Wojewoda nadal żąda zwrotu 240.000 zł dotacji dla kolskiego Domu Senior+ w związku z nieprawidłowościami za czasów poprzedniego burmistrza !

Autor: kurier-kolski.pl | 20.07.2019

Nie pomogły dotychczasowe odwołania władz Miasta Koła od decyzji Wojewody Wielkopolskiego z czerwca 2018 r. w sprawie zwrotu dotacji przyznanej na utworzenie Dziennego Domu Senior+ w kwocie 240.000 zł. Burmistrz Krzysztof Witkowski poinformował dziś na swoim facebookowym koncie, że Urząd Wojewódzki nadal żąda zwrotu tej kwoty wraz z odsetkami w związku ze stwierdzeniem dużych nieprawidłowości wykrytych w czasie kontroli jeszcze za poprzedniej kadencji samorządu. „Nieudolność poprzedniej władzy wykonawczej naszego miasta (burmistrza) tym właśnie obecnie skutkuje. Przed wydaniem pierwszej decyzji wojewoda prosił o wyjaśnienia jednak nikt się do Poznania wtedy nie pofatygował. Od decyzji złożymy odwołanie, a jeśli przyjdzie do zwrotu z pewnością osoby za to odpowiedzialne, a których już nie ma w Urzędzie Miejskim, poniosą konsekwencje” – napisał włodarz na Facebooku.

 

Wielokrotnie już pisaliśmy na łamach Kuriera o utworzeniu w naszym mieście Dziennego Domu Seniora w ramach rządowego Programu SENIOR+. Dzięki tej cennej inicjatywie pięciu kolskich pań radnych (Teresa Brzoska, Elżbieta Tamborska, Urszula Polewska, Ewa Lewicka i Wioleta Skrzypczak), Miasto Koło nie tylko odzyskało od Skarbu Państwa okazały budynek w centrum miasta po Liceum Plastycznym przy ul. Powstańców Wlkp., ale także zdołało go gruntownie wyremontować z dużą pomocą środków zewnętrznych. Inicjatywę poparli zgodnie wszyscy kolscy radni i wymusili na poprzednim burmistrzu podjęcie stosownych działań. Ten i owszem, poparł i zrealizował projekt, ale zrobił to tak, że podczas kontroli wydatkowania przyznanej z Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu dotacji na adaptację budynku i utworzenie placówki kontrolerzy nie zostawili na kolskich urzędnikach suchej nitki! Późniejsze kontrole Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej potwierdziły wiele problemów. Duże kontrowersje i wątpliwości radni mieli także wobec samej procedury przyjmowania podopiecznych Domu.

KLIKNIJ OBRAZ, BY PRZECZYTAĆ NASZ PIERWSZY ARTYKUŁ O INICJATYWIE UTWORZENIA DOMU SENIOR+ W KOLE:

Radne zainicjowały utworzenie w Kole Dziennego Domu Seniora oraz Klubu w ramach rządowego Programu SENIOR+!

Wizualnie obiekt wcześniej bardzo zaniedbany. Teraz cieszy oczy estetyczną elewacją i uporządkowanym otoczeniem. Ale nie to jest najważniejsze – o wiele istotniejsza jest jego funkcja jaką ma spełniać dla kolskich Seniorów. Zgodnie z zapowiedziami, gmach miał być oddany i ruszyć najpóźniej do 1 grudnia 2017, a zaczął funkcjonować dopiero w połowie 2018 roku. Na sesjach radni ostro domagali się wyjaśnień od kolskich urzędników, szczególnie ówczesnego Naczelnika Wydziału Rozwoju Miasta, ale były one mętne i zdawkowe. Urzędnicy stosowali uniki i nie potrafili (a raczej może nie chcieli) udzielić odpowiedzi na wiele istotnych pytań.

KLIKNIJ OBRAZ, BY PRZECZYTAĆ NASZ WCZEŚNIEJSZY ARTYKUŁ O PROBLEMACH Z DOMEM SENIOR+ W KOLE:

Dzienny Dom Seniora w Kole – jest już oddany do użytku czy nie? Zobacz ostrą dyskusję na sesji Rady [FOTO + WIDEO]

W tym miejscu należy też obalić mit, który był kolportowany w naszym mieście, że Dom Senior+ w Kole jest „dzieckiem” poprzedniego burmistrza, że to dzięki niemu powstał. To kolejna z wielu tego typu „bajek” dla osób nierozeznanych w tematach miejskich. Jest faktem, i jest to odnotowane w protokołach, że wnioski o utworzenie Domu były wielokrotnie zgłaszane na sesjach, ale burmistrz nie palił się do tego pomysłu. Dopiero naciski radnych i presja opinii społecznej zmieniły jego zdanie.

KLIKNIJ OBRAZ, BY PRZECZYTAĆ NASZ WCZEŚNIEJSZY ARTYKUŁ O ZWROCIE DOTACJI NA DOM SENIOR+ W KOLE:

Wojewoda zażądał od władz Koła zwrotu 240.000 złotych dotacji na Dzienny Dom Seniora! Kto działał na szkodę miasta???

Obecny Burmistrz Miasta Koła dr Krzysztof Witkowski zapowiada wyciągnięcie konsekwencji prawnych i finansowych w stosunku do osób odpowiedzialnych za realizację projektu Domu Senior+ w Kole, które naraziły swoimi ewentualnymi działaniami, błędami czy zaniechaniami, a może i niewiedzą, budżet miasta na straty. Konieczność zwrotu dotacji 240.000 zł wraz z odsetkami to duży cios dla naszego miasta. Kto może być pozwany przez miasto? Zapewne będzie to były burmistrz i podlegli mu pracownicy bezpośrednio odpowiedzialni za ten projekt i jego realizację.

Teraz kolski Dom Senior+ funkcjonuje w miarę normalnie, a niedawno nawet ogłoszono ponowny nabór. Jednak cały czas górne piętro budynku jest niewyremontowane i niezagospodarowane, a to piękne i duże powierzchnie, które mogłyby, a nawet powinny, pełnić funkcje społeczne dla mieszkańców. Jednak duże problemy finansowe wynikłe z zaniedbań poprzednich władz Koła uniemożliwiły spokojne inwestowanie w ten budynek. Dookoła domu jest także piękny plac z zielenią, który mógłby pełnić funkcje parku i miejsca spotkań oraz zabaw w centrum miasta, wśród bloków. Ogrodzenie dookoła całej posesji nie zdobi, a tylko szpeci, i ogranicza możliwość kompleksowego wykorzystania obiektu wraz z otoczeniem na cele ogólnospołeczne.

Tekst i foto: MARIUSZ KOZAJDA

Subskrybuj
Powiadom o
guest
32 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Anonimowo
Anonimowo
4 lat temu

Tak jak wy !

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
4 lat temu

Jak czytam niektóre zupełnie bezrozumne komentarze, to też w odpowiedzi same głupoty cisną się człowiekowi na… klawiaturę! 🙂

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
4 lat temu

Co znaczy do dymisji?
Nie lepiej od razu na szubienicę?

wyborca
wyborca
4 lat temu

Aja zagłosuje ,żeby Witkowski zapłacił ze swojej kieszeni za niepotrzebne audyty w spółkach miejskich wiedząc ,ze np w spółce wodnej jest milion złotych zysku za 2018 r.Za niesłuszne zwolnienia w tych spółkach.Za aprobatę podwyżki cen wody w 2019 roku…itd.jednym słowem do dymisji.

Mleczarz
Mleczarz
4 lat temu

Jeszcze się pyta… Ja w każdym razie nie idę na grilla tylko poraz drugi zagłosuję.

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
4 lat temu

W jakiej sprawie?

Pani Obrochtowa
Pani Obrochtowa
4 lat temu

Mówi się o referendum ale nie wiadomo czy będzie.

Kobra
Kobra
4 lat temu

@kurier-kolski.pl”Co miesiąc prokuratura i CBA prosi UM i spółki miejskie o kolejne dokumenty. O czym to świadczy???”A może złe wnioski wyciągasz i świadczy to o tym ,ze poprzednie zarzuty o siłownie są denne i teraz szukają już cokolwiek.Na Ciebie tez mogą znaleźć,jak się uprą i będziesz „umoczony”.

Anonimowo
Anonimowo
4 lat temu

Pan Kozajda miał kręgosłup i sam odszedł. Kobra nie rozumiesz tego Maciaszkowy elektoracie

Kobra
Kobra
4 lat temu

Zobaczymy ,czy Ty nie udajesz PIS-owca. A może Ty „zmiękniesz gdy prokuratura zakończy swoje czynności”.Bo rozumiem,ze masz wgląd do akt sprawy,bedac pewnym przegrania Burmistrza Maciaszka?

Kolanin
Kolanin
4 lat temu

A nie było w urzędzie ludzi kozajdowych?

Anonimowo
Anonimowo
4 lat temu

@Kurier Kolski
Co to za retoryka panie redaktorze :maciaszkowi : kto to
może Pan ???nie szczuj tylko redaguj…

Normalny123
Normalny123
4 lat temu

Kobra tworzy nową ekonomię. Zwrot pieniędzy to nie strata…

Mleczarz
Mleczarz
4 lat temu

Drogi Redaktorze. Racja i pełna zgoda co do podstawy kontroli. Ale co niektórym chyba trzeba wyjaśnić jeszcze jedną rzecz. Są niestety tacy którzy w naszym mieście lubią pisać historię po swojemu. Moi drodzy historia jest jedna i jej się nie zmieni! Każdy dokładnie wie co i kiedy i przez kogo w naszym mieście się działo.
Należy jeszcze wspomnieć o Urzędzie Wojewódzkim. To jest instytucja bezstronna i tak jak wtedy zachowywała się bezstronnie (mimio iż właśnie rządził burmistrz z PiS) tak teraz też zachowuje się bezstronnie (a burmistrz jest z SLD). I czy byłby od Roberta Biedronia czy Leszka Bubla musi zachowywać się bezstronnie tak jak bezstronne są Sądy czego dowodem były procesy w ubiegłej kadencji. Jeśli zaczniemy sobie wmawiać że niektóre instytucje sprzyjają komuś a komuś innemu nie to gdzie my w ogóle zmierzamy? Nie powinnismy nawet się rozwodzić długo nad tym tematem. Kontrola była, wyniki byly i są wnioski po niej i jej konsekwencje. Proszę co niektórych o więcej dojrzałości.

Anonimowo
Anonimowo
4 lat temu

Jacy wiadomi ludzie? Bo nie wiemy

Kobra
Kobra
4 lat temu

@kurier-kolski.pl-jesteś strasznie tendencyjny i nieobiektywny. Nie Tobie ani nam oceniać ,czy dobrze zrobili kontrolezy,napuszczeni przez wiadomych ludzi.Fakty są takie ,że wykonawca na czas nie wyremontował budynku,bo może zima przeszkadzała.Nawet teraz piętro jest nieskończone .Co się czepiasz „maciaszkowych ludzi” ,jak obecni nie skończyli budynku.Nawet jak miasto odda dofinansowanie ,to i tak nie ma strat,bo budynek stoi i służy i będzie służyć seniorom. Dzięki „ludziom maciaszkowym” ,jak po chamsku sie wypowiedzialeś,Kolo ma piekny budynek.

Janusz kupczak
Janusz kupczak
4 lat temu

Gdyby rządził ktoś z pisu to by nie byłoby problemu. To jest ta pisowska pomoc.Wygląda to tak jakby władze miasta mówiły innym językiem niż wojewoda .Ciekawy jestem kto jest z innej planety . A tak nawiasem każdy wuj na swój struj

Kiks
Kiks
4 lat temu

Popieram anonima. Od babki matki się nauczyły że wszystko z miasta trzeba dostać. Do roboty a nie tylko czekać na 500 plus i mieszkanie komunalne najlepiej w nowym bloku w dodatku umeblowane

Anonimowo
Anonimowo
4 lat temu

Najlepiej nieroby chcieliby mieszkanie za darmo!!!
Do roboty i spłacać raty kredytu lub płacić za wynajęcie mieszkania!!!

Lok
Lok
4 lat temu

Mlodzi malzonkowie niech sie wezma do roboty a nie narzekaja

Kiks
Kiks
4 lat temu

Mam rozumieć że ty jesteś chętny i czekasz aż miasto ci da za darmo tak?

wyborca
wyborca
4 lat temu

Dlaczego rada i Witkowski nie korzysta z rządowego programu mieszkanie plus a młodzi małżonkowie uciekają z Koła ,bo nie ma gdzie mieszkać?

Mleczarz
Mleczarz
4 lat temu

Jeszcze trochę i zakończy się pierwszy rok rządów i wtedy będzie można zadawać bardziej konkretne pytania. Poczekajmy spokojnie na wnioski.

Anonimowo
Anonimowo
4 lat temu

Z tego co wiem to pani Naczelnik odpowiedzialna za realizację zadania nadal pracuje, a więc czegoś tu nie rozumie.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526