Odpust w święto Przemienienia Pańskiego na cmentarzu w Kole – sierpień 2019 [WIDEO]

Autor: kurier-kolski.pl | 06.08.2019

„Cudowny Boże, przez Twe przemienienie, strapienia nasze obróć w pocieszenie” – śpiewali wierni podczas Mszy św. celebrowanych we wtorek (6 sierpnia 2019) w uroczystość Przemienienia Pańskiego na kolskim cmentarzu parafialnym. Sumie odpustowej sprawowanej w południe przewodniczył i homilię wygłosił ks. prałat Michał Pietrzak – emerytowany proboszcz parafii Grzegorzew. Zachęcamy do obejrzenia obszernej galerii zdjęć z sumy i z procesji eucharystycznej oraz krótkiego nagrania z tegorocznego odpustu Przemienienia Pańskiego w Kole.

 

Na zakończenie centralnej Mszy św. w południe odbyła się procesja eucharystyczna alejkami cmentarza oraz błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem i odśpiewanie hymnu „Boże, coś Polskę”. W uroczystej sumie odpustowej, oprócz licznie przybyłych parafian i mieszkańców miasta, uczestniczyli także kapłani z parafii dekanatu kolskiego i ojcowie bernadyni, Chór Farny „Lutnia”, ministranci oraz asysty liturgiczne z fary i klasztoru.

 

W tym dniu już od wczesnych godzin porannych tłumy parafian i mieszkańców miasta gromadziły się na naszej parafialnej nekropolii, aby odwiedzić groby swoich bliskich i uczestniczyć w Mszach św. sprawowanych przed cmentarną kaplicą. Bardzo wielu wiernych skorzystało także z sakramentu pokuty i pojednania. Przybywający tego dnia na cmentarz dekorują groby swoich bliskich kolorowymi gladiolami, czyli popularnymi mieczykami.

W Polsce są setki świątyń i parafii, których wezwanie jest związane ze świętem Przemienienia Pańskiego. Jedynie w Kole odbywa się w tym dniu odpust w kaplicy położonej na cmentarzu parafialnym. Ten niewielki kościółek właśnie p.w. Przemieniania Pańskiego wybudowany został na początku XX wieku w stylu neogotyckim, a w 1908 r. został poświęcony przez ówczesnego proboszcza i dziekana kolskiego ks. kanonika Edwarda Narkiewicza. W ostatnim czasie, dzięki ofiarności parafian, zabytkowy budynek przeszedł gruntowny remont dachu i wieży oraz wymieniono jego wyposażenie. W podziemiach kaplicy znajdują się krypty, w których spoczywają kapłani, których posługa duszpasterska związała z Kołem.

Tekst: Marcin Nowacki
Foto i nagranie wideo: Marcin Nowacki i Mariusz Kozajda

KLIKNIJ W OBRAZ I OBEJRZYJ NAGRANIE WIDEO:

FOTOREPORTAŻ:

3 odpowiedzi do wpisu

 1. Lok

  Piekny odpust dzieki za video

 2. I think the admin of this website is truly working hard for his web page, for the reason that here every material is
  quality based information.

 3. I would like to thank you for the efforts you
  have put in penning this blog. I’m hoping to check out the same high-grade blog posts by you later on as well.
  In fact, your creative writing abilities has motivated me to get my own site now 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526