Sprawa byłego burmistrza Koła nie została „zamieciona pod dywan” – Prokuratura potwierdza: postępowanie nadal jest w toku!

Autor: kurier-kolski.pl | 31.07.2019

Media w państwie demokratycznym, jakim jest Polska, mają także funkcję kontrolną. Skorzystaliśmy z tego, by dowiedzieć się na jakim etapie jest sławna sprawa byłego Burmistrza Miasta Koła Stanisława M., zatrzymanego przez CBA. Niektóre osoby, na czele z nim samym, twierdziły prywatnie i publicznie, że tyle czasu jest cisza, to chyba nic się nie dzieje, że pewno już sprawy nie ma, ucichła, albo nawet wcale jej nie było i były burmistrz zostanie oczyszczony. Dementujemy – nic bardziej błędnego! Z informacji jakie uzyskaliśmy z Prokuratury wiemy, że „postępowanie przygotowawcze w tej sprawie pozostaje w toku”. Nie zostało ani zawieszone, ani zakończone. Co to oznacza? Czytaj dalej!

 

Ostatnie publiczne kwestionowanie zasadności postępowania CBA i Prokuratury w stosunku do byłego burmistrza wysunął on sam w wywiadzie, jakiego udzielił w Kole rok temu jednej z ogólnopolskich internetowych stacji radiowych. Stanisław M. twierdził, że już tak długo nic się nie dzieje, że sprawy chyba nie ma. Tak również twierdziła- i do dziś twierdzi – grupka zwolenników byłego burmistrza.

KLIKNIJ W OBRAZ NIŻEJ BY ZOBACZYĆ NASZ ARTYKUŁ O ZATRZYMANIU BYŁEGO BURMISTRZA MIASTA KOŁA PRZEZ CBA Z 2017 ROKU:

Burmistrz Miasta Koła zatrzymany przez CBA ! Agenci CBA przeszukują biura Urzędu Miasta i dwóch spółek miejskich

Wywiad radiowy z Burmistrzem Stanisławem M. trwał całe 20 minut. Przypomnijmy o czym m.in. przez ten czas mówił wówczas zawieszony w obowiązkach burmistrz:

Po pierwsze opowiadał o swoich wizjach Koła, któremu chciał nadać nowy kształt. Opowiadał o tym jak „zreformował” Urząd Miejski w Kole i jak posypały się w związku z tym zwolnienia, co poskutkowało późniejszym referendum odwoławczym , które nie udało się jego przeciwnikom.

Stanisław M. opowiedział swoją wersję zdarzeń jaka doprowadziła do zatrzymań CBA w Kole. Stwierdził, że „całe to nieszczęście” wynikło po powołaniu przez niego nowego prezesa spółki MZUK, któremu „określił” jak ta spółka ma funkcjonować, i że muszą być zakupione dwa „nowe” samochody-śmieciarki, by zakład dobrze funkcjonował. Dalej burmistrz  mówi jak Prokuratura Regionalna w Łodzi postawiła mu zarzut, że te przetargi pod zakup tych nowych samochodów ustawiał, i że w ramach tego miasto otrzymało od firmy, która wygrała przetarg dwie siłownie plenerowe dla użytku mieszkańców. Powiedział dziennikarzowi, że nie czytał akt sprawy, ale nie czuje się niczemu winny, bo nie ustawiał żadnych przetargów ani nie wziął żadnej łapówki. Podkreślił, że nawet nie zna szczegółów tych przetargów, gdyż były one prowadzone przez byłych prezesów spółki. „Samochody były dostarczone i później były wybudowane siłownie plenerowe” – powiedział dziennikarzowi Radia.

W dalszej części wywiadu Stanisław M. mówił, że czuje się całkowicie niewinny i nie uczestniczył w żadnym procederze. Oceniał, że chyba w tej sprawie śmieciarek z MZUK nic się nie dzieje, bo jest cisza, a on ostatni raz w Prokuraturze Regionalnej w Łodzi był na początku roku.

Retrospektywnie powiedział, że „całe życie ciężko i uczciwie pracował” i zawsze ze wszystkich poprzednich prac odchodził „z klasą i z honorem” i „nie zostawiał złych wspomnień ani krzywd”. Podsumowując stwierdził, że przez ten okres, który rządził w Kole, miasto nabrało dynamiki, a on pozyskał ze źródeł zewnętrznych 50 mln. zł.

Ocenę tego wywiadu i tych słów możemy pozostawić tylko naszym Czytelnikom. Bez komentarza.

Przypomnijmy . Ówczesny burmistrz m. Koła został zatrzymany przez CBA i przesłuchany w dniu 20 września 2017 roku. Jak podało na swojej stronie Centralne Biuro Korupcyjne (CBA), a w ślad za tym ogólnopolskie media, radio, telewizja i portale internetowe, rano został zatrzymany przez agentów łódzkiej delegatury CBA Burmistrz Miasta Koła. W komunikacie prasowym Agencji napisano: „Ustalenia CBA i Prokuratury Regionalnej w Łodzi wskazują, że Burmistrz Koła przekroczył swoje uprawnienia i działał na szkodę interesu publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej w związku z podejmowaniem bezprawnych działań mających na celu wyeliminowanie potencjalnych, innych oferentów związanych z tymi zamówieniami publicznymi (dot. zakupu śmieciarek). Zatrzymany Burmistrz Kola usłyszy w prokuraturze zarzuty”.

Źródło: CBA

Potem agenci CBA i Policja wielokrotnie bywali jeszcze w Kole, by zbierać dowody, zabezpieczać dokumenty w UM i podległych miastu instytucjach. Trwały przesłuchania. Przesłuchano kilkadziesiąt osób, w tym wielu pracowników Urzędu Miejskiego i miejskich spółek. A potem faktycznie jakoś wszystko ucichło. Ale to tylko pozory, bo z wiarygodnych źródeł nasza Redakcja wie, że zabezpieczenia dokumentów i przesłuchania świadków (także nowych) trwają po dziś dzień, choć nie słyszymy o nich, bo nie są w żaden sposób nagłaśniane.

Jak wyjaśnił nam w e-mailu przesłanym do naszej Redakcji rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Piotrkowie Trybunalskim prok. Piotr Cegiełka, „postępowanie przygotowawcze wobec byłego Burmistrza Miasta Koła pozostaje w toku. W chwili obecnej nie mogę podać dokładnego terminu jego zakończenia”. To właśnie ta prokuratura przejęła od Prokuratury Regionalnej w Łodzi sprawę Stanisława M. i obecnie zajmuje się nią.

Czemu wszystko trwa tak długo? Z informacji, jakie udało nam się nieoficjalnie uzyskać wynika, że nadal są prowadzone czynności i przesłuchania, i nadal do CBA i Prokuratury wpływają różne kolejne doniesienia, które są sprawdzane, a świadkowie przesłuchiwani. Wszystko wskazuje na to, że sprawa jest bardzo wielowątkowa. Czy oznacza to, że byłemu burmistrzowi zostaną dodane kolejne zarzuty prokuratorskie? Zapewne wkrótce się przekonamy.

Słychać głosy, pytania i wątpliwości, czy ta sprawa nie ulegnie przedawnieniu. Otóż nie! Dopóki prowadzone jest przez Prokuraturę postępowanie, dopóki trwa, nic nie ma prawa się przedawnić. Jeśli finał postępowania nie nastąpi ze względów proceduralnych w tym roku, to rok 2020 na pewno będzie tym, w którym wszystko się wyjaśni, zakończy i w końcu dowiemy się CAŁEJ PRAWDY.

Foto główne poglądowe – źródło: CBA

Subskrybuj
Powiadom o
guest
24 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
cheap flights
3 lat temu

Aw, this was a very nice post. Finding the time and actual effort to produce a great article… but
what can I say… I put things off a whole lot and never seem to get anything done.

https://tinyurl.com/rsacwgxy g

Normally I don’t learn post on blogs, but I would like to say that this write-up very pressured me to take a look at
and do so! Your writing taste has been surprised me. Thank you, very nice article.

wyborca
wyborca
4 lat temu

kurier-kolski.pl-sam to pisałeś ,i kogo do sadu teraz, „jak zapłacisz odszkodowanie, to odechce ci się szkalować innych.”…
Czy „nie ukradł złotówki”, o tym zadecyduje Prokuratura i niezawisły Sąd, a nie jakiś „wyborca”. I burmistrz nie wybudował siłowni plenerowej, ale sfinansowała ją firma, która sprzedawała MZUK-owi, a więc pośrednio miastu, śmieciarkę. To ogromna różnica!

wyborca
wyborca
4 lat temu

kurier-kolski.pl „Czy „nie ukradł złotówki”, o tym zadecyduje Prokuratura i niezawisły Sąd, a nie jakiś „wyborca”-a to zdanie to nie sugerowanie kradzieży?

ola
ola
4 lat temu

Ciekawie dziennikarzyno piszesz o Burmistrzu że nakradł i już wydajesz wyroki na człowieka. Jak by tak nakradł to czemu tak długo trwa udowadnianie? Złapali złodzieja o 6oo rano w domu i do tej pory nie mogą znaleźć tego co nakradł? Mizerny z ciebie opowiadacz sensacji.Nawet cie na sekretarza w Starostwie nie chcieli.

wyborca
wyborca
4 lat temu

„M: No widzisz jak ty nic o życiu nie wiesz.
L: Jak to mam trzy fakultety.
M: Eee tam wasze fakultety…”
Niektórym cztery fakultety to za mało.

Malutki
Malutki
4 lat temu

Poziom języka tego pseudo dziennikarza i stronniczość w zależności skąd wieje wiatr powala.
Człowieczek bez wykształcenia i ogłady. Śmieszne to, no ale dajmy mu się pobawić w dziennikarstwo bo inaczej się obrazi 😉

Marcin
Marcin
4 lat temu

Hehehe nie jestem „fanem” byłego burmistrza ale foto główne z opisem na końcu ze jest tylko poglądowe ,wyglada słabo. Na pierwszy rzut oka pomyślałem ze na tym zdjęciu widać Pana szanowni państwo i ze go tak z urzędu wyprowadzali.

wyborca
wyborca
4 lat temu

Ja też mialbym zaszczyt posiedzieć Zlotowki nie ukradl a ludzie łajzy i nieudaczniki wieszaj psy na nim,ze postarał sie zbudować dla mieszkańców siłownie plenerową….

Git
Git
4 lat temu

A ja chciałbym mieć zaszczyt odbywać karę w załadzie karnym z tak wybitną personom na jednej celi

Siwy
Siwy
4 lat temu

„kurier-kolski.pl
Bzdury człowieku piszesz. Każdy kto znał lepiej siwego wie jaki był naprawdę. I prawda wypłynie na wierzch jak oliwa. Fakty są faktami.”
Jaki portal taka kultura….

J-23
J-23
4 lat temu

Przeczytałem.

Anonim
Anonim
4 lat temu

Ja nie pisalem o jak to pan redaktor nazwał byłego burmistrza siwy , tylko o kontekście informacji w przestrzeni publicznej.

Luiza
Luiza
4 lat temu

Siwy prędzej czy później poniesie konsekwencje swoich czynów

Anonimowo
Anonimowo
4 lat temu

No cóż zbliza się koniec kadencji tego parlamentu i rządu PIS i trzebaznalesc kilka glosnych sensacji zeby podkręcić wyborców , jak kiedyś powiedział prominentny polityk „czarny lud to kupi”.dziwie sie tylko tak szacowny portal kolski że staje się tubą propagandową.

Anonimowo
Anonimowo
4 lat temu

Dobra informacja

Jaaa
Jaaa
4 lat temu

Co do porządków w Urzędzie to racja . Panie w końcu przestały spijać kawkę i traktować petentów jak intruzów . To mi się podobało . Nie głosowałem na niego bo PiS to nie moje klinaty ale porządki robił .

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526