Trzynasty nabór na studia do Wyższej Szkoły Kadr Menedżerskich. Co się zmieniło?

Autor: kurier-kolski.pl | 09.08.2019

Rozmowa z dr. Markiem Waszkowiakiem – rektorem Wyższej Szkoły Kadr Menedżerskich w Koninie.

 

Jakie nowości edukacyjne udało się Panu wprowadzić?

– WSKM ciągle się rozwija. Dostosowując się do potrzeb rynku uruchomiliśmy studia drugiego stopnia na dwóch kierunkach administracja i bezpieczeństwo wewnętrzne. Była to odpowiedź na zapotrzebowanie rynku edukacyjnego w regionie. Kierunek administracja prowadziliśmy dotąd na poziomie studiów licencjackich, ale wyzwania związane z ogromną rolą i zadaniami administracji samorządowej spowodowały, że wielu urzędników potrzebuje podniesienia kwalifikacji i administracyjnych kompetencji. W naszej uczelni zapewniają to znakomici wykładowcy akademiccy oraz praktycy.

Wymienione przez Pana kierunki nie są jedynymi, jakie oferuje uczelnia i na jakie prowadzi nabór.

– Od samego początku kształcimy studentów na kierunkach takich jak pedagogika, ekonomia (licencjat i magisterium), czy tak mocno związana z regionem konińskim energetyka. Nasz region ciągle jeszcze kojarzony jest z energetyką opartą na węglu. Ale zmieniające się realia ekonomiczno-gospodarcze sprawiają, że nic nie stoi na przeszkodzie, by zajmować się energetyką w nowym wymiarze, jakim są odnawialne źródła energii. Można tu mówić o farmach wiatrowych, fotowoltaice, ale przede wszystkim o tym, co jest możliwe w oparciu o geotermię. Jak zapewne wiadomo zarówno Konin, Koło i Turek mają zlokalizowane bardzo gorące zasoby wody geotermalnej. Teraz pozostało tylko podjąć właściwe działania związane z projektowaniem i finansowaniem przedsięwzięcia. Geotermia, jako taka, znajduje się w sferze moich osobistych zainteresowań. Kilka lat temu, jeszcze piastując funkcję wiceprezydenta Konina, pracowałem nad szybkim wdrożeniem i uruchomieniem zasobów geotermalnych, bo to jest przyszłość Naszego regionu.

Uczelnia, którą Pan kieruje jest jedyną w regionie, która tak szeroko współpracuje z samorządami.

–  To prawda. Od samego początku istnienia Uczelni, bardzo silnie współpracujemy z samorządami. Wynika to przede wszystkim z moich osobistych doświadczeń jako samorządowca i relacji, jakie od trzydziestu lat utrzymuję z gminami subregionu. Wśród naszych absolwentów jest wielu wójtów, burmistrzów i radnych z regionu konińskiego, ale także pracowników administracji. Ale współpracujemy nie tylko z samorządami. Wielu obecnych pracowników zawodowo związanych z z energetyką, bankowością, czy edukacją zdobywało uprawnienia czy podnosiło swoje kwalifikacje studiując w naszej uczelni. Obserwujemy również co się dzieje w tzw. „służbach mundurowych”.  Naszą dotychczasową ofertę – czyli administrację czy bezpieczeństwo wewnętrzne, rozszerzyliśmy o kryminologię. Kierunek, uruchomiony dwa lata temu we współpracy z Wyższą Szkołą Humanistyczną TWP w Szczecinie, cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem nie tylko absolwentów klas „mundurowych” Naszego regionu.
Ale to nie koniec – mamy nadzieję, że jeszcze w tym roku ruszymy z naborem na psychologię prowadzoną przez Wydział Zamiejscowy tej uczelni.

Na czym polega praktyczne kształcenie, do którego często się Pan odwołuje?

– Zależy nam, aby studenci i słuchacze studiów podyplomowych otrzymywali praktyczną wiedzę, którą mogą wykorzystać w pracy zawodowej. W tej chwili po raz pierwszy wspieramy Kolegium Jagiellońskie w naborze na studia MBA (Master of Business Administration), które będą prowadzone w Koninie. To będą jedyne takie studia realizowane nie tylko w Koninie ale całym regionie. Absolwenci tych studiów, poza nabyciem  menedżerskiej wiedzy i umiejętności, uzyskają uprawnienia do zasiadania w radach nadzorczych spółek z udziałem skarbu państwa i spółek samorządowych. Jest to atrakcyjne dla wszystkich doświadczonych menedżerów pracujących w różnego rodzaju przedsiębiorstwach, którzy chcą podnosić kwalifikacje w pobliżu miejsca zamieszkania. Oprócz MBA oferujemy wiele innych studiów z zakresu ekonomii, księgowości, zarządzania oświatą, bezpieczeństwa czy zarządzania kryzysowego. Na podkreślenie zasługuje to, że dzięki współpracy z wieloma uczelniami w Polsce, na WSKM zajęcia prowadzą doświadczeni wykładowcy co ubogaca naszą ofertę.  Tak więc odległość od wielkich ośrodków akademickich nie jest przeszkodą w zdobywaniu wiedzy na oczekiwanym wysokim poziomie. I taki jest nasz cel – żeby dostarczyć mieszkańcom regionu wiedzę praktyczną na najwyższym poziomie, bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów w postaci dojazdów do dużych ośrodków akademickich.
Szeroka oferta WSKM sprawia, że do Konina przyjeżdżają studenci nie tylko z dawnego województwa konińskiego, ale również z Wrześni …… a nawet Poznania.

(tekst promocyjny)

Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
cheap flights
3 lat temu

Good web site you’ve got here.. It’s difficult to find high-quality writing like yours nowadays.

I honestly appreciate individuals like you! Take
care!! 2CSYEon cheap flights

cheap flights
3 lat temu

Everyone loves what you guys tend to be up too.
This kind of clever work and reporting! Keep up the great works
guys I’ve incorporated you guys to my blogroll.

adreamoftrains webhosting

Greetings! This is my first visit to your blog! We are a team of
volunteers and starting a new project in a community in the same niche.
Your blog provided us useful information to work
on. You have done a extraordinary job! adreamoftrains best hosting

website hosting
3 lat temu

I am regular reader, how are you everybody? This post posted
at this site is genuinely nice.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526