą akademię. Odbyła się ona w MDK w Kole. Na spotkanie zaproszono przedstawicieli lokalnych samorządów ze Starostą Kolskim Robertem Kropidłowskim na czele, radnych powiatowych i miejskich, przedstawicieli instytucji, z którymi na co dzień kolska policja współpracuje, dyrektorów placówek oświatowych, a także młodzież szkolną. Wydarzenie swoją obecnością zaszczycili także m.in. Poseł na Sejm RP Leszek Galemba, Wicewojewoda Aneta Niestrawska oraz I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu insp. Roman Kuster , Przewodniczący Rady Powiatu Marek Świątek i Burmistrz Miasta Koła Krzysztof Witkowski. Z przedstawicieli dużego biznesu byli m.in. szefowie dwóch firm, które wsparły organizację akademii: Prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej Czesław Cieślak oraz Prezes Kopalni Soli „Kłodawa” Waldemar Marciniak.

KLIKNIJ W OBRAZ NIŻEJ BY OBEJRZEĆ NAGRANIE WIDEO:

Wszystkich zgromadzonych powitał gospodarz uroczystości, Komendant Powiatowy Policji w Kole mł. insp. Artur Foryński. Przełożony kolskich policjantów podkreślił, że przeszłość i historia to nierozerwalna część życia każdego człowieka i każdego narodu. Bez wiedzy o nich nie wiemy, kim do końca jesteśmy, nie możemy być pewni co do swojej tożsamości, dlatego tak ważnym jest, aby przekazywać młodym pokoleniom wypracowane wartości etyczno-moralne.

Podczas tej wyjątkowej uroczystości, przed licznie zaproszonymi gośćmi, wykłady na temat tworzenia zrębów odrodzonego państwa polskiego oraz historii policji wygłosili pasjonaci lokalnej historii, Dyrektor Muzeum Technik Ceramicznych w Kole Tomasz Nuszkiewicz oraz Dyrektor Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Dąbiu Piotr Wąsowicz. Prelekcję związaną ze specyfiką formowania się Policji Państwowej przeprowadził mł. insp. Jarosław Szemerluk z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, który posiada ogromną wiedzę na temat międzywojennej oraz obecnej Policji. W części artystycznej wystąpiła młodzież szkolna, Izabela Rybnik oraz kwintet Orkiestry Dętej OSP Koło.

Zwieńczeniem tych uroczystości było wręczenie nagród uczniom biorących udział w Turnieju zorganizowanym z okazji 100. rocznicy powołania Policji Państwowej. W konkursie, którego celem było zainteresowanie młodego pokolenia historią powstania i działalnością Policji, podnoszenie świadomości o zadaniach jakie realizuje ta formacja mundurowa na rzecz społeczeństwa oraz zainteresowanie młodzieży służbą w Policji. Udział w nim wzięli uczniowie szkół średnich powiatu kolskiego. Turniej składał się z trzech etapów: zawodów strzeleckich, testu wiedzy o policji oraz testu sprawności fizycznej. Wzięło w nim udział sześć drużyn składających się z czterech osób. Na najwyższym miejscu podium stanęła drużyna z Zespołu Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kościelcu. Na drugim miejscu uplasowała się młodzież z Zespołu Szkół Technicznych w Kole, a trzecie miejsce zajęli uczniowie z Zespołu Szkół Ekonomiczno – Administracyjnych w Kole. Dla wszystkich uczestników przygotowano wspólną nagrodę, a dla laureatów nagrody dodatkowe.

Na zakończenie uroczystej akademii, głos zabrali goście: Poseł na Sejm RP Leszek Galemba, Wicewojewoda Wielkopolska Aneta Niestrawska oraz I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu insp. Roman Kuster.

Źródło: KPP w Kole
Zdjęcia i nagranie: Mariusz Kozajda – portal Kurier-Kolski.pl

Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
best hosting
3 lat temu

This is my first time visit at here and i am actually pleassant to read all at alone place.

rsacwgxy g
3 lat temu

Aw, this was an extremely good post. Taking a few minutes and actual effort to make
a superb article… but what can I say… I procrastinate a whole lot and don’t seem
to get nearly anything done.

well g
3 lat temu

Hi, I log on to your blogs daily. Your writing style is witty,
keep up the good work!

Kolanka
Kolanka
4 lat temu

Z tego co kojarzę to Pani Brzoska przywróciła pamięć o policjancie Janie Daneckim. Bardzo ciekawa historia.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526