Powiatowe obchody Święta Policji w Kole w 100. rocznicę powołania tej formacji

Autor: kurier-kolski.pl | 04.08.2019

Tegoroczne powiatowe obchody Święta Policji w Kole odbyły się 2 sierpnia 2019 r. Uroczystości rozpoczęto Mszą św. w kolskiej Farze, a potem kontynuowano w auli kolskiego LO, gdzie Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu insp. Rafał Pawłowski wręczył policjantkom i policjantom akty mianowania na wyższe stopnie. W tej podniosłej uroczystości oprócz policjantów i pracowników Policji uczestniczyli również liczni zaproszeni goście, gdyż okazja była wyjątkowa – 100.rocznica powołania Policji Państwowej.

 

Święto Policji mundurowi obchodzą 24 lipca. Zostało ono ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 21 lipca 1995 r. Jubileusz przypada w rocznicę powołania w 1919 roku polskiej Policji Państwowej. W tym roku policyjne święto jest szczególne, przypada bowiem w 100. rocznicę powołania Policji Państwowej. Z okazji tego święta w policyjnych jednostkach odbywają się uroczyste wręczenia odznaczeń i aktów mianowania na wyższe stopnie policyjne.

W naszym powiecie obchody Święta Policji pod honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji odbyły się 2 sierpnia 2019 roku. Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża w Kole. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił proboszcz parafii ks. kanonik Józef Wronkiewicz, który od 2000 r. pełni posługę kapelana kolskiej Policji. Liturgia, którą koncelebrował gwardian kolskiego klasztoru o. Henryk Hajzler OFM i wikariusz parafii ks. Paweł Śmigiel sprawowana była w intencji policjantów, pracowników cywilnych, emerytów i rencistów policyjnych oraz ich rodzin. Modlitwą otoczono także zmarłych policjantów. Jak każdego roku, posługę liturgiczną w czasie Mszy św. pełnili policjanci. Oprawę muzyczną liturgii zapewniła Miejska Orkiestra Dęta OSP w Kole.

W homilii Ksiądz Proboszcz przypomniał znaczenie służby policyjnej: „Daru, którym jest Ojczyzna, bronią ludzie różnych służb i formacji, wśród nich jest też Policja. Bez niej niemożliwe jest funkcjonowanie państwa. Policja spełnia ogromnie ważną i nie do przecenienia rolę w życiu narodu.”

Kaznodzieja mówił także: „Dziękujemy dzisiaj Bogu za dar polskości, a więc za to, co stanowi naszą tożsamość narodową. Myślimy tutaj o naszej ziemi, historii, kulturze i moralności. Dar polskości to skarb, w obronie którego stawali nasi przodkowie w różnych miejscach i sytuacjach – pod Cedyni i Legnicą, pod Płowcami i Grunwaldem, pod Chocimiem i na Jasnej Górze, nad Bzurą i Oką, w powstaniu warszawskim i czasach stalinowskich. Myślimy z wdzięcznością o tych, którzy walczyli i ginęli, abyśmy dzisiaj mogli żyć w wolnej Polsce”.

*************************************************************************************

Następnie policjanci przeszli do Liceum Ogólnokształcącego w Kole, gdzie miała miejsce okolicznościowa akademia. Ceremonii jej otwarcia dokonał dowódca uroczystości Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Kole kom. Marek Zakrocki, który złożył meldunek Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu insp. Rafałowi Pawłowskiemu.

Ten szczególny dla policjantów czas swoją obecnością uświetnili zaproszeni goście. Wśród przybyłych byli m.in. Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu, insp. Rafał Pawłowski, Poseł na Sejm RP Leszek Galemba, przedstawiciele samorządów lokalnych powiatu kolskiego na czele ze Starostą Kolskim Robertem Kropidłowskim i Burmistrzem Miasta Koła Krzysztofem Witkowskim, radni Sejmiku Wojewódzkiego: Czesław Cieślak i Robert Popkowski, komendanci miejscy i powiatowi ościennych jednostek, emerytowani komendanci i policjanci, przedstawiciele służb oraz instytucji współpracujących na co dzień z kolską Policją, przedstawiciele kolskich przedsiębiorstw.

Przełożony kolskich policjantów, mł. insp. Artur Foryński wygłosił przemówienie, w którym podziękował wszystkim policjantom za zaangażowanie w służbę, skuteczne oraz sumienne realizowanie niełatwych obowiązków i zadań służbowych. Wyraził również swoje uznanie dla pracowników cywilnych Policji. Nie zapomniał także o zgromadzonych gościach, którym podziękował za przybycie na uroczystość, poczucie wspólnoty, lokalnym samorządom i instytucjom za wieloletnią, owocną współpracę, a bliskim policjantów za wyrozumiałość i cierpliwość wobec wyzwań służby, które niejednokrotnie wymagają poświęceń mających wpływ na życie rodzinne. Następnie Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu, mł. insp. Rafał Pawłowski wraz z Komendantem Powiatowym Policji w Kole wręczył kilkudziesięciorgu kolskim funkcjonariuszom akty mianowania na wyższe stopnie służbowe. W bieżącym roku taki awans otrzymało 53 policjantów, w tym 1 w korpusie oficerów, 26 w korpusie aspirantów, 17 w korpusie podoficerów oraz 9 w korpusie szeregowych. Istotnym elementem uroczystości było również przyznanie Srebrnych Medali Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów województwa wielkopolskiego dziewięciorgu policjantom za działalność społeczną oraz pomoc w realizacji zadań statutowych.

W dalszej części uroczystości mł. insp. Rafał Pawłowski podziękował kolskim policjantom za dotychczasowy trud i działania podejmowane w celu zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom Koła oraz złożył życzenia wszystkim pracownikom kolskiej Policji. Okolicznościowe przemówienia wygłosili również zaproszeni goście, wśród nich Poseł na Sejm RP Leszek Galemba i Starosta Kolski Robert Kropidłowski oraz w imieniu radnych powiatowych Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kolskiego Mariusz Kozajda.

Źródło: KPP w Kole oraz Kolska Fara (Marcin Nowacki)

Jedna odpowiedź do wpisu

  1. nikt

    KONIEC SWIATA PSY CZYTAJA W MUNDURACH EWANGELIE A JAK WYJDA Z KOSCIOLA TO PO BOZEMU ZALATWIA KIENTA AZ GO CHIRURG NIE ZLOZY DLACZEGO NIE BYLISCIE U KOMUNII ???FORYNSKI TAKA MILOSCIA JAK JA CIEBIE DARZE TO NIKT PO MOIM USCISKU JUZ BYS SIE NIE PODNIOSL AWANSOWANI BRYL BEATKA GORNIAK CHUDYK ZAKROCKI GRZEGORCZYK ZAL KOLSKIEGO KORYTA ZAL

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526