Sensacyjne odkrycie na kolskim Zamku!!! Mamy potwierdzenie – król Kazimierz Wielki fundatorem jego budowy [WIDEO]

Autor: kurier-kolski.pl | 13.09.2019

Wczoraj definitywnie zakończono tegoroczny sezon wykopalisk archeologicznych na kolskim Zamku Królewskim, ale mają być kontynuowane w kolejnych latach. Odkryto niepodważalne dowody na to, że fundatorem kolskiej fortalicji był król Kazimierz Wielki! Część historyków do tej pory podważała ten fakt. Kilka dni temu na Zamku doszło do spotkania władz m. Koła i radnych miejskich z archeologami oraz przedstawicielami  konserwatora zabytków. W spotkaniu uczestniczył też poseł Leszek Galemba, który zadeklarował pomoc z zdobywaniu funduszy na dalsze wykopaliska i rewitalizację zabytku. Archeolodzy przedstawili fascynujące wyniki wykopalisk, a potem dyskutowano o przyszłości ruin Zamku. Prezentujemy ciekawe nagrania spotkań na Zamku i potem w Ratuszu. Te materiały filmowe obejrzycie TYLKO na naszym portalu. Zachęcamy!

 

W spotkaniu w ruinach kolskiego Zamku Królewskiego uczestniczyli m.in.: wykonawcy badań, archeolodzy – dr hab.  Artur Różański – profesor UAM z Instytutu Archeologii UAM w Poznaniu oraz Tomasz Olszacki z Pracowni Archeologicznej „Trecento” w Łodzi, profesor Hanna Kóćka-Krenz – Przewodnicząca Rady Programowej Instytutu Archeologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, konserwator Grzegorz Budnik – kierownik konińskiej Delegatury Wielkopolskiego Urzędu Konserwacji Zabytków w Poznaniu, Krzysztof Gorczyca – archeolog Muzeum Okręgowego w Koninie, a także Burmistrz Miasta Koła dr Krzysztof Witkowski – historyk i regionalista kolski, Leszek Galemba – poseł na Sejm RP z naszej Ziemi Kolskiej, Przewodniczący Rady Miasta Tomasz Sobolewski oraz radni miejscy – Teresa Brzoska, Sebastian Kuty i Urszula Pękacz, kolski kolekcjoner i pasjonat historii Piotr Śniegocki oraz Tomasz Nuszkiewicz – historyk, dyrektor Muzeum w Kole.

SPOTKANIE W RATUSZU KOLSKIM NA TEMAT ZAMKU KRÓLEWSKIEGO W KOLE:

Spotkanie dotyczyło podsumowania dotychczasowych badań i ustaleń oraz wypracowania wstępnych opinii czy decyzji co dalej – jak zabezpieczyć odkryte mury wieży królewskiej, by nie ulegały niszczeniu.

Wykopano wiele ciekawych eksponatów, fragmentów naczyń ceramicznych, gwoździ itp.  Wszystkie trafią do kolskiego Muzeum. Ale najcenniejszym znaleziskiem jest kwartnik duży (półgrosz) bity za króla Kazimierza Wielkiego. To bardzo stara i rzadka moneta, którą znaleziono u podstawy fundamentu badanej wieży mieszkalnej. Świadczy to niepodważalnie o tym, że jej budowę rozpoczęto za czasów panowania tego króla, a więc miejscowe podania o tym, że fundatorem Zamku był Kazimierz Wielki okazują się prawdziwe, a teraz także naukowo potwierdzone. Źródła pisane niestety nie ujmowały Zamku w Kole jako fundacji polskiego króla-odnowiciela.

I JESZCZE RAZ WCZEŚNIEJSZE SPOTKANIE NA ZAMKU W KOLE:

Malowniczo położone nad przepływającą tuż obok Wartą majestatyczne ruiny zamku królewskiego w Kole to wyjątkowy zabytek o ponadregionalnej randze, cieszący się wielkim zainteresowaniem okolicznych mieszkańców oraz licznie odwiedzających go turystów. Dzięki środkom finansowym wyasygnowanym na ten cel przez Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i przy wsparciu organizacyjnym ze strony Burmistrza Miasta Koła w sierpniu 2019 roku zamek objęty został badaniami archeologicznymi, które są wstępem do jego inwentaryzacji, konserwacji i – w dalszej perspektywie – rewitalizacji. Badania prowadzone przez Pracownię Archeologiczną „TRECENTO”z Łodzi we współpracy z Instytutem Archeologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, kierowane są przez Tomasza Olszackiego i Artura Różańskiego. To drugie wykopaliska w dziejach, a pierwsze od ponad trzydziestu lat, kiedy to badania realizowało tu Muzeum Okręgowe w Koninie.

– W bieżącym roku eksploracja prowadzona była w rejonie wieży mieszkalnej (donżonu), czyli gmachu stanowiącego niegdyś rezydencję królewską na czas pobytów polskich monarchów w Kole. Budowla ta, wznosząca się niegdyś nad całym założeniem i w istocie najważniejsza część zamku, w momencie rozpoczynania naszych prac wystawała niewiele ponad poziom gruntu. Obecnie uczytelniony został pełen rzut jej murów, ponadto we wschodniej części jej wnętrza wyeksplorowano wykopy sięgające posadowienia fundamentów i pozwalające dokonać szeregu kluczowych dla zrozumienia dziejów zamku obserwacji. Po kilku tygodniach badań mamy pewność, że – wbrew dawnym sądom – budowniczym wieży mieszkalnej (donżonu) był król Kazimierz Wielki. Wprost na wylewce fundamentowej odnaleziono monetę tego władcy – srebrny kwartnik (półgrosz) wybity w mennicy krakowskiej w latach 1365-1370. Jeśli przypomnieć, że król nadał przywilej lokacyjny dla Koła w 1362 roku łatwo zauważyć, że niewiele później rozpoczął budowę murowanego zamku, wykorzystując zapewne w tym celu miejsce na piaszczystej nadwarciańskiej wydmie, gdzie stał wcześniej dwór obronny dawnych, prywatnych właścicieli tych ziem – mówią archeolodzy badający największy kolski zabytek – Przedwczesna śmierć ostatniego z koronowanych Piastów nie pozwoliła mu ukończyć zamku, stąd też nie znajdziemy kolskiej warowni w spisie fundacji monarchy powstałym wkrótce po jego zgonie (budowę zamku przypisał mu dopiero w sto lat później Jan Długosz). Dzieło królewskie kontynuował zapewne andegaweński starosta Krystyn z Koziegłów, wzmianka z 1383 roku odnotowuje bowiem istniejący już zamek. Czas największej wspaniałości zamek w Kole przeżywał jednak dopiero w XV wieku, kiedy to – począwszy od lat 20. Do połowy lat 80. tego stulecia był on jedną z najważniejszych siedzib królów polskich z dynastii Jagiellonów: Władysława Jagiełły i Kazimierza Jagiellończyka, a także stałą rezydencją księżnej mazowieckiej Anny. Częste przyjazdy królów wynikały z ich uczestnictwa w zjazdach, a potem sejmach prowincji wielkopolskiej, na które tłumnie zjeżdżało rycerstwo  z Wielkopolski, Kujaw, ziemi dobrzyńskiej, sieradzkiej i łęczyckiej. Badana przez nas wieża – jako wznoszące się wysoko ponad rzeszami szlachty mieszkanie monarchy i zapewne miejsce prowadzenia licznych prywatnych narad – była zatem scenerią rodzącego się polskiego parlamentaryzmu, wyprzedzając w tej funkcji inną i o wiele lepiej znaną wieżę mieszkalną – wzniesioną przez króla Zygmunta Starego w Piotrkowie Trybunalskim w początkach XVI wieku.

– W świetle naszych badań wieża miała wymiary 11,75 x 15 m. Najniższe partie jej fundamentów zbudowano z kamieni narzutowych przesypanych piaskiem, wyżej zaś wyprowadzono je z imponujących ciosów piaskowca uzupełnionych kamieniami narzutowymi, a łączonych silną zaprawą wapienną – kontynuują archeolodzy – Analiza sposobu obróbki ciosów niedwuznacznie wskazuje na ich wcześniejszą proweniencję – jest to zapewne wtórnie użyty budulec pochodzący z rozbiórki lub przebudowy romańskiej budowli sakralnej. Ponad fundamentem mury wznoszono tylko z cegły układanej na zaprawie wapiennej, najpewniej w wątku gotyckim. W dolnej kondygnacji, znajdującej się poniżej poziomu użytkowego dziedzińca, wieża podzielona była na dwa pomieszczenia, a w narożniku mniejszego z nich znajdowała się studnia. Znaczna grubość murów fundamentowych (2,50-2,60 m), liczne przykłady podobnych budowli powstałych w zbliżonym czasie (jak np. wieże mieszkalne w Świnach i Siedlęcinie na Dolnym Śląsku, czy siedziba rodu Pałuków w Gołańczy w północnej Wielkopolsce), a wreszcie powstały w XVII w. rysunek zniszczonej już wieży, pozwalają zakładać, że był to gmach podzielony na pięć kondygnacji. Dwa dolne jej poziomy spełniały zapewne funkcje gospodarcze, wyżej położone było piętro reprezentacyjne, a nad nim mieszkalne. To ostatnie charakteryzować się musiało luksusowymi w stosunku do epoki standardami wyposażenia, skoro król Kazimierz Jagiellończyk wraz z małżonką Elżbietą Rakuską potrafił tu rezydować ponad miesiąc w porze zimowej. 

Badania królewskiej wieży mieszkalnej mogą stać się początkiem lepszych czasów dla zapomnianej, zrujnowanej budowli, jednocześnie zabytku tak ważnego dla kultury polskiej. Po przeprowadzeniu przez nas kompleksowej inwentaryzacji architektonicznej i wykonaniu serii pomocniczych analiz pora przejść do konserwacji murów, połączonych – jak mniemamy – z koniecznością należytego uczytelnienia jej pozostałości. Godnym, a jednocześnie atrakcyjnym sposobem upamiętnienia byłoby odtworzenie choćby jednej kondygnacji gmachu, w której miejsce swe znaleźć by mogła ekspozycja dotycząca kolskiego zamku i jego minionej potęgi. 

W sali obrad kolskiego Ratusza odbyło się spotkanie połączone z prelekcją archeologów i pokazem slajdów, podczas którego zaprezentowali wyniki swoich prac i analiz. Przed salą wykonano specjalną ekspozycję ukazującą pozyskane z wykopalisk przedmioty, w tym wyjątkową monetę z czasów króla Kazimierza Wielkiego.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
22 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Emile
3 lat temu

What’s Happening i am new to this, I stumbled upon this
I’ve found It absolutely useful and it has aided me out loads.
I am hoping to contribute & assist different customers like its aided
me. Great job.

tinyurl.com
3 lat temu

I am sure this article has touched all the internet visitors, its really really
good post on building up new blog.

that dating sites
3 lat temu

Good post. I learn something new and challenging on sites
I stumbleupon on a daily basis. It will always be helpful to
read content from other writers and use something from other sites.

tinyurl.com
3 lat temu

scoliosis
Generally I do not read article on blogs, however
I would like to say that this write-up very forced me to check out and do it!
Your writing style has been amazed me. Thank you, very great
article. scoliosis

http://tinyurl.com/
3 lat temu

scoliosis
It’s an remarkable article for all the online viewers; they will take
advantage from it I am sure. scoliosis

or asmr
3 lat temu

I’d like to thank you for the efforts you have put in penning
this blog. I’m hoping to see the same high-grade blog posts from you
later on as well. In fact, your creative writing abilities has motivated me to
get my very own site now 😉

is asmr
3 lat temu

This blog was… how do I say it? Relevant!! Finally I have found something that helped me.
Thank you!

0mniartist
3 lat temu

I’m gone to convey my little brother, that he should also pay a visit this weblog on regular basis to get updated from hottest information.
asmr 0mniartist

http://tinyurl.com/5t59pfry

Hi friends, how is the whole thing, and what
you wish for to say concerning this paragraph, in my view its in fact amazing designed for me.

ps4 games
3 lat temu

Nice post. I was checking continuously this blog and I am impressed!
Extremely helpful information specifically the last part :
) I care for such information a lot. I was seeking this particular
info for a very long time. Thank you and best of luck.

cheap flights
3 lat temu

Hi, i feel that i saw you visited my weblog thus i got here to return the
want?.I’m attempting to in finding issues to improve my website!I
guess its adequate to use a few of your ideas!!

cheap flights
3 lat temu

This piece of writing presents clear idea for the new visitors of blogging, that actually how to do blogging.

cheap flights
3 lat temu

Quality content is the main to attract the users to pay a quick visit the
website, that’s what this website is providing.

cheap flights to alicante

I loved as much as you will receive carried out right here.

The sketch is tasteful, your authored subject
matter stylish. nonetheless, you command get bought an impatience over that you wish be delivering the following.
unwell unquestionably come further formerly again as exactly the same nearly very often inside case you shield
this increase.

http://plohed.shoppy.pl/Produkt/2s0a7x0c33

Aqa Poetry Anthology Love And Relationships Themes Carve
The Mark Download Pdf

Here is my web-site – best books (http://plohed.shoppy.pl/Produkt/2s0a7x0c33)

rsacwgxy g
4 lat temu

I visited various web sites but the audio feature for audio songs present at this web site
is in fact fabulous.

g two
4 lat temu

This post will assist the internet visitors for creating
new web site or even a weblog from start to end.

not g
4 lat temu

Hey just wanted to give you a quick heads
up and let you know a few of the images aren’t loading correctly.

I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different browsers and both show the same results.

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

Tu szkoda gadać, w innym temacie chcesz płakać… Problemy emocjonalne masz widać

wyborca
wyborca
5 lat temu

Dziury pokopali i zostawili na złamanie nóg. Posprzatali chociaz baszte ze śmieci i postawili jedna ławkę z koszem?.Szkoda gadać…

Gość
Gość
5 lat temu

Oj Mleczarz weź ty daj spokój. Co mieli radni i mają wspólnego z tym, że te wykopaliska były na zamku?? Z tego co czytałem to burmistrz załatwił finansowanie tych badań oj… nieuleczalny jesteś….. Pozdrawiam cię ciepło

Mleczarz
Mleczarz
5 lat temu

Brawo Radni! To kolejny sukces Rady! Gratulacje!

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526