Premiera spektaklu „Czarny warkocz” Dariusza Matysiaka za nami…

Autor: kurier-kolski.pl | 11.09.2019

Od piątku na deskach MDK wystawiana jest najnowsza sztuka w reżyserii Honorowego Obywatela Miasta Koła Dariusza Matysiaka „Czarny warkocz”, oparta na twórczości Stanisławy Fleszarowej-Muskat – ale nie tylko. To osobliwe widowisko, zapadające w pamięć i w serce, i skłaniające do osobistej refleksji. To kawałek historii naszego miasta. Ważny kawałek. Kiedy Czesław Freudenreich przemawia do naszych przodków, na sali panuje cisza. Gdy główna bohaterka wspomina tytułowy warkocz mamy – znów cisza… Spektakl związany jest z 100. rocznicą urodzin kolskiej pisarki. I pierwsze „recenzje” widzów mówią same za siebie – to kolejne wspaniałe historyczne widowisko związane z Kołem, które ściska za serce i wyciska z oczu łzy wzruszenia!

 

„Czarny warkocz” nie jest lekką, łatwą sztuką. Szukanie związku między bohaterami wyjętymi wprost z powieści pisarki a elementami biografii jej rodziny zajmuje trochę czasu. Autor przez wiele miesięcy pracuje nad tym, by dostarczyć nam wielkich emocji, a doskonały zespół aktorski dopełnia dzieła. Sztuki Dariusza Matysiaka to już wydarzenie społeczne. Czekamy w napięciu, zdobywamy bilety, dalej czekamy, aż na scenie pojawią się nasi ulubieni aktorzy. W tym roku widzieliśmy kilka udanych debiutów. Sztuka została owacyjnie przyjęta. Jak każda. Znów zaskoczyła. Znów była inna niż wszystko, co widzieliśmy dotąd. Chwile wzruszenia przeplatane są żartem, ale i tak na pierwszy plan wysuwa się przesłanie… Zobaczcie sami, przetrawcie, odbierzcie indywidualnie. Rok ciężkiej pracy reżysera i aktorów zasługuje na to, by sztuka zapadła nam w pamięci i skłoniła do przemyśleń.


Reżyserowi, realizatorom, aktorom, głównie odtwórczyni roli głównej, należą się słowa uznania.  Po spektaklu reżyser przedstawił zespół aktorski, wspomniał o przyszłorocznej premierze i zachęcił do składania datków na pomnik-ławeczkę Czesława Freudenreicha.

W tym roku przypada setna rocznica urodzin kolskiej pisarki. Może sztuka i chęć zachowania w pamięci tej ważnej kolanki skłoni do przeczytania jej dorobku…

Źródło: UM w Kole

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526