„Zielone światło” od Biskupa dla rozwoju Sanktuarium św. Bogumiła w Dobrowie na powitaniu nowego proboszcza [video]

Autor: kurier-kolski.pl | 04.07.2019

W dniu 2 lipca 2019 r. społeczność gm. Kościelec, a szczególnie Dobrowa i miejscowej Parafii pw. Trójcy Św., przeżywała doniosłą uroczystość powitania nowego proboszcza – ks. Artura Nowaka. Wydarzenie zaszczycił swoją obecnością Biskup Włocławski Wiesław Alojzy Mering, który przewodniczył uroczystości i dokonał ceremonii wprowadzenia duszpasterza do posługi kapłańskiej dobrowieckiej wspólnoty parafialnej. Wraz z nim przybył nowy kapelan biskupi, pochodzący z kolskiej parafii farnej, ks. Mateusz Szurgot. Obecni byli również inni księża z dekanatu kościeleckiego, na czele z dziekanem ks. Tomaszem Jenerem. W swoim kazaniu Biskup wypowiedział bardzo ważne, historyczne słowa, w których przedstawił wizję rozwoju Sanktuarium w Dobrowie, apelując, by: „stworzyć z Dobrowa ośrodek prężny, ciekawy, promieniujący nabożeństwem do świętego Bogumiła, żeby on ściągał licznych pielgrzymów, żeby było tutaj autentyczne, prawdziwe centrum pokazujące co to znaczy świętość”. Zachęcamy do obejrzenia pod spodem obszernej fotogalerii oraz nagrania z uroczystości.

 

Przypomnijmy, że decyzją Biskupa Włocławskiego Wiesława Alojzego Meringa z dniem 25 czerwca 2019 r. probostwo w Dobrowie (powiat kolski, dekanat kościelecki) i tamtejsze Sanktuarium św. Bogumiła opuścił dotychczasowy wieloletni proboszcz i kustosz ks. kanonik Wojciech Marciszewski, który objął nową parafię w Dobrej (powiat turecki). Na jego miejsce w Dobrowie został przydzielony ks. Artur Nowak, dotychczasowy proboszcz Parafii św. Andrzeja Apostoła w Woli Pierowej (dekanat chodecki).

Ks. Artur Nowak od 23 lat jest kapłanem (wyświęcony został 25 maja 1996 r.) , a około 3 lat spędził w parafii w Woli Pierowej jako jej proboszcz. Dla ks. Artura przyjście na nową Parafię pw. Trójcy Świętej w Dobrowie to większe wyzwanie, bo jego poprzednia parafia w Woli Pierowej liczyła jedynie 568 wiernych, a więc była niemal 4-krotnie mniejsza liczebnie niż parafia bogumiłowa. Dodatkowo został nowym kustoszem Sanktuarium św. Bogumiła w Dobrowie.

KLIKNIJ W OBRAZ NIŻEJ BY OBEJRZEĆ NAGRANIE WIDEO Z UROCZYSTOŚCI W DOBROWIE (w telefonach trzeba odwrócić obraz i aparat poziomo w celu odtwarzania całego obrazu):

Uroczystość powitania nowego proboszcza zgromadziła wielu wiernych, którzy zapełnili cały kościół w Dobrowie. Po wyjściu z plebani ksiądz biskup w procesji wraz z innymi księżmi zatrzymali się w kruchcie (przedsionku) świątyni, gdzie w wejściu do kościoła nowy proboszcz klęknął i odbył się rytuał wprowadzenia go do nowej parafii. W postawie pokory, służby i posłuszeństwa objął posługę w nowej parafii, a biskup podał mu krzyż do ucałowania wypowiadając równocześnie słowa: „Wejdź do Domu Bożego, bo to Pan ze swej łaskawości powołuje cię do pełnienia posługi kapłańskiej tak, abyś z powierzonym sobie Ludem Bożym mógł osiągnąć życie wieczne. Amen”.

Potem rozpoczęła się dalsza część uroczystości, podczas której, na początku, ks. dziekan Tomasz Jener odczytał dekret biskupi o mianowaniu ks. Artura Nowaka proboszczem Parafii pw. Trójcy Świętej w Dobrowie oraz powitał go jako dziekan w imieniu księży i społeczności dekanatu oraz wspólnoty parafialnej.

-Ufając bożej pomocy i wsparciu całej parafii będę się troszczył, aby służyć tej wspólnocie parafialnej ku Czci Bożej i dla zbawienia ludzi – odpowiedział nowy proboszcz (na zdjęciu niżej).

Powitania ks. prob. Artura Nowaka dokonali również sami parafianie, wspólnoty modlitewne, ministranci, czciciele św. Bogumiła, prosząc równocześnie biskupa o błogosławieństwo dla ich nowego duszpasterza. Kwiaty w podzięce za uroczystość wręczono Księdzu Biskupowi oraz Proboszczowi. Dobrym słowem i pięknym śpiewem powitały kapłana Panie z zespołu „Dobrowianki”.  Oczywiście pieśń została specjalnie ułożona na tę wyjątkową okazję.

Następnie przeprowadzono kolejną część obrzędu wprowadzenia do pasterzowania nowego proboszcza i odprawiono nabożeństwo, podczas którego słowo do zgromadzonych wygłosił Biskup Włocławski. Było to ciekawe i płomienne kazanie. Warto go wysłuchać na nagraniu. Duszpasterz diecezji nawiązał w nim do kapłaństwa, wiary, obowiązków kapłańskich, do roli rodziny w życiu człowieka, do ostatnich problemów w Kościele, ale również odniósł się do nowego proboszcza, samego Dobrowa i Sanktuarium św. Bogumiła, przedstawiając swoją wizję jego rozwoju:

-Wasz proboszcz, nowy proboszcz, będzie silny waszą wiarą, waszą modlitwą, waszą gotowością do pomocy. Bądźcie na niego otwarci, przyjmijcie go z sercem, żeby poczuł się jak w domu. Tak jak dzisiaj (…). Jestem pewien, że ksiądz Artur pięknie się wpisze w historię waszej parafii, że cieszy się tym pięknym kościołem, zadbanym, czystym, że będzie dumny tak jak jego parafianie, że to miejsce jest tak mocno związane ze świętym Bogumiłem (…) Proszę was, żebyście byli ze swoim księdzem proboszczem, żebyście okazali mu zaufanie, żebyście go wspierali we wszystkich trudnych zadaniach, żebyście pomogli stworzyć z Dobrowa ośrodek prężny, ciekawy, promieniujący nabożeństwem do świętego Bogumiła, żeby on ściągał licznych pielgrzymów, żeby było tutaj autentyczne, prawdziwe centrum pokazujące co to znaczy świętość, co to znaczy być wiernym Bogu, jak trzeba być wiernym nawet wtedy, kiedy się to ludziom nie podoba.

Przed udzieleniem na końcu błogosławieństwa, Ksiądz Biskup Wiesław Alojzy Mering zwracił się do nowego Proboszcza:

-Chcę podziękować księdzu proboszczowi za gotowość podjęcia się służby kapłańskiej, duszpasterskiej, w tym sławnym sanktuarium. Życzę, drogi księże proboszczu, żebyś umacniał swoją więź ze Świętym Bogumiłem, a dzięki jej umocnieniu, żebyś pozwalał też swoim wiernym trwać w więzi z samym Panem Bogiem. Innych zadań nie mamy. Nie życie wygodne, nie życie – jak mówił Papież Franciszek – na kanapie, nie życie wypełnione realizowaniem swoich osobistych pasji, tylko tu właśnie, w świątyni, i w życiu całej wspólnoty być znakiem tego, że Bogu zależy na człowieku, że ten święty (Bogumił) w swoim życiu pokazał w jaki sposób do niego należy się zbliżać, iże dążenie do świętości jest naszym zadaniem, nas chrześcijan, dzisiaj tak samo jak to było w wiekach średnich, kiedy podejmował je arcybiskup gnieźnieński.

Tekst, foto i nagranie wideo: MARIUSZ KOZAJDA

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
13 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Stewart
2 lat temu

Hey very interesting blog!

lovoo verifizierung umgehen

lovoo kritik lovoo neu anmelden http://lovooeinloggen.com/

Javiereralm
2 lat temu

tinder login, tinder sign up
http://tinderentrar.com/

Javiereralm
2 lat temu

tinder website , tinder login
browse tinder for free

Javiereralm
2 lat temu

tinder app , tinder dating app
tinder website

Myronevita
2 lat temu

free single personal ads
dating sites free

złote a skromne
złote a skromne
4 lat temu

Jasne nikt NIKOGO nie zmusza …. to zmuś redaktorze księdza do chrztu, ślubu czy innego sakramentu za prawdziwe co łaska, a nie minimum tyle a tyle ….

kolo
kolo
4 lat temu

Biskup nie podał istotnej informacji. Proboszcz jak i biskup jest administratorem parafii z ramienia państwa watykańskiego. Lud boży tego nie rozumie i ładuje kasę w dobrobyt swoich pasterzy – słusznie pisze redaktor „Jeśli ktoś daje, to z własnej woli, a nie z przymusu”. Mimo to zabrakło chyba modlitwy przy koszyczku.

Xyz
Xyz
4 lat temu

Czy prócz zielonego światła coś jeszcze biskup da? Pewnie jak zwykle zacznie się żebranina po ludziach. Jakby nie było innych potrzeb w społeczeństwie ehhh

Anonimowo
Anonimowo
4 lat temu

Nowy proboszcz wydaje sie sympatycznym i miłym czlowiekiem. Zyczymy Błogoslawienstwa Bozego

Urszulka
Urszulka
4 lat temu

Piękna uroczystość

K
K
4 lat temu

Super! Bardzo dziękujemy za tak piękny reportaż!

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526