Uczcili ofiary bombardowania wsi Chojny (gm.Koło)

Autor: kurier-kolski.pl | 08.09.2019

W dniu 5 września br. obchodziliśmy 80. rocznicę bombardowania wsi Chojny przez niemieckie samoloty. Obchody rozpoczęły się przy krzyżu upamiętniającym ofiary tej zbrodni, gdzie wspólnie odmówiono modlitwę w intencji ofiar, a następnie przybyłe delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły symboliczne znicze. W nastrój zadumy przybyłych gości wprowadził występ chóru „Kantata” z Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Kole. W tym miejscu głos zabrał Wójt Gminy Koło Mariusz Rybczyński.

 

W dalszej części nastąpiło przejście do pobliskiej restauracji Ligrana, gdzie zebrani mogli wysłuchać utworów patriotycznych w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Powierciu. Ważnym punktem obchodów było wystąpienie Jakuba Małeckiego – autora „Rdzy”, która jest nawiązaniem do wydarzeń sprzed 80 lat, jakie miały miejsce we wsi Chojny. Swoją prelekcję wygłosił również Kamil Janicki – asystent w Muzeum byłego niemieckiego obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem, który przybliżył przybyłym gościom historię tego smutnego wydarzenia. Swoje przemówienie wygłosił Poseł na Sejm RP Leszek Galemba oraz Starosta Kolski Robert Kropidłowski, podkreślając jak ważna jest pamięć o ofiarach tych wydarzeń. W uroczystościach wzięła udział delegacja Gminy Miejskiej Koło na czele z burmistrzem Krzysztofem Witkowskim oraz przedstawiciele innych samorządów Powiatu Kolskiego.

Źródło: Powiat Kolski

Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
lovoo. de
2 lat temu

lovoo erfahrung als mann lovoo profilbild http://lovooeinloggen.com/

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
4 lat temu

„5 września 1939 r. eskadra bombowców hitlerowskich, wracając od strony Warszawy, zbombardowała wioskę bombami zapalającymi. Kilka bomb trafiło w domy mieszkalne oraz stodołę, gdzie schroniła się grupa uciekinierów. Zginęło wówczas ok. 60 osób – nie tylko od bomb, ale także od broni pokładowej. Ofiary zostały pochowane na cmentarzu parafialnym w Grzegorzewie.

Nalot jest upamiętniony przez krzyż oraz głaz z tablicą pamiątkową, które znajdują się po północnej stronie drogi krajowej nr 92.”

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526