Uczcili ofiary bombardowania wsi Chojny (gm.Koło)

Autor: kurier-kolski.pl | 08.09.2019

W dniu 5 września br. obchodziliśmy 80. rocznicę bombardowania wsi Chojny przez niemieckie samoloty. Obchody rozpoczęły się przy krzyżu upamiętniającym ofiary tej zbrodni, gdzie wspólnie odmówiono modlitwę w intencji ofiar, a następnie przybyłe delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły symboliczne znicze. W nastrój zadumy przybyłych gości wprowadził występ chóru „Kantata” z Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Kole. W tym miejscu głos zabrał Wójt Gminy Koło Mariusz Rybczyński.

 

W dalszej części nastąpiło przejście do pobliskiej restauracji Ligrana, gdzie zebrani mogli wysłuchać utworów patriotycznych w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Powierciu. Ważnym punktem obchodów było wystąpienie Jakuba Małeckiego – autora „Rdzy”, która jest nawiązaniem do wydarzeń sprzed 80 lat, jakie miały miejsce we wsi Chojny. Swoją prelekcję wygłosił również Kamil Janicki – asystent w Muzeum byłego niemieckiego obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem, który przybliżył przybyłym gościom historię tego smutnego wydarzenia. Swoje przemówienie wygłosił Poseł na Sejm RP Leszek Galemba oraz Starosta Kolski Robert Kropidłowski, podkreślając jak ważna jest pamięć o ofiarach tych wydarzeń. W uroczystościach wzięła udział delegacja Gminy Miejskiej Koło na czele z burmistrzem Krzysztofem Witkowskim oraz przedstawiciele innych samorządów Powiatu Kolskiego.

Źródło: Powiat Kolski

Jedna odpowiedź do wpisu

  1. Wujek Chłodek

    „5 września 1939 r. eskadra bombowców hitlerowskich, wracając od strony Warszawy, zbombardowała wioskę bombami zapalającymi. Kilka bomb trafiło w domy mieszkalne oraz stodołę, gdzie schroniła się grupa uciekinierów. Zginęło wówczas ok. 60 osób – nie tylko od bomb, ale także od broni pokładowej. Ofiary zostały pochowane na cmentarzu parafialnym w Grzegorzewie.

    Nalot jest upamiętniony przez krzyż oraz głaz z tablicą pamiątkową, które znajdują się po północnej stronie drogi krajowej nr 92.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526