Powiatowe obchody Święta Policji w Kole w 100. rocznicę powołania tej formacji

Autor: kurier-kolski.pl | 04.08.2019

Tegoroczne powiatowe obchody Święta Policji w Kole odbyły się 2 sierpnia 2019 r. Uroczystości rozpoczęto Mszą św. w kolskiej Farze, a potem kontynuowano w auli kolskiego LO, gdzie Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu insp. Rafał Pawłowski wręczył policjantkom i policjantom akty mianowania na wyższe stopnie. W tej podniosłej uroczystości oprócz policjantów i pracowników Policji uczestniczyli również liczni zaproszeni goście, gdyż okazja była wyjątkowa – 100.rocznica powołania Policji Państwowej.

 

Święto Policji mundurowi obchodzą 24 lipca. Zostało ono ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 21 lipca 1995 r. Jubileusz przypada w rocznicę powołania w 1919 roku polskiej Policji Państwowej. W tym roku policyjne święto jest szczególne, przypada bowiem w 100. rocznicę powołania Policji Państwowej. Z okazji tego święta w policyjnych jednostkach odbywają się uroczyste wręczenia odznaczeń i aktów mianowania na wyższe stopnie policyjne.

W naszym powiecie obchody Święta Policji pod honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji odbyły się 2 sierpnia 2019 roku. Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża w Kole. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił proboszcz parafii ks. kanonik Józef Wronkiewicz, który od 2000 r. pełni posługę kapelana kolskiej Policji. Liturgia, którą koncelebrował gwardian kolskiego klasztoru o. Henryk Hajzler OFM i wikariusz parafii ks. Paweł Śmigiel sprawowana była w intencji policjantów, pracowników cywilnych, emerytów i rencistów policyjnych oraz ich rodzin. Modlitwą otoczono także zmarłych policjantów. Jak każdego roku, posługę liturgiczną w czasie Mszy św. pełnili policjanci. Oprawę muzyczną liturgii zapewniła Miejska Orkiestra Dęta OSP w Kole.

W homilii Ksiądz Proboszcz przypomniał znaczenie służby policyjnej: „Daru, którym jest Ojczyzna, bronią ludzie różnych służb i formacji, wśród nich jest też Policja. Bez niej niemożliwe jest funkcjonowanie państwa. Policja spełnia ogromnie ważną i nie do przecenienia rolę w życiu narodu.”

Kaznodzieja mówił także: „Dziękujemy dzisiaj Bogu za dar polskości, a więc za to, co stanowi naszą tożsamość narodową. Myślimy tutaj o naszej ziemi, historii, kulturze i moralności. Dar polskości to skarb, w obronie którego stawali nasi przodkowie w różnych miejscach i sytuacjach – pod Cedyni i Legnicą, pod Płowcami i Grunwaldem, pod Chocimiem i na Jasnej Górze, nad Bzurą i Oką, w powstaniu warszawskim i czasach stalinowskich. Myślimy z wdzięcznością o tych, którzy walczyli i ginęli, abyśmy dzisiaj mogli żyć w wolnej Polsce”.

*************************************************************************************

Następnie policjanci przeszli do Liceum Ogólnokształcącego w Kole, gdzie miała miejsce okolicznościowa akademia. Ceremonii jej otwarcia dokonał dowódca uroczystości Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Kole kom. Marek Zakrocki, który złożył meldunek Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu insp. Rafałowi Pawłowskiemu.

Ten szczególny dla policjantów czas swoją obecnością uświetnili zaproszeni goście. Wśród przybyłych byli m.in. Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu, insp. Rafał Pawłowski, Poseł na Sejm RP Leszek Galemba, przedstawiciele samorządów lokalnych powiatu kolskiego na czele ze Starostą Kolskim Robertem Kropidłowskim i Burmistrzem Miasta Koła Krzysztofem Witkowskim, radni Sejmiku Wojewódzkiego: Czesław Cieślak i Robert Popkowski, komendanci miejscy i powiatowi ościennych jednostek, emerytowani komendanci i policjanci, przedstawiciele służb oraz instytucji współpracujących na co dzień z kolską Policją, przedstawiciele kolskich przedsiębiorstw.

Przełożony kolskich policjantów, mł. insp. Artur Foryński wygłosił przemówienie, w którym podziękował wszystkim policjantom za zaangażowanie w służbę, skuteczne oraz sumienne realizowanie niełatwych obowiązków i zadań służbowych. Wyraził również swoje uznanie dla pracowników cywilnych Policji. Nie zapomniał także o zgromadzonych gościach, którym podziękował za przybycie na uroczystość, poczucie wspólnoty, lokalnym samorządom i instytucjom za wieloletnią, owocną współpracę, a bliskim policjantów za wyrozumiałość i cierpliwość wobec wyzwań służby, które niejednokrotnie wymagają poświęceń mających wpływ na życie rodzinne. Następnie Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu, mł. insp. Rafał Pawłowski wraz z Komendantem Powiatowym Policji w Kole wręczył kilkudziesięciorgu kolskim funkcjonariuszom akty mianowania na wyższe stopnie służbowe. W bieżącym roku taki awans otrzymało 53 policjantów, w tym 1 w korpusie oficerów, 26 w korpusie aspirantów, 17 w korpusie podoficerów oraz 9 w korpusie szeregowych. Istotnym elementem uroczystości było również przyznanie Srebrnych Medali Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów województwa wielkopolskiego dziewięciorgu policjantom za działalność społeczną oraz pomoc w realizacji zadań statutowych.

W dalszej części uroczystości mł. insp. Rafał Pawłowski podziękował kolskim policjantom za dotychczasowy trud i działania podejmowane w celu zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom Koła oraz złożył życzenia wszystkim pracownikom kolskiej Policji. Okolicznościowe przemówienia wygłosili również zaproszeni goście, wśród nich Poseł na Sejm RP Leszek Galemba i Starosta Kolski Robert Kropidłowski oraz w imieniu radnych powiatowych Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kolskiego Mariusz Kozajda.

Źródło: KPP w Kole oraz Kolska Fara (Marcin Nowacki)

Subskrybuj
Powiadom o
guest
13 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
https://predalriati1984.netlify.app/

University Of Education Karlsruhe Sci Hub La Http Https Google Search

my web-site: wordpress pdf – https://predalriati1984.netlify.app/,

baringbooker.nstrefa.pl

Teacher Resources Australia Online Unlimited
Power Ltd Greenville Sc

Look into my page – bog (baringbooker.nstrefa.pl)

http://polandsleep.e-kei.pl/rthvwbkjsv/

Read Books Online Best Website Winston Churchill Nobel Prize Speech

Also visit my web site – pdf books (http://polandsleep.e-kei.pl/rthvwbkjsv/)

pdf book
2 lat temu

The Four Agreements Youtube The Jungle Quizlet

Feel free to surf to my page; pdf book

inbooks.atthost24.pl

Rte Online Admission Up Molecular Cell Biology Notes

My blog pdf file – inbooks.atthost24.pl

inbooks.atthost24.pl

Everything Everything Book Report Amazon Audiobooks On Phone

My web-site bog (inbooks.atthost24.pl)

zithromax for toddlers

azithromycin for cats zithromax 500 mg cheap zithromax 5 day dose pack how much azithromycin is needed to cure chlamydia

furosemide half life

hydrochlorothiazide vs lasix furosemide what is furosemide 40 mg for what kind of diuretic is furosemide

ClarkDruri
2 lat temu

vj2r9 aybx4 h6dv

ticket
3 lat temu

It’s very easy to find out any matter on web as
compared to books, as I found this paragraph at this website.

web hosting service
3 lat temu

Thank you for the good writeup. It in reality was a enjoyment
account it. Glance advanced to far added agreeable from you!
However, how could we keep in touch?

https://tinyurl.com/rsacwgxy g

I take pleasure in, result in I discovered exactly what I was looking for.
You have ended my 4 day long hunt! God Bless you man. Have a great day.
Bye

nikt
nikt
4 lat temu

KONIEC SWIATA PSY CZYTAJA W MUNDURACH EWANGELIE A JAK WYJDA Z KOSCIOLA TO PO BOZEMU ZALATWIA KIENTA AZ GO CHIRURG NIE ZLOZY DLACZEGO NIE BYLISCIE U KOMUNII ???FORYNSKI TAKA MILOSCIA JAK JA CIEBIE DARZE TO NIKT PO MOIM USCISKU JUZ BYS SIE NIE PODNIOSL AWANSOWANI BRYL BEATKA GORNIAK CHUDYK ZAKROCKI GRZEGORCZYK ZAL KOLSKIEGO KORYTA ZAL

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526